A komáromi „Eötvösben” is jól megtanulhatnak szlovákul a gyerekek – KÉPEKKEL
Az alapiskolai beíratások közeledtével az oktatási intézmények vonzó sulicsalogató műsorokra, nyitott órákra hívják-várják a családok apraját-nagyját. A komáromi Eötvös Utcai Alapiskolában március 13-án az épület bemutatásával és az iskolavezetőséggel folytatott, kötetlen beszélgetéssel egybekötött nyílt napot tartottak. Lehetőség nyílt beülni a magyar és szlovák nyelv, valamint a matematika, történelem és biológia órákra. Mivel a magyar tannyelvű iskolákat gyakran vádolják azzal, hogy nem oktatják kellő szinten az államnyelvet, ezért ma az elsősökkel „szlovákoztunk” egy kicsit.

„A mai nyílt napunkon a szülőknek lehetőséget adtunk betekinteni több tanítási órára. A hamarosan kezdődő szlovák nyelv órán a jelenlegi elsőseink az osztályfőnökük, Polák Lídia irányításával majd azt mutatják be, hogy a tanévkezdés óta mi mindent sajátítottak el az államnyelvből. Azt az iskolánkban nem idegen nyelvként, de az idegen nyelv módszereivel oktatjuk. Fontosnak tartjuk, hogy e figyelemhiányos korban többféle módszert felváltva használjunk, mert ekképp 45 percen át jobban le tudjuk kötni a gyerekek figyelmét” – kezdte a bemutató óra előtti beszélgetésünket Kováč Klaudia iskolaigazgató.
Továbbá arra is ügyelnek, hogy a tanulók ne csak frontális oktatásban részesüljenek, hanem a tanítási órák aktív részeseivé váljanak:
Hozzátette: sok iskolakezdő gyerek már ismeri a szlovák alapszavakat, hiszen az óvodákban is tanulgatják az államnyelvet. Az első iskolai félév főleg arról szól, hogy egy szintre hozzák az eltérő családi környezetből, nyelvi közegből hozzájuk érkezett kicsiket.
Arra is kíváncsi voltam, hogy a lehető legnagyobb hatékonyság érdekében használnak-e didaktikai vagy másféle segédeszközöket.
„Az alsó tagozaton felettébb fontos az, hogy a pedagógus segédeszközökkel is szemléltesse a mondanivalóját. Az elsajátítandó szókincset ugyanis növeli a képek segítségével történő megtapasztalás.
A lényeg az, hogy a tanulók az órán minél többet aktívan kommunikáljanak, hiszen a szókincsük csak versek bemagoltatásával, szövegek lefordításával nem gyarapodik az elvárt mértékben. Időnként kültéri helyszínekre visszük őket, ahol különféle helyzetekben szlovák nyelven kell megnyilvánulniuk. Például: miután megtanulták a gyümölcs- és zöldségfélék nevét, a helyi kispiacon szlovákul vásárolhattak terményeket, melyeket később közösen fogyaszthattak el az iskolában. Sikerélményük lehet amiatt, hogy az eladókkal megértetik magukat, tudnak velük kommunikálni” – magyarázta a direktor.
Kérdésemre, hogy melyik többé-kevésbé divatos szlovák nyelvoktatási módszer híve, így felelt: „Én egyetlen módszert sem preferálok, ahelyett a többféle szemlélet, technika, szervezési forma ötvözésének a híve vagyok. Mindig ahhoz kell igazodni, hogy az adott diákok nyelvtudása éppen milyen szinten van, s a nyelvtanulás terén honnan hová szeretnénk eljutni velük. A lényeg az, hogy ne passzívan, hallgatagon üldögéljenek az órán, hanem annak aktív részesei legyenek”.
Tudni szerettem volna azt is, hogy a Tesztelés 9 (Monitor) országos szintfelmérőn mi szokta a legnagyobb gondot okozni a kilencedikeseknek.
„Miután a felső tagozaton több stratégiát vezettünk be a szlovák nyelvű szövegek feldolgozása kapcsán, az utóbbi években egyre javulnak a „monitoros” eredményeink. Mire a gyerekek eljutnak e szintfelmérőig, megtanulják jól értelmezni az általuk először olvasott szövegeket. Akik a folyamatosan bővülő szókincsüknek köszönhetően, évről évre egyre jobban kommunikálnak, a szintfelmérő feladataival is ügyesen megbirkóznak.
Éppen e tanévben kilencedikesek azok a tanulóink, akiket az ötödikes koruktól kezdve innovatív módszerekkel tanítottunk szlovákul. Ezért nagy bizakodással várjuk a március 20-21. Tesztelés 9 végeredményét…” – válaszolta.
Szót ejtettünk arról is, hogy a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) által nemrég megtartott XXVIII. Komáromi Pedagógiai Napok keretében, éppen az „Eötvösben” tartottak szakmai konferenciát a szlovák nyelv és irodalom magyar tannyelvű alapiskolákban történő oktatásával kapcsolatban.
„Az alsó és a felső tagozatunkon két-két nyitott óránkra ülhettek be a KoPeNa résztvevői: a nyelvtan és irodalom órák után a pedagógusaink közös workshopon fűztek magyarázatot a látottakhoz-hallottakhoz. Majd kötetlenül elbeszélgettünk az iskolánkban hatékonyan alkalmazott technikákról, módszerekről.
Mi éppen ennek az ellenkezőjét igyekszünk bebizonyítani: az iskolánkból kikerülő kamaszok a tőlünk kapott jó alapokkal szlovák nyelvi közegben is helyt tudnak állni. Ezért is érdemes az „Eötvöst” választani a Komáromban április 10-12-én folyó alapiskola beíratások során” – zárta tájékoztatását Kováč Klaudia iskolaigazgató.