2025. január 20., 15:03

A célnak nem szabad változnia!

A Csemadok a szlovákiai magyarság legnagyobb civil szervezeteként kulcsfontosságú szerepet tölt be a Lévai járás magyar közösségének életében is. A szervezet irányításában részt vevők tisztában vannak vele, hogy fiatalok bevonása nélkül a Csemadok hosszú távú fenntarthatósága veszélybe kerül, s hogy azok újító szelleme és energiája új életet lehelhet a szervezetbe.

Januárban a farnadi alapszervezet is sikeres nótaestet szervezett
Januárban a farnadi alapszervezet is sikeres nótaestet szervezett
Fotó: Kaszmán-Saróka Liliána

Amint azt Duba Ernőtől, a Csemadok Lévai Területi Választmánya titkárától megtudtuk, a választmány a 2021. július 31-én megtartott tisztújító konferenciája óta működik a jelenlegi felállásban. A megválasztott elnökséget Török Alfréd elnök, Kiss Beáta és Szarka Katalin alelnökök, a tagságot Antal Nyustin Ágnes, Beňo Mária, Halász Gyula, Matyó László, Mácsadi István, Molnár Tímea, Pál Gyula és Sárai András alkotják.

A nyári időszakokat kivéve a választmány igyekszik havi rendszerességgel ülésezni, az üléseket, amennyiben nem kihelyezettek, a Csemadok Lévai Alapszervezete székházában bérelt helyiségekben tartjuk."
Harminchárom alapszervezet

A 2019-ben történt egységes nyilvántartás bevezetése után a Lévai járásban harminchárom Csemadok-alapszervezetet regisztráltak. A tagság létszámát illetően bizonyos fokú fogyás észlelhető; örömteli azonban, hogy a működő alapszervezetek száma nem csökkent, sőt a közelmúltban Fegyverneken, Ipolybélen és Vámosladányban is újraéledt az alapszervezet. Különösen örömteli, hogy a fiatalok részéről is érezhető érdeklődés a közösségi munka iránt. Az elmúlt időszakban néhány alapszervezetnél, ahogy a választmány esetében is, a tagcserék során jelentős fiatalítás történt.

Valószínűsíthető, hogy a Csemadok-munka terén már a közeljövőben jelentős változások lehetnek a tenni akaró fiatalok bevonása folytán is, akik új szellemiséget hozhatnak a Csemadok életébe, új módszerekkel, eszközökkel alakítva, formálva az eddig megszokott tevékenységet"

– magyarázta Duba Ernő.

A működő alapszervezeteink mindegyike megszervez évente legalább egy helyi szintű rendezvényt, vagy tevékenyen kiveszi részét az önkormányzat által szervezett rendezvény, például falunap, évfordulós megemlékezés stb. lebonyolításából, valamint rendszeresen részt vesznek a területi választmány által szervezett rendezvényeken."
Gazdag programkínálat

A Lévai járásnak két, a Csemadok által szervezett országos rendezvénye van: a zselíziek hatáskörébe tartozó Országos Népművészeti Fesztivál, valamint a fiatal amatőr zongoristák országos versenye, a Kadosa Pál Zongoraverseny, amelyet kétévente Léván, Kadosa Pál szülővárosában rendeznek meg. A Csemadok Lévai Területi Választmányának két járási rendezvénye van: az Ipolyszakálloson megrendezésre kerülő, nagy hagyománnyal bíró Daloló Ipolyvölgye Járási Dal- és Táncünnepély, illetve a Novemberi Találkozó elnevezésű fesztivál. Ezeken fellépési lehetőséget kínálnak a Csemadok-alapszervezetek keretében ténykedő művészeti csoportoknak, ahogy a Csemadok által szervezett versenyeken sikeresen szerepelő járási versenyzőknek is.

Regionális rendezvényeik egyik alapkoncepciója a szomszédos területi választmányokkal való együttműködés.

A Barsbesén megrendezésre kerülő Barsi Találkozón a nyitrai, a csatai helyszínű Alsó-Garam Menti Fesztiválon az érsekújvári, míg a palásti Őszi Találkozón a Nagykürtösi járás Csemadok-alapszervezetei mellett működő csoportokat látják vendégül.

Fegyverneki nótagála
A fegyverneki nótagálán
Fotó:  Hlavács Tőke Veronika
A választmány a helyszínválasztásnál igyekszik figyelni arra, hogy lehetőleg minden régióba jusson egy-egy rendezvény. Természetesen kiveszik a részüket a Csemadok Országos Tanácsa által meghirdetett versenyek megszervezéséből is. Évek óta Ipolyszakállos fogadja az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny regionális fordulójának résztvevőit, és a járás területén bonyolítják le kétévente a Bíborpiros szép rózsa népzenei vetélkedő regionális fordulóját is. Évente megrendezik a Tompa Mihály Országos Verseny körzeti és járási fordulóját, háromévente pedig az országos elődöntőt is. A nehéz anyagi helyzetük ellenére igyekeznek megfelelő körülményeket biztosítani a verseny lebonyolításához; minden versenyző emléklapot, a továbbjutók pedig ajándékkönyvet is kapnak.
A cél változatlan

Ami a régió egyik városának, Ipolyságnak a Csemadok-alapszervezetét illeti, annak elnöke, Pálinkás Tibor a Honti Lapok hasábjain kifejtette, hogy 1949 óta az alapszervezetet körülvevő világ ugyan megváltozott, a célok azonban változatlanok: a helyi magyar kultúra, valamint hagyományok ápolása és fejlesztése. „Más volt a sztálinizmus idején, más volt az 1968-as prágai tavasz idején, más az 1980-as években, más a rendszerváltás időszakában és más jelen korunkban is. A személyek és a munkamódszerek az idő múlására, a minket körülvevő közeg változásaira reagálva módosulnak, a célnak azonban nem szabad változnia.”

Úgy gondolja, hogy a pénzzel nem honorált közösségi munka értéke a társadalomban devalválódott.

Nem számít annyira „menő” dolognak, mint pár évtizeddel ezelőtt. Azok, akik ennek ellenére hajlandók a szabadidejüket és az energiájukat ilyen bizonytalanul vagy végképp nem honorált munkára szánni, e célra nem kénytelenek a Csemadokot választani. A magyar nemzetiségi kultúrával kapcsolatos dolgokon ügyködni akaró polgárnak erre számtalan egyéb lehetősége van. Sokan azzal indulnak, hogy a pályázataikkal a maguk feje szerint szeretnének gazdálkodni; nem szeretnének mások elképzeléseihez igazodni, s nem szeretnék, ha korlátozná az esélyeiket a tény, hogy egy szervezet egy pályázati forrásnál korlátlan mennyiségű benyújtott pályázattal általában nem tud sikeres lenni…”

Pálinkás Tibor kiemelte, hogy az alapszervezetnek van egy csodálatos, sok díjat nyert, Ipolyságon kórusfesztiválokat szervező, Magyarország- és Szlovákia-szerte rendszeresen fellépő vegyes kara, a Musica Aurea.

Az új Csemadok-tag próbája
A Csemadok bárki számára nyitva áll, bárki jelentkezhet, ha tevékenykedni szeretne. Ha kitartóan dolgozik, idővel a munka bármely szintjében részt vehet. Magunk is igyekszünk ügyes fiatalokat megszólítani. A Musica Aurea létszáma szintén szükség szerint pótlódik, a propagációs anyagaink egy részét ugyancsak ügyes fiataljaink készítették, rendezvényeinken is rendszeresen lépnek fel fiatalok. Egy részük marad, jelentős részük később, sajnos, ilyen-olyan oknál fogva elvándorol, esetleg saját csoportjában képzeli el további működését. Sokan pedig egyszerűen úgy gondolják, hogy elég terhet jelentenek a mindennapi gondok. Civil szervezeteink életében ez általános jelenség, nem csak a Csemadokra jellemző"

– teszi hozzá rámutatva, hogy a szimbolikus tagsági illetmény jelentős részét az alapszabályzat értelmében az alapszervezetek a járási választmány rendezvényeire, fenntartására fordítják.

Musica Aurea
A Musica Aurea
Fotó:  A választmány archívuma
Ebből az következik, hogy ha valamit tenni akarunk, támogatásokat kell szereznünk; pályázni kell, szponzori hozzájárulásokat szerezni. Általában ez az új Csemadok-tag igazi próbája. Énekelni, zenélni, kulturális értékekkel ismerkedni sok mindenki szeret, pályázatot írni, tagsági bélyeget árulni, »kalapozni« már kevesebben.”
Felébresztett fegyverneki alapszervezet

A mintegy 500 lakosú településen a magyarság aránya ma már alig haladja meg a 20 százalékot. A helyi krónika úgy jegyzi, hogy Fegyverneken az 1950-es évek elején alakult meg a Csemadok alapszervezete. Mészáros András húsz évig volt az elnöke, jelenleg az alelnöki posztot tölti be. Az irányítása alatt alakult meg a Paprikás nótacsoport, ami közel tíz évig működött.

Jómagam 2023-ban vettem át ezt a nem könnyű tisztséget, az elnökséget. A szervezetet nem újraindítottuk, sokkal inkább felébresztettük, felfrissítettük. Ehhez természetesen új emberek, új mozgatóerő volt szükséges"

– fogalmazta meg Hlavács Tőke Veronika.

A kultúra és a hagyomány ápolása mellett elnökként az is ösztönöz, hogy új kapcsolatokat teremtsünk, vagy régieket indítsunk újra. A kulturális élet fellendítése egyben kapcsolatteremtő erővel bír. A történelmünk, annak tanulságai, a művészet, az irodalom mutatja meg a járható utat; a múltunk és annak ismerete szükséges a jövőnk formálásához."

Az alapszervezet tervei között szerepel a helyi önkormányzattal való együttműködés erősítése, további kulturális rendezvények, megemlékezések szervezése, a régió hagyományőrző csoportjaival való kapcsolattartás, a térség különböző művészeti irodalmi, gasztronómiai programjain való részvétel és a pályázati felhívásokba történő bekapcsolódás.

A 23 tagból álló helyi szervezet mintegy 60 százalékát 60 év felettiek alkotják, de fiataljaink is aktívan bekapcsolódnak programjainkba. Büszkén mondhatom, hogy az év elején megrendezett, telt házas Újévi Magyarnóta-gála nagyon sikeres volt. Kiváló zenekarral, Mezei Zsolt kíséretével és Récsei Noémi műsorvezetésével indítottuk az estet, ahol kiváló helyi és környékbeli magyarnóta-énekesek gazdagították műsorunkat."

Megállapítható, hogy a Csemadok Lévai Területi Választmánya egyik legfontosabb feladatának tartja az ifjúság érdeklődésének felkeltését és a közösségi munkába való bevonását azzal a céllal, hogy – a helyi önkormányzatokkal és oktatási intézményekkel továbbra is együttműködve – hozzájáruljon a járás magyar lakosságának megmaradáshoz és kulturális életének gyarapításához.

Megjelent a Magyar7 2025/2. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.