A Környezetvédelmi Alapból oldanák meg a Sajó szennyezésének problémáját
A Környezetvédelmi Alap segítségével szüntetnék meg a Sajó szennyezését – közölte a Környezetvédelmi Minisztérium sajtóosztálya.

Az alap forrásai korábbi bányaművelés okozta veszélyek felszámolására is fordíthatók.
A gömöri folyó szennyezése legalább február óta tart.
Sajó február közepén vált vörösesbarnává, rozsdaszínűvé amiatt, hogy az elhagyatott alsósajói vasércbányából szennyezett víz kerül a folyóba. A bányát 1975-ben nyitották meg, 2008-ban hirtelen, szinte egyik napról a másikra bezárták, s az érc fejtésénél használt technológia, a bányagépek a föld gyomrában maradtak. A létesítmény az Ércbányák állami vállalat fennhatósága alá került. A tizenháromszintes bányát fokozatosan ellepte a víz, amelyet 2011-ig elektromos szivattyúval távolítottak el. Ezután egy vízelvezető tárót vájtak ki, amely egyenesen a Sajóba torkollik. A bánya mostanra megtelt vízzel, amely az alsóbb szinteken szennyeződik, majd a nagy mennyiségű szennyeződéssel egyetemben a folyóba ömlik. A szennyezett víz rengeteg oldott vasat tartalmaz, amely a folyóban oxidál, vörösesbarnára festi annak vizét. Naponta körülbelül 2,5 tonna vasvegyület kerül a Sajóba, emellett más veszélyes nehézfémek, átmeneti- és félfémek, például nikkel, mangán, cink vagy arzén.
A minisztérium hangsúlyozta, Az Ércbányák nem forrása, és nem is felelőse a szennyezésnek.
– közölte a környezetvédelmi tárca.
Az Ércbányák állami vállalat igazgatója, Peter Žitňan a TASR hírügynökségnek elmondta, intenzív tárcaközi egyeztetés zajlik a károk felszámolásának finanszírozásáról, és a további munkálatokról.
A Bányamentő Szolgálat azt javasolta, a föld alatt tereljék el a víz útját, és vezessék másfelé, ez azonban nem tekinthető végleges megoldásnak.