A komáromi hajógyár és a BAHART közös sikere
Balaton, Tomaj, Szántód, Tihany – sorolta ismerősöm kamaszfia a két-két katamaránnak és kompnak a nevét, amikor a szüleitől megtudta: a komáromi hajógyárban a Balatoni Hajózási Zrt. - BAHART megrendelésére tavaly készült úszóművek nemrég két rangos nemzetközi dizájn díjban részesültek. Lelkesen készül a balatoni nyaralásukra, amely során utazni és fényképezkedni is akar legalább a díjazottak egyikével.

Tavaly júniusban beszámoltunk a lokálpatrióták szívét kiváltképp melengető hírről: a BAHART megbízásából két 45 méter hosszú kompot és két 35 méteres katamaránt, vagyis tőkesúly nélküli, kéttörzsű hajót gyártottak a több mint 125 éves múlttal rendelkező komáromi hajógyárban.
A térség korábbi legjelentősebb munkáltatójának számító gyárat 2012 nyarán a Hajó- és Gépgyár Rt. (SaM) vásárolta meg. Csarnokaiban, a kereslettel összhangban, immár kisebb személyszállító hajók készülnek, nem túl nagy számban.
Az említett négy vízi jármű szétszerelt állapotban történő szállítása a Dunán kezdődött tavaly, majd a Sión folytatódott, s a Siófok-Kiliti zsilipen áthaladva értek célba, végül a Balatonnál újból összeszerelték őket.
Azért is örvendetes a hír, mert a rendszerváltás óta nem érkeztek új hajók a Balatonra, most pedig a komáromi régió szakembereinek ügyességét dicsérik az említett, hiánypótló úszóművek.
Esztétikus küllemükkel, a szigorú emissziós előírásoknak is eleget téve, kellemes látványt nyújtanak, valamint a legkorszerűbb műszaki és utaskiszolgálási eszközökkel, paraméterekkel is rendelkeznek. Nem csoda, hogy a világ legrangosabb dizájn díját, a Red Dot Design Awardot és a neves iF International Forum Design által 1953-ban alapított Design díjat is kiérdemelték.
A közel 70 éves múlttal rendelkező Red Dot Design Award a kiváló ipari formatervezéssel nyerhető el, s azt most termékdizájn kategóriában a BAHART-os úszóművek is kiérdemelték. Az iF International Forum Design kiemelkedő dizájn-minőséggel és innovációval előrukkoló díjazottjai pedig nemcsak a nemzetközi elismerésnek örülhetnek, hanem annak is, hogy a munkáikat bemutatják az iF World Design Guide kiadványban és az iF Design kiállításokon.
– hangsúlyozta Veigl Gábor, a BAHART vezérigazgatója.
Mindezek tudatában kedvet kaptam ahhoz, hogy az egyik szépséges komáromi hajócsodán ringatózva belefeledkezzem a balatoni napnyugta megunhatatlan látványába.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/34. számában.