2025. március 15., 10:05

A Kodály Zoltán Alapiskola ünnepi műsora Dunaszerdahelyen – KÉPEKKEL

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola már pénteken ünnepi műsorral készült a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színháztermében.

a-kodaly-zoltan-alapiskola-unnepi-musora-dunaszerdahelyen_08
Galéria
+14 kép a galériában
Az iskola énekkara
Fotó: Lacza Gergely

A megjelenteket az ünnepi műsor megálmodója és összeállítója, a Kodály Zoltán Alapiskola magyartanára, Simon Anikó köszöntötte.

a-kodaly-zoltan-alapiskola-unnepi-musora-dunaszerdahelyen_03
A Kodály Zoltán Alapiskola ünnepi műsora Dunaszerdahelyen
Fotó:  Lacza Gergely

Elsőként, mint a nemzeti ünnepeken általában szokás, a Szózat hangzott el. Vörösmarty Mihály versét a 8. évfolyam diákjai adták elő, hangszeren kísért Bertók Beáta. Ezután az elsősök egy tánckoreográfiát mutattak be nemzeti színű szalagokkal, majd dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere és Takács Iveta, a Kodály Zoltán Alapiskola igazgatónője mondták el ünnepi beszédét.

hajos-zoltan
Hájos Zoltán polgármester
Fotó:  Lacza Gergely

Hájos Zoltán kifejtette, hogy március 15-e a fiatalság ünnepe is, hiszen fiatalok által kezdődött el Pest-Budán a forradalom 177 évvel ezelőtt. Mint mondta, igaz, hogy az 1849-es szabadságharcot leverték, ugyanakkor a hamuban a parázs megmaradt, és 1867-ben kénytelenek voltak kiegyezni az osztrákok a magyarokkal, ami után Magyarország komoly gazdasági fejlődésnek indult, hiszen például Budapest belvárosa épületeinek zömét is az osztrák–magyar kiegyezés után építették. A magyarok tehát képesek voltak összefogni még annak ellenére is, hogy az osztrákok leverték az 1848-as forradalmat.

A mai generáció számára a 177 évvel ezelőtti történéseknek is az lehet az üzenete, hogy minden esetben akkor tudunk eredményeket elérni, ha össze tudunk fogni, bízunk egymásban, és a magyar találékonyság, a magyar emberek kitartása, összefogása és a magyarságunkba vetett hit az, amely erőt tud adni számunkra. Ezért is fontos az, hogy magyar nemzeti ünnepeinket megtartsuk Dunaszerdahelyen, hogy a fiatalok legyenek büszkék elődeikre, ugyanis ők képesek voltak egy olyan forradalmat kirobbantani, amelyre egész Európa odafigyelt, s melynek nyomán számos olyan intézmény alakult ki, amely előrevetítette Magyarország fejlődését. Azt szeretnénk, hogy fiataljaink higgyenek magyarságukban, ami nem azt jelenti, hogy a más nemzethez tartozókat nem tudnánk megbecsülni. Adjuk meg másoknak a tiszteletet, de ugyanúgy mi is várjuk el a tiszteletet és bízzunk magunkban. Felvidéken élő magyarokként még nagyobb erő és kitartás szükséges ahhoz, hogy érvényesülni tudjunk, de ez nem szégyen, hanem ez tesz minket erősebbé. Fontos hogy megtartsuk magyarságunkat itt a szülőföldünkön, melyhez kell a színvonalas oktatás az óvodától az egyetemig. Az sem baj, ha fiataljaink világot látnak és elmennek külföldre, de fontos, hogy térjenek is haza, és azt a tudást, amit külföldön megszereztek, itt a szülőföldünkön tudják kamatoztatni és közösségünk javára fordítani”,

fogalmazott a polgármester.

takacs-iveta
Takács Iveta
Fotó:  Lacza Gergely

Takács Iveta szerint március 15. nem csupán egy ünnep a naptárban, hanem a magyar szív egyik legmélyebb és legfontosabb pillanata, az összefogás, a szabadság, a nemzeti büszkeség napja, mely egyben a remény, az igazság és a bátorság szimbóluma is.

Egy olyan korban élünk, amikor az összefogás, az egymás iránti tisztelet és a közös célok iránti elkötelezettség fontosabb, mint valaha. Ez az ünnep arra emlékeztet minket, hogy egy nemzet ereje nemcsak a múltban gyökerezik, hanem a jelen tetteiben és a jövő reményeiben is. Tartsuk meg szívünkben az ifjak lángját, és adjuk tovább a következő nemzedéknek, hogy ők is büszkén mondhassák: Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza!”

Az ünnepi beszédek után a legkisebbek szavalatával folytatódott a műsor, majd Lelkes Ádám, hetedik osztályos tanuló 48-as forradalmi dalokat zongorázott.

lelkes-adam
Lelkes Ádám
Fotó:  Lacza Gergely

Lukács Sára az ötödik osztályosok csoportos szavalata után Szabó T. Anna versét mondta el. A hetedikesek tolmácsolásában elhangzott a 12 pont, a hatodikosok pedig Petőfi Nemzeti dalát adták elő. Az ünnepi műsor végén az iskola énekkara a magyarság összetartozásáról szóló dalokkal búcsúzott a közönségtől. Repertoárjukban többek között felcsendült a Felvidék himnusza, amelynek zenéjét Ágh Attila, szövegét pedig Lábszky Olivér szerezte. Zongorán kísért Lelkes Ádám, szólót énekelt Lukács Sára. Az énekkar vezetője Molnár Katalin. Zárásképpen az énekkar a közönséggel együtt énekelte el a Himnuszt.

a-kodaly-zoltan-alapiskola-unnepi-musora-dunaszerdahelyen_07
A Kodály Zoltán Alapiskola ünnepi műsora Dunaszerdahelyen
Fotó:  Lacza Gergely
a-kodaly-zoltan-alapiskola-unnepi-musora-dunaszerdahelyen
Galéria
+14 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.