A cementgyári szemétégetés színe és visszája
2022 óta folyamatosan foglalkozunk a Ma7 médiacsalád különböző platformjain a tornai cementgyár tervezett kapacitásbővítése és főképpen az ezzel járó megemelt mennyiségű szilárd hulladék égetésének problémájával, illetve az elképzelések ellen indított polgári tiltakozásokkal. Úgy tűnik, az évek óta zajló folyamat most az utolsó szakaszába érkezett.

A cementgyártás egyik részfolyamata során nagy hőre van szükség, amit a gyárak a hagyományos fosszilis fűtőanyagok (szén, földgáz, olajszármazékok stb.) helyett egyre gyakrabban alternatív fűtőanyagok égetésével érik el. A tornai cementgyárban már évek óta használnak ilyen alternatív fűtőanyagokat (ez a hulladék hivatalos neve ez esetben), s a kapacitás növelésével az elégetett hulladék mennyisége is arányosan növekedne. A cementgyár vezetősége ezt a kezdetektől úgy kommunikálta, hogy a hulladékégetéssel lényegében óriási mennyiségű drága, hagyományos fűtőanyagot spórolnak meg, illetve így az égetésük során keletkező óriási mennyiségű szén-dioxiddal sem kell számolni, azaz a gyár ökológiai lábnyoma kimondottan sok szennyezőanyaggal lesz kisebb.
A dioxinok olyan színtelen, szagtalan vegyi anyagok, amelyek egy része (az összesen 210 féle vegyületből 17) különböző mértékben ártalmas az egészségre.
A dioxinokat nem lehet betiltani, mivel szándékosan sehol sem állítják elő, és nem is használják, hanem bizonyos kémiai folyamatok melléktermékeként keletkeznek. A természetben is előfordul, például vulkánok, erdőtüzek esetében dioxinok képződnek, de többségében ipari tevékenység, illetve hulladékégetés következményeként keletkeznek és kerülnek a levegőbe.
A dioxinoknak kitett élő szervezetben idegrendszeri, szaporodási és fejlődési rendellenességek léphetnek fel. Gyerekeknél romlik a tanulási képesség, az immunrendszer károsodásával gyengül a szervezet védekezőképessége és nő a későbbi életkorban előforduló daganatos megbetegedések valószínűsége.
A Pro Naturo Polgári Társulás részéről Czompoly Csaba és fő harcostársa, a Zelený živeľ (Zöld Természeti Elem) polgári társulást vezető Lenka Šingovská lapunknak elmondta, hogy amióta a tornai cementgyárban hulladékégetés is folyik, a gyárhoz közeli településeken megjelent egy fekete porréteg, a levegő gyakran elviselhetetlenül kellemetlen szaggal telítődik, s ez nemcsak a szellőztetést teszi gyakran lehetetlenné, hanem véleményük szerint mérgező anyagokat is bejuttat a lakosok természetes környezetébe.
A gyanújuk bizonyítására felvették a kapcsolatot két külföldi környezetvédő szervezettel, illetve laboratóriummal. A ToxicoWatch és a Zero Waste Europe biomonitoring szakemberei mintát vettek a helyi tyúkok tojásaiból, a vizekből és az abban élő halakból, továbbá a vidéket meghatározó gyönyörű Szlovák Karszt Nemzeti Park fáinak leveleiből, a mohákból és az aljnövényzetből.
A környezetüket féltő helyi aktivisták szerint a biomonitoring több hónapos kutatási eredményei igazolták félelmeiket. A rendelkezésünkre bocsátott vizsgálati anyag szerint jelentős a térség környezeti terhelése, ami komoly egészségügyi kockázatokkal jár.
A tyúktojásokban nagy mennyiségű dioxint találtak, a földmintákban és a mohában nehézfémeket, a vízforrásokban és azok üledékeiben további káros anyagokat – PFAS és PAH – azonosítottak a megengedettnél nagyobb mennyiségben. A sajtójelentés külön kiemeli a cementgyártól 630 méterre található gyermekjátszópark szennyezettségét.
Cikksorozatunk kezdetével párhuzamosan tájékozódtunk a cementgyár álláspontjáról is; teljesen másként látják a helyzetet. Azt már ismertettük, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkenését tartják a fő pozitívumnak, ami kétségkívül jelentős előrelépés. A dioxin és egyéb mérgező anyagok kibocsátását azonban elutasítják, vagy legalábbis nem a cementgyár számlájára írják.
Azt is hozzáteszik, hogy az általuk megrendelt mérések kimutattak ugyan környezeti szennyezéseket, azonban nem voltak általánosak, hanem csupán egy-egy konkrét ponthoz köthetően jelentek meg. Ebből a cementgyár azt a következtetést vonta le, hogy például egyes háztartások olyan anyagokkal fűtenek, amelyek mérgező anyagokat bocsájtanak ki, illetve a cementgyár nem zárja ki azt a lehetőséget sem, hogy a közlekedés, az energetika vagy a mezőgazdasági tevékenység a kiváltó oka az egyes helyeken megnövekedett károsanyag-jelenlétnek. (Laikusként felmerült bennem a kérdés, hogy az egy-egy ponthoz kötődő szennyeződés ne tűnt volna fel a biomonitoring készítőinek?)
Azt elismerik, hogy ez persze nehezebbé teszi az egyes szennyezéskibocsátás pontos meghatározását. A környezetvédők kétlik a mindent kiszűrő berendezések lehetőségét, s rámutattak, hogy Baszkföldön vagy Hollandiában is találkoztak olyan esetekkel, hogy a szemétégetők nem tudtak ilyen kívánalmaknak megfelelni.
A petíciók és tiltakozó gyűlések ellenére a környezetvédelmi minisztérium engedélyezte, hogy az eddigi évi 60 ezer tonna hulladék felhasználását évi 115 ezer tonnára emeljék a tornai cementgyárban. Ami a környezetvédőket még külön nyugtalanítja, hogy mintegy kétezer négyzetméteren akarnak létrehozni egy olyan szemétválogatót, amely minden, még újrahasznosítható hulladékot kiválogat, így a cementgyártáshoz a megfelelő hőt biztosító rotációs kemencébe csak a reciklálásra alkalmatlan, vélhetően nagyobb károsanyag-tartalmú hulladékelemek kerülnének.
További mellékszála az ügynek, hogy a tiltakozók szerint a tornai cementgyárban felhasználásra kerülő hulladék jelentős mennyisége külföldi eredetű lenne, tehát a szlovákiainál szigorúbb előírásokkal rendelkező országok hulladéka érkezne a Szlovák Karszt Nemzeti Park tőszomszédságába, vélhetően kamionokkal. Ez pedig szintén jelentősen nagyobb forgalmat is jelentene.
A tornaiak bíznak abba, hogy a külföldi szervezetek által végzett biomonitoring eredményei, illetve a helyiek fenntartásai jobb belátásra bírják a Szlovák Környezetvédelmi Felügyeletet és megsemmisíti a korábban kiadott engedélyt.
Tény, hogy ez év február 10-én arról tájékoztatta az érintetteket, hogy a törvényben megszabott 60 napon belül nem tudja az egyes fellebbezéseket megválaszolni. Egyrészt a probléma bonyolultságára hivatkozott, másrészt ara, hogy több időre van szüksége az egyes fellebbezésekben foglalt ellenvetések vizsgálatához, így ahhoz is, hogy a tornai cementgyár kapacitásbővítésével együtt járó hulladékfelhasználás mennyiségi változását is magával hozó tervben döntést hozzon. Amint megszületik a döntés, tájékoztatjuk lapunk olvasóit.
Megjelent a Magyar7 2025/7. számában.