A célnak nem szabad változnia!
A Csemadok a szlovákiai magyarság legnagyobb civil szervezeteként kulcsfontosságú szerepet tölt be a Lévai járás magyar közösségének életében is. A szervezet irányításában részt vevők tisztában vannak vele, hogy fiatalok bevonása nélkül a Csemadok hosszú távú fenntarthatósága veszélybe kerül, s hogy azok újító szelleme és energiája új életet lehelhet a szervezetbe.

Amint azt Duba Ernőtől, a Csemadok Lévai Területi Választmánya titkárától megtudtuk, a választmány a 2021. július 31-én megtartott tisztújító konferenciája óta működik a jelenlegi felállásban. A megválasztott elnökséget Török Alfréd elnök, Kiss Beáta és Szarka Katalin alelnökök, a tagságot Antal Nyustin Ágnes, Beňo Mária, Halász Gyula, Matyó László, Mácsadi István, Molnár Tímea, Pál Gyula és Sárai András alkotják.
A 2019-ben történt egységes nyilvántartás bevezetése után a Lévai járásban harminchárom Csemadok-alapszervezetet regisztráltak. A tagság létszámát illetően bizonyos fokú fogyás észlelhető; örömteli azonban, hogy a működő alapszervezetek száma nem csökkent, sőt a közelmúltban Fegyverneken, Ipolybélen és Vámosladányban is újraéledt az alapszervezet. Különösen örömteli, hogy a fiatalok részéről is érezhető érdeklődés a közösségi munka iránt. Az elmúlt időszakban néhány alapszervezetnél, ahogy a választmány esetében is, a tagcserék során jelentős fiatalítás történt.
– magyarázta Duba Ernő.
A Lévai járásnak két, a Csemadok által szervezett országos rendezvénye van: a zselíziek hatáskörébe tartozó Országos Népművészeti Fesztivál, valamint a fiatal amatőr zongoristák országos versenye, a Kadosa Pál Zongoraverseny, amelyet kétévente Léván, Kadosa Pál szülővárosában rendeznek meg. A Csemadok Lévai Területi Választmányának két járási rendezvénye van: az Ipolyszakálloson megrendezésre kerülő, nagy hagyománnyal bíró Daloló Ipolyvölgye Járási Dal- és Táncünnepély, illetve a Novemberi Találkozó elnevezésű fesztivál. Ezeken fellépési lehetőséget kínálnak a Csemadok-alapszervezetek keretében ténykedő művészeti csoportoknak, ahogy a Csemadok által szervezett versenyeken sikeresen szerepelő járási versenyzőknek is.
Regionális rendezvényeik egyik alapkoncepciója a szomszédos területi választmányokkal való együttműködés.
A Barsbesén megrendezésre kerülő Barsi Találkozón a nyitrai, a csatai helyszínű Alsó-Garam Menti Fesztiválon az érsekújvári, míg a palásti Őszi Találkozón a Nagykürtösi járás Csemadok-alapszervezetei mellett működő csoportokat látják vendégül.
Ami a régió egyik városának, Ipolyságnak a Csemadok-alapszervezetét illeti, annak elnöke, Pálinkás Tibor a Honti Lapok hasábjain kifejtette, hogy 1949 óta az alapszervezetet körülvevő világ ugyan megváltozott, a célok azonban változatlanok: a helyi magyar kultúra, valamint hagyományok ápolása és fejlesztése. „Más volt a sztálinizmus idején, más volt az 1968-as prágai tavasz idején, más az 1980-as években, más a rendszerváltás időszakában és más jelen korunkban is. A személyek és a munkamódszerek az idő múlására, a minket körülvevő közeg változásaira reagálva módosulnak, a célnak azonban nem szabad változnia.”
Úgy gondolja, hogy a pénzzel nem honorált közösségi munka értéke a társadalomban devalválódott.
Pálinkás Tibor kiemelte, hogy az alapszervezetnek van egy csodálatos, sok díjat nyert, Ipolyságon kórusfesztiválokat szervező, Magyarország- és Szlovákia-szerte rendszeresen fellépő vegyes kara, a Musica Aurea.
– teszi hozzá rámutatva, hogy a szimbolikus tagsági illetmény jelentős részét az alapszabályzat értelmében az alapszervezetek a járási választmány rendezvényeire, fenntartására fordítják.
A mintegy 500 lakosú településen a magyarság aránya ma már alig haladja meg a 20 százalékot. A helyi krónika úgy jegyzi, hogy Fegyverneken az 1950-es évek elején alakult meg a Csemadok alapszervezete. Mészáros András húsz évig volt az elnöke, jelenleg az alelnöki posztot tölti be. Az irányítása alatt alakult meg a Paprikás nótacsoport, ami közel tíz évig működött.
– fogalmazta meg Hlavács Tőke Veronika.
Az alapszervezet tervei között szerepel a helyi önkormányzattal való együttműködés erősítése, további kulturális rendezvények, megemlékezések szervezése, a régió hagyományőrző csoportjaival való kapcsolattartás, a térség különböző művészeti irodalmi, gasztronómiai programjain való részvétel és a pályázati felhívásokba történő bekapcsolódás.
Megállapítható, hogy a Csemadok Lévai Területi Választmánya egyik legfontosabb feladatának tartja az ifjúság érdeklődésének felkeltését és a közösségi munkába való bevonását azzal a céllal, hogy – a helyi önkormányzatokkal és oktatási intézményekkel továbbra is együttműködve – hozzájáruljon a járás magyar lakosságának megmaradáshoz és kulturális életének gyarapításához.
Megjelent a Magyar7 2025/2. számában.