2025. március 13., 14:56

A kettészelt Bodrogközt a futball is összeköti

Ahogy Szlovákia déli régiójában a határhoz közeli települések lakóinak, úgy a felső-bodrogközieknek is természetes, hogy egy-egy értékes, különleges kulturális élményért bármikor szívesen átruccannak a határ túloldalára. Az viszont, hogy heti háromszor fociedzésre is járjanak a gyerekek, kíváncsivá tett. Ezért utánajártam, vajon mi lehet az, ami a magyarországi Cigándra vonzza őket. 

cigánd
Almazöld mezben edz az U14-es utánpótlás csapat tagjai között Csongor és Gyuszi
Fotó: Molnár Gabriella

A kilencéves szomszéd kisfiú, Szili gyakran rúgja itthon is a bőrt, leggyakrabban a kert végében. A veteményektől távol, a fennmaradó tágas részen a szülei elkülönítettek neki egy füves részt. Ezen szokott gyakorolni, néha a barátaival is. Szili édesanyja, Csilla mesélte, hogy már második éve, délutánonként heti 3 alkalommal viszi a srácot edzésre, Magyarországra. Ez az időbeosztás életük része lett, már megszokták, hogy ehhez igazítanak mindent.

– Mindannyian imádunk oda járni, kicsik és nagyok egyaránt. Nagyon profi szakemberekre, kedves és barátságos, összetartó közösségre találtunk ott. Olyan, mint egy óriási család – mondta Szili édesanyja hozzátéve, hogy érdemes elnéznem oda, ha szeretnék „beleszagolni” valami olyasmibe, amit itt mifelénk hiába keresné(n)k.
Cigánd Sportegyesület

Az 1998-ban alapított egyesületben másfél éve edzőként tevékenykedő Csáki Tamás mutatta meg a ma már négy pályából és a fedett sportcsarnokból álló helyi infrastruktúrát. Az egyesület szakmai vezetőjeként felvázolta a Magyar Labdarúgó-szövetség által kidolgozott, pár éve működő megyei és régiós utánpótlásképző-centrumok hálózatának egymásra épülő négy szintjét. Az A minősítésű a legmagasabb, amely megyei szinten a legtehetségesebb fiatalok kiválasztását és fejlődését biztosítja például a kisvárdai labdarúgó akadémián, ahova már több alkalommal bekerültek felső-bodrogközi játékosok is.

A Cigánd SE területi C-szintű körzetközpont, azzal az elsődleges feladattal, hogy bebiztosítsa a játékosok foglalkoztatását gyerekkorban, a lakóhelyhez közel. A gyerekek zöme az egyesület hat saját kisbuszával és egy szerződéses nagy busszal jut el az edzésre, majd haza. A 208 igazolt játékos közül 25 ingázik a határ szlovákiai oldaláról, de mivel a kisbuszba csak kilencen férnek be, a többieket felváltva hordják a szülők.

Cigándon a férfi és női felnőtt futballcsapat mellett 11 férfi és 2 női utánpótlás csapatban oszlik meg a teljes létszám. A lányok két éve úszásra és kézilabdára is járhatnak. Ez utóbbi lehetőségét az őszi toborzásuk alkalmával a bodrogszerdahelyi alapiskolában is népszerűsítették és két hatéves kislány azóta rendszeresen jár edzésre. 

Beszélgetésünk végén, fél öt előtt pár perccel már nagy volt a nyüzsgés a hosszú folyosóból nyíló öltözők körül. Aki átöltözött, azon már a cigándi színekben pompázó sárga-zöld mez volt, amit edzés után haza sem kell vinni kimosni. A mosótündérek a következő alkalomra tisztává varázsolják őket. Mind a 11 csapat azonos időben kezdte az edzést. Elnéztem a sok lelkes fiatalt, ahogy kirajzottak az egyes pályák irányába. Mindenki tudta, hova kell mennie, a pályák beosztását előző nap megkapták Tomi bácsitól, aki minden szervezési információt a közösségi hálón küld el a játékosoknak.

Cigánd SE
A felnőtt NB III-as csapat két felső-bodrogközi játékossal a soraiban
Fotó:  Cigánd SE
Vajon mi ebben a jó?
A legkisebbek a sportcsarnokban maradtak. A terembe belesve láthattam Szilit is edzés közben. A folyosón összetalálkoztam két ismerős szülővel, aminek megörülve kicsit kíváncsiskodtam náluk, hogy megtaláljam a bennem egész idő alatt motoszkáló kérdésre a választ: vajon miért járnak ide, miért ezt a klubot választották gyerekeiknek? 

Mint kiderült, mindkét fiú öt éve focizik és egy csapatban, az U14-ben játszanak. Egy Ung-vidéki, illetve egy bodrogközi toborzáson figyeltek fel rájuk a cigándi edzők, felajánlva nekik is, hogy csatlakozzanak az utánpótlás csapatukhoz. A szülők elmesélték, hogyan vitt rendszert és fegyelmet a sport nemcsak a gyerekek, hanem mindkét család életébe. Mivel télen-nyáron friss levegőn vannak a gyerekek, kiváló az állóképességük, nem betegeskednek.

– Varázsa van ennek a helynek, szeretnek ide járni a gyerekeink, mert nagyon jól érzik itt magukat – mondja a nagykaposi Kraus Viktor.

– Talán a közösség az, ami mindannyiunkat beszippant itt – egészítette ki Nagy Klára és fejét a terem ajtaja felé fordítva jelezte, hogy a másnapi teremtornán minden szülő egy emberként fog szurkolni a pálya szélén. Ezt a családias hangulatot a számos többivel együtt már mutatta is a telefonján fotók, videók formájában.

Az egyesület ugyanis nagyon nagy hangsúlyt fektet a közös gyerek-szülő élményekre, amelyekből például kiemelték a Hónap legjobbja elismerést. Ekkor az edzést követően a kiválasztott gyerek felmehet a felnőttek pályájára, ami igazi megtiszteltetés és kiváló motiváció számára, a szülőnek pedig büszkeség. Viktor fia, Csongor is eltölthetett már így egy fél órát a nagy csapattal, amikor minden felnőtt játékossal lepacsizhatott.

Viktor magyarázatából értettem meg a lényeget, amit az ott eltöltött pár óra során már kezdtem sejteni. Világossá vált számomra, hogy a titok a magyar állam sporthoz való tudatos hozzáállásában rejlik, ez az, amit a felső-bodrogközi szülők értékelnek.

Ők saját gyerekeiken látják, milyen az, amikor rendszerszinten megteremtik a lehetőségeket és a feltételek ahhoz, hogy az ország minden szegletében, egészen kicsi kortól mindenki számára ingyen elérhető legyen a rendszeres sportolási lehetőség, aminek hála fejlődhet és akár élsportolóvá is válhat. Szlovákiában ugyanis ez csupán néhány nagyváros privilégiuma; tegyük hozzá, az új sportminiszternek a jól működő rendszer modelljéért csak a szomszédba kellene mennie, biztos kapna tanácsot.

A kitűzött cél

A Cigánd Sportegyesület ötletgazdája, alapítója és elnöke, az U17 és U19 csapat edzője, Nagy Gábor részletesen elmesélte, hogyan is nőtte ki magát az egyesület szinte a semmiből. Mesélt a társasági adókedvezmény (TAO) pályázati lehetőségeiről, ami a Magyar Labdarúgó-szövetség által felügyelt állami sporttámogatási rendszer. Ez tette lehetővé a sportcsarnokuk 2008-as megépítésén túl a további műfüves és élőfüves pályák kialakítását is. Képesített szakedzőik rendszeres továbbképzésekre járnak. Kitűzött céljuk, hogy egyesületük elnyerje a kiemelt körzetközpont minősítést, mert az a meglévőnél nagyobb versenyeztetési lehetőséget biztosít. Nagyon jó a kapcsolatuk a kisvárdai labdarúgó akadémiával. Zárásképpen Nagy Gábor elárulta, hogy szeretné, ha még több gyerek járna hozzájuk a határ szlovákiai feléről.

Megjelent a Magyar7 2025/9. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.