A jubileumi XX. Kürti Kőtésfesztiválon jártunk
A kürtiek 22 éve rendeztek először kőtésfesztivált, de a Covid-járvány időszakában két év kimaradt, így az idei a huszadik. Fantasztikus ízeket kóstolhatott úgy a zsűri, mint a közönség, megmutatkozik már a sokéves tapasztalat. Örömteli, hogy az idősek továbbadták a mesterség csínját-bínját a fiatalabbaknak.

Sütő Zsolt neves borász, akit a kőtésfesztivál atyjának is neveznek a kezdetekre emlékezett.
– mondta el Sütő Zsolt, majd felolvasta balladai szépségű írását a búzamagról, amiből végső soron a kőtés is készül.
A jubileum alkalmából oklevelet és ajándékot kaptak azok, akik sokat tettek a Kürti Kőtésfesztivál jó hírének öregbítéséért: Sütő Zsolt, Danczi Mónika, Tamašek Zoltán, Korpás András, Szalai Ágnes, Szendi Erika, a 22.sz. Majer István cserkészcsapat, Kovács Tamás, Bujna Terézia, Polák Klára, Melecski Andrea, Száz Ildikó.
Az idén 16-an hozták el kőtésüket a versenyre. A Tamašek Zoltán biokertész, elnök, Varga Viktória doktornő, Vavrová Csilla doktornő, Kovács Mária szakácsnő, Vida Vera magyarországi művelődésszervező és a cseh Tomáš Valkovič összetételű zsűri 1-5-ig pontozzák a látványt az állagot és az ízt. A kőtésekre a nézők is szavazhattak.
Tíz cserkészszülő 20 kiló biobúzát csíráztatott, 90 liter levet hoztak össze, melyből 400 adag kőtés készült, ezeket jótékonysági vásár keretében el is adták. A bevételt a cserkészcsapat javára fordítják.
Tamašek Zoltán a zsűri elnöke kifejtette, a kőtéskészítés rengeteg figyelmet, türelmet igényel, és nagyon fontos a búzacsírák feldolgozásának időzítése. Ha ez nincs jól eltalálva, lehet a kőtés kissé savanykás, de kesenyés is, ha kicsit zöldebb volt a csíra, bár neki a kesernyés íz kimondottan ízlett.
– fogalmazott az ítészek elnöke.
A rendezvényt kézművesvásár is kísérte, igazán gazdag választék volt házi készítésű élelmiszerekből és kézműves tárgyakból. A fotókiállítás az elmúlt 20 évről adott keresztmetszetet.
A fesztiválon felléptek a kürti alapiskola diáklányai népdalcsokorral, Faragó Marcel és Németh Enikő mesemondók, a kürti alapiskola Apró lábak néptánccsoportja, ifjabb Sándor Ferenc hegedűn játszott, nagybőgőn édesapja Sándor Ferenc kísérte.
Díjazottak:
Emléklapot kaptak: Szórád Anna, Bellabás Bernadett, Polák Klára, Szendi Erika, Bilkó Ildikó, Szórád Irén, Sebők Mária, Baranyai Mária, Magyar Rákóczi Andrea, Kasnyík Erika, Duna Veronika
Az öt ARANYKŐTÉS-díjas: Szőlőssy Anikó Farnadról, Szalai György Muzsláról, Habán Erika Zsigárdról, Sütő Katalin Kürtről és a verseny legfiatalabbja Kovács Dávid Kürtről.
A legnagyobb elismerés, az ARANYKŐTÉS VÁNDORDÍJ Sütő Katalin helyi kőtéskészítőhöz került.
Közönségdíjas: Polák Klára Kürtről
Hodur Lajos fafaragó is felajánlott egy díjat az általa legjobbnak ítélt kőtés készítőjének, aki Habán Erika lett.
A jövő évi fesztivál március 21-én lesz, már most beírhatjuk a naptárunkba.
