A Holokauszt áldozataira emlékeztek Losoncon
Szeptember 9-e a holokauszt áldozatainak emléknapja Szlovákiában. A losonci zsinagógában Ismeretlen út címmel minden évben megemlékeznek a városból elhurcolt zsidó származású emberekről. Voltak köztük ismert építészek, rabbik és gyártulajdonosok is, akik a koncentrációs táborokból nem tértek vissza. Jelen cikkel az ő emléküknek adózunk.

A losonci zsidóság történetének kezdete a 19. század első felére tehető, ekkor kezdtek a városban letelepedni. Ténykedésük legjelentősebb időszaka a 19. század második feléhez és a 20. század elejéhez köthető, amikor jelentősen hozzájárultak Losonc fejlődéséhez: ők irányították a város kereskedelmét.
- avatott be Puntigán József, helytörténész.
Losoncnak összesen hét rabbija volt. Közülük kiemelendő Vajda Béla, aki évtizedeken keresztül vezette a zsidó hitközséget.
- tette hozzá.
A tervek elkészítésével Baumhorn Lipót neves budapesti építészt bízták meg. Az 1100 személy befogadására alkalmas épületet 1925. szeptember 8-án adták át rendeltetésének.
Vajda Béla 27 éven át a losonci társadalmi élet egyik legerősebb erkölcsi pillére volt. A losonci új zsidó temetőben van eltemetve, ahogyan Sternlicht Sámuel gyáralapító, Herzog György, a szeszgyár elnöke, Lengyel Dezső likőrgyáros, Bergtraun Dezső fényképész, Fischer György, a francia Becsületrend lovagja és az orvos, műgyűjtő Oppenheimer Rezső, akinek köszönhető, hogy a gácsi gyógyszertár padlásáról megmenekült Csontváry Kosztka Tivadar több festménye.
Rajtuk kívül sokan nyugszanak még itt. Nekik állít emléket a halottasház előtti területen a Winkler Oszkár által tervezett emlékmű.
Winkler Oszkár a holokauszt éveiben csak azért maradt életben, mert valahol a szlovák-lengyel határon, gorál családoknál rejtőzött.
1944-ben Losoncról és környékéről megközelítőleg 2500 zsidó lakost hurcoltak el koncentrációs táborokba.
Legtöbbjüket ott érte a vég. Az ő emléküknek adóznak minden évben Losoncon. A megemlékezés részeként a zsinagóga melletti parkban elhelyezik az áldozatok neveinek emléktábláit. Idén az “E” betűvel kezdődő vezetéknevek kerültek sorra.