2025. február 14., 15:59

A kultúra napszámosai – Csemadok-életműdíj Vojtek Lászlónak

A kultúra napszámosai elismerést, fizetséget nem várva egyfajta belső késztetésből teszik a dolgukat a közösségért. Ezért is tiszteletre méltó, hogy kulturális szervezetünk, a Csemadok minden évben – immár rendre a magyar kultúra napján, méltó ünnepség keretében – elismerésben részesíti az arra érdemes tagjait.

Vojtek László
Vojtek László átveszi az elismerést Mézes Rudolftól

Az egyik életműdíjas a Szencen élő Vojtek László, aki már középiskolás kora óta tagja a Csemadoknak.

Értelmiségi családból származom, a kultúra tehát része volt az életünknek, a Csemadokkal azonban az akkori elnökünk, Szabó János révén kerültem közelebbi kapcsolatba"

– mondta lapunknak a friss Csemadok-életműdíjas.

Akkoriban volt egy, a szenci járási szervezettől örökölt helyisége az alapszervezetnek, ahol 1966 tavasza táján a barátaival, ismerőseivel megalapították az ifjúsági klubot. Ide jártak a fiatalok, így kezdődött csemadokos élete, mesélte.

A klubélettől az országos elnökségi tagságig
Az egyik klubtársunk javaslatára betanultunk rövidebb jeleneteket, zenekar, esztrádcsoport alakult, és az előadásainkkal jártuk a környéket"

– mondta, hozzátéve, ebből aztán némi pénz is jutott a Csemadok kasszájába.

Vojtek László
Vojtek László
Saját magunknak kellett gazdálkodnunk, de a tagdíjakból nem sok maradt, így aztán kellett olyan rendezvényeket is szerveznünk, amelyekből volt bevétel"

– fűzte hozzá. Ez a kulturális tevékenység egyfajta találkozási lehetőséget is jelentett a fiatalok számára, akik akkoriban még nem a képernyő előtt töltötték az idejüket.

Volt akkor már valami a levegőben, ami aztán ’68-ban a felszínre jutott. Érdekes idők voltak ezek, biztosan azért is, mert fiatal voltam, s ezekre az évekre szívesen gondol vissza az ember"

– mondta Vojtek László.

Az ifiklub tagjaként segített az alapszervezetnek az első Szenczi Molnár Albert Napok megszervezésében is. 1972-től a szenci alapszervezet elnöke lett, és tagja volt a járási bizottságnak (ma területi választmány) és elnökségének is.

A Szenczi Molnár Albert Napok megszervezésének gondolata már 1964-ben is felvetődött, először 1965-ben szervezték meg, s paradox módon a kommunista párt sem kötött bele abba, hogy a rendezvényt egy református lelkészről nevezték el, ami akkoriban azért cseppet sem volt szokványos.
Tudtommal nem volt ezzel gond, bejelentési kötelezettség ugyan volt, de meg lehetett tartani minden probléma nélkül az első rendezvényt. A gondok csak később jöttek, amikor mentek a feljelentések a pártbizottságra, hogy egy papot ünneplünk. Végül aztán született valamilyen kompromisszum, még 1968 tavaszán is megtartottuk a Szenczi Molnár Albert Napokat"

– fűzte hozzá Vojtek László, akit 1989-ben választották meg a Csemadok Pozsony-vidéki Járási Bizottsága elnökévé.

Az 1989-es történéseket követő országos közgyűlés után pedig a Csemadok országos elnökségének is a tagja lett, s tisztsége ideje alatt mindvégig azon volt, hogy a Szenczi Molnár Albert Napok rendezvénye – amelynek nagy része volt a szenci magyar közösség összetartásában – minden évben megvalósulhasson. Oroszlánrészt vállalt abból a munkából is, amelynek eredményeként Szenczi Molnár Albert szobrot kapott.

Van-e létjogosultsága a Csemadoknak napjainkban?

A Csemadokot gyakran éri az a vád, hogy egy elöregedett szervezet, a fiatalok nem nagyon akarnak bekapcsolódni a munkájába – bár vidékenként ez is változó –, s arra a kérdésre, hogy miben van ennek a tevékenységnek a jelentősége, a friss életműdíjas Vojetek László válasza, hogy az emberek összetartásában.

Én úgy gondolom, hogy a Csemadoknak mindenképpen van létjogosultsága, már csak azért is, mert összefogja az embereket. Sajnos individualista lett a világ körülöttünk, hiányzik az emberek közti kapcsolat. Én azt gondolom, hogy a Csemadok megpróbál az emberek között valamilyen kapcsolatot kialakítani – már azzal is, hogy a rendezvényein találkozhatnak egymással az ismerősök, s van alkalmuk beszélgetni. Arról a fontosabb szerepéről nem is beszélve, hogy a magyar kultúrát próbálja itt, ebben a nagyon erős ellenszélben megtartani"

– fűzte hozzá Vojtek László.

Vojtek László
Vojtek László
Fotó:  Neszméri Tünde

Bár az önkéntes tevékenységet végző emberek azt tartják, nem elismerésért vagy fizetségért teszik, amit tesznek, hanem egyfajta belső meggyőződésből, az, hogy mások észrevegyék, s valamilyen módon esetleg el is ismerjék a munkájukat, mégiscsak fontos. A pozitív visszacsatolásra ugyanis minden tevékenység esetében szüksége van embernek, ebből nyer erőt, újabb ösztönzést a további munkához.

Számomra nagy meglepetés volt a díj, nem számítottam rá, mert már nem vagyok a Csemadok vezetőségének az aktív tagja"

– mondta Vojtek László hozzátéve, mivel a kilencvenes években kicsit túlvállalta magát, úgy döntött, lemond a csemadokos tisztségeiről.

Én nem tudom a dolgokat úgy végezni, hogy valahogy majd csak elleszek ott. Akkoriban alakultak meg itt a magyar pártok, próbáltam az Együttélésben is szerepet vállalni, a gimnázium iskolatanácsának is az elnöke voltam, és volt egy szakmám is, amit tisztességgel akartam végezni"

– mondta.

A Csemadokot azonban nem hagyta csak úgy magára, embert is keresett maga helyett, s hogy megfelelőt talált, az is bizonyítja, hogy később belőle lett a kulturális szervezet országos elnöke (Bárdos Gyula), mondta.

Indirekt módon azonban továbbra is részt vettem a szervezeti munkában, a Csemadok a szívügyem maradt, ha csak tehettem, mindegyik rendezvényén részt vettem, és természetesen Csemadok-tag maradtam. Ezért is lepett meg nagyon, hogy a harminc évvel ezelőtti munkámat ismerték el most"

– tette hozzá.

Vojtek László szerint fontos a munka elismerése, főleg most, amikor kulturális tevékenységet végezni egyre nehezebb, arról nem is beszélve, hogy időközben Szenc nemzetiségi összetétele alapvetően megváltozott. Ebben a helyzetben összetartani ezt a számszerű kisebbségbe szorult közösséget jóval nehezebb.

Az elismeréstől azonban fontosabb az, hogy az ilyen díjak ösztönzőleg hathatnak azokra az emberekre, akik az egyre nehezebb körülmények között is végzik a dolgukat. Példát adhatnak és talán reményt is, s ezt a reményt követve még jobb, még hatékonyabb munkára ösztönözhetnek"

– zárta Vojtek László, akinek a díjhoz ezúton is gratulálunk.

Megjelent a Magyar7 2025/5. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.