2025. március 5., 10:48

A kurrikuláris reform intézményi bevezetésének gyakorlati tudnivalói és tapasztalatai

A Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség Érsekújvári Területi Választmánya és a COMENIUS Pedagógiai Intézet három napból álló projektjének utolsó szakmai napjára került sor a párkányi Ady Endre Alapiskolában. A jelenlévők nagyon hasznos fórumnak tartották.

Kurrikuláris reform Párkány
Fotó: Bokor Klára

Az első részben az intézményvezetők elmondták, hogy a pedagógiai program tervezésének folyamatában milyen problémák, dilemmák, döntési kényszerek adódnak iskolájukban. A második részben az Érsekújvári járás két úttörő iskolája, ahol már a reform szerint tanítanak - az udvardi Majthényi Adolf Alapiskola és a köbölkúti Stampay János Alapiskola igazgatói - részletezték átalakulásuk eredményeit és tapasztalatait. Hozzájuk csatlakozott a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola igazgatója is.

Zalaba Zsófia, az ipolyszalkai alapiskola igazgatója
Zalaba Zsófia, az ipolyszalkai alapiskola igazgatója
Fotó:  Bokor Klára

A szalkai Turczel Lajos Alapiskola és Óvoda is a reform előtt áll, s mint minden iskolában, náluk is vannak, akik az átalakulást fenntartásokkal fogadják. Zalaba Zsófia igazgató elmondta, ahhoz, hogy a reform jól működjön, fontos lenne a pedagógusok tehermentesítése. Intézményük gyűjtőiskola, több községből érkeznek tanulók, még a határ magyarországi oldaláról, Lelédről is beíratnak diákokat. Az intézmény már eddig is igyekezett fokozatosan beépíteni a reformok elemeit a mindennapi oktatásba, évek óta minden helyi lehetőséget kihasználnak a tanulás élményszerűbbé tételére. Reggeli beszélgetőköröket már akkor tartottak, amikor még szó sem esett a reformról.

Mi Szalkán nem ijedünk meg, közösen készülünk fel a változásokra. Problémának látszik, hogy továbbra is túl sok a kötelező tananyag, amit csökkenteni kellene, és értetlenül állunk az előtt a terv előtt, amely lehetővé tenné, hogy egy diák akár havi 10 napot is hiányozzon az iskolából”

– tette hozzá Zalaba Zsófia.

Fodor Attila a a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója
Fodor Attila a a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója
Fotó:  Bokor Klára

Fodor Attila a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója, a pedagógiai program tervezésének stratégiája elmondta, ennek a napnak a középpontjába az iskola pedagógiai programja került. Az állam kidolgozta az országos dokumentumokat, ezt minden iskolának a maga helyzetére kell lefordítani.

„Nincs olyan csapat a reform élén, akik tudják, pontosan merre is megyünk” – hangsúlyozta, hozzátéve, innentől kezdve az intézményeknek nagyon céltudatosnak és kreatívnak kell lennie, a reform bevezetése terén.

A világon annyira sok lett az információ, hogy ennek iskola által történő átadása elképzelhetetlen, ehelyett a reform a kompetenciák fejlesztését helyezi előnybe. A tanulási módszerek elsajátítása, az együttműködés, a kritikus gondolkodás, a kreativitás, a kommunikációs készség – ezek azok, amik a gyermek tájékozottságához, erkölcsi tisztánlátásához szükségesek. Például itt van az orosz-ukrán háború és a migráció kérdése, fontos, hogy ezekben a kérdésekben ő maguk szempontokat világítsanak több oldalról, felfedve a helyzethez vezető okokat is”

- fejtette ki a szakember.

Kurrikuláris reform szakmai nap

„21 helyről jöttek kollégák, amely örömteli, hiszen óriási feladat a reformra való felkészülés. A szakmai napok három időpontban és három helyszínen valósultak meg, a magyar kormány támogatásával. Bacsó Péter, a párkányi Ady Endre Alapiskola igazgatója házigazdaként nagyon szépen felvezette a napot többek közt egy Lao-ce idézettel: Ne a változástól, az állandóságtól félj! – ezért aztán összhangban a kollégákkal mi is arra törekszünk, hogy bátran, nyitott szívvel és tele ötletekkel álljunk a reform elé” – fogalmazott Salgó Gabriella az SZMPSZ érsekújvári elnöke, szervező.

Kurrikuláris reform szakmai nap
Fotó:  Bokor Klára

Bacsó Péter, a vendéglátó iskola igazgatója rámutatott, a reform egyik szegmense a jellemnevelés.

Ide tartozik a „boldog iskola” által nyújtott világlátás is. A cél empatikus, másokra figyelő gyermekeket nevelni, jó erkölcsi alapokkal, ez nálunk már több mint tíz éve folyik, távlati cél az, hogy ezt az egész iskolára kiterjesszük. Az önértékelést is már régebben beépítettük a tantárgyakba.

A reform a digitalizációra is nagy hangsúlyt helyez, évek óta azon igyekszünk, hogy pedagógusaink minél jobban otthon legyenek ezen a területen, hogy a digitális tartalmakat jól beépítsék a tanítás folyamatába. Háromféle iskolát vár el a minisztérium: legyen az iskola zöld, digitális és inkluzív (befogadó). Ezeket kell beépítenünk az iskolai foglalkozásokba" - hangsúlyozta a házigazda iskola igazgatója, Bacsó Péter.

A párkányi Ady Endre Alapiskola
A párkányi Ady Endre Alapiskola
Fotó:  Bokor Klára

A szakmai nap résztvevői felvázolták iskoláik helyzetét, sokat kérdeztek, beszélgettek, nagyon hasznosnak tartották az itt hallottakat. A további együttműködésben is megegyeztek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.