A hulladékgyűjtéstől a közterületek karbantartásáig
A világ, az emberiség, ha úgy tetszik a Föld egyik nagy problémája a hulladék, a szemét. Az emberiség története során mindig is termelődött szemét, de az azért másfajta hulladék lehetett, mint a mai, bonyolult világé. Nagymegyeren régóta a Nagymegyeri Városi Műszaki Szolgáltató Kft. (TSM – technické služby mesta) feladata a hulladék gyűjtése, de ezenkívül számos más szolgáltatást is végez a városban, mint például a közterületek karbantartása vagy éppen a temetők fenntartása és a közvilágítás (ami megrendelés alapján történik). Általános vélemény, hogy tevékenységükkel kapcsolatban sokkal kevesebb panasz érkezik, mint évekkel ezelőtt. Lenče Róbert, a Kft. ügyvezetője válaszolt a kérdéseimre, aki tavaly szeptembertől látja el feladatát ebben a szerepkörben, előtte a felügyelőtanács tagja volt.

Ha jól tudom, a cég a város alá tartozik.
Igen, cégünknek Nagymegyer város a százszázalékos tulajdonosa. Tapasztaltuk, hogy sokkal könnyebb megoldani házon belül a mindennapi feladatokat, főleg, ha valamilyen hirtelen megoldásra váró ügy merül fel, mint egy külsős cég esetében. Én úgy látom, hogy egy Nagymegyer méretű településnek szüksége van saját tulajdonban lévő cégre, amely a közterületek gondozásával, és a szemétgazdálkodással foglalkozik. Az sem mellékes, hogy a cégünk által nyújtott szolgáltatások ára sokkal kedvezőbb, mint egy külsős cég esetében. Jó példa erre a szemétdíj összege, amely még mindig jóval alacsonyabb, mint a környező városokban vagy akár falvakban. Ehhez persze kényszerű, időnként fájó intézkedések sorát kellett meghozni, de a minőségi és fenntartható működés feltételeit meg kellett teremteni. A cég előző vezetése nehéz örökséget hagyott ránk, racionalizálni kellett a feladatvégzést és ehhez a személyi állományt.
Ez azt jelenti, hogy mi begyűjtjük az összes fajta háztartási hulladékot és elszállítjuk. Van egy gyűjtőudvarunk, ahová a város lakossága a szelektált hulladékot kiviheti. A feldolgozás az albári lerakaton történik a város és az FCC Szlovákia vállalat közti szerződés alapján.
A kommunális hulladék egy gyűjtőfogalom, ami alá sok minden tartozik...
Mi elsősorban a kevéssé vagy nem szelektált kommunális hulladékot gyűjtjük össze, e mellett van a szelektált kommunális hulladék, ami a papír, az üveg, a műanyag, meg az úgynevezett bio- vagy zöldhulladék, azon belül pedig a konyhai hulladék, az olajok és zsírok. Ezenkívül keletkeznek még egyéb hulladékok a háztartásokban – öreg bútor, szőnyeg, a sor hosszan folytatható, a gyűjtőudvaron ezek is elhelyezhetők. Vannak lakosok, akik maguk szelektálnak, de léteznek városunkban úgynevezett gyűjtőszigetek is (kihelyezett 1100 literes gyűjtőedények), ahová az emberek kivihetik a szelektált hulladékot – műanyagot, papírt, üveget. A hulladékgyűjtő udvar heti öt napon át nyitva van reggel nyolctól délután négyig. Hétfőn nem, de szombaton nyitva tartunk, hogy az embereknek legyen alkalmuk hétvégén is beszállítani a hulladékot. Apró építkezési törmelékkel is foglalkozunk, de az már díjköteles és minden vonatkozásban kivételnek számít, hiszen az egész EU-n belül csak Szlovákiában létezik ez a lehetőség.
Persze van másfajta fölösleges „hulladék” is, ilyen például az építkezési törmelék.
A TSM foglalkozik ezzel is, de ez ugye fizetős. Amit még a város megenged begyűjteni, az a nagyon apró építkezési törmelék. De ez kivétel minden vonatkozásban, hiszen az egész EU-n belül csak Szlovákiában létezik ez a lehetőség, sehol máshol nincs.
Ha mondjuk leverek pár csempét otthon, vagy leemelek egy ajtót, mert újra cserélem, azt elviszik?
Nem, de az emberek kihozhatják a gyűjtőudvarba mint apró építkezési törmeléket és lerakhatják a megfelelő helyre, de illetékért, ami meg van szabva: 60 euró/tonna, egyelőre. Mindig maga a település szabja meg a mennyiséget és az árat annak függvényében is, hogy ezt értékesíteni tudja-e esetleg. Megvan a szabályozás, amit a törvény megenged, de mondom, ez egy egyedülálló dolog, az egész Európai Unióban, ugyanis egyetlen országban sem gyűjtik össze az emberektől az építkezési törmeléket.
Ha valaki lebont egy öreg házat, akkor akár az egészet elhordhatja az udvarba?
Volt rá példa, hogy utánfutónkként kihordták, ezért be kellene vezetni valamiféle szabályozást, hogy évente egy ember, vagy egy háztartás maximum egy köbméternyi vagy ezer kilónyi építkezési hulladékot vihetne csak a telephelyre. Jelelnleg a hatályos ÁER-ben van meghatározva kg-ra megaszabott díjjal. Ha lebontunk valamit, annak a minimum 70 százalékát hasznosítani kellene. Igazolni kell, hogy a bontást végző személy azt földolgozta vagy feldolgoztatta és/vagy újrahasznosította az építkezés során.
Amikor beérkezik a gyűjtőudvarba valamilyen hulladék, azt önök átvizsgálják...
Igen, de akárki nem rakhatja le nálunk a hulladékot. Csak nagymegyeri lakos és egyben magánszemély. Cégeknek csak szerződés alapján tudjuk biztosítani ezt a szolgáltatást. A feldolgozás, majd az újrahasznosítás sem egyszerű. Ha a téglát, törmeléket ledarálják, az újrahasznosítható, de előtte a darálékot laboratóriumi vizsgálatnak kell alávetni, hogy nem tartalmaz-e káros anyagot. Minden építkezési hulladékot, betont, vakolatot, cserepet, fát külön kellene gyűjteni.
Reménykedünk, hogy a következő generáció már egy kicsit másképp fog hozzáállni, mert most már az alapiskolában is tanulják a gyerekek a hulladék helyes szelektálását.
