2024. november 14., 20:00

A bölcsőtől a koporsóig

Idén 75 éve, hogy megalakult a Csemadok, teljes nevén a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség. A jeles évfordulót – mivel 1949. március 5-én alakult meg a Csemadok – a szervezet országos szinten márciusban ünnepelte, járási szinten azonban egész évben zajlanak az évfordulós ünnepségek. Pozsonyban szeptember 20-án tartottak ünnepi ülést a Csemadok évfordulója alkalmából, nem is akárhol, a Prímási palota impozáns tükörtermében, ahol a járás legaktívabb Csemadok-tagjait és partnerszervezetei vezetőit is elismerésben részesítették.

Görgöl Jenő és Jégh Izabella
Fotó: Dunajszky Éva

Ennek apropóján a 480 alapszervezetet s mintegy 50-53 ezer tagot számláló Csemadok országos és városi szintű vezetőivel Pozsonyban a kulturális szervezet múltjáról, jelenéről és jövőjéről, illetve az előtte álló kihívásokról beszélgetett Nagy Ildikó Görföl Jenő országos titkárral és Jégh Izabellával, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnökével a Pozsonyi Casino szervezésében.

Az összefogás a legnagyobb elvárás

Görföl Jenő elmondása szerint a Csemadokkal szembeni elvárások ma is ugyanazok, hiszen a tevékenysége is nagyjából megfelel annak, mint amikor 1949-ben létrejött.

– Persze ez a tevékenység azóta sok mindennel kibővült, de a legnagyobb elvárás a Csemadok irányában jelenleg az – s ez szinte minden gyűlésünkön, minden rendezvényen elhangzik –, hogy járjunk közben valamiféle összetartás, összefogás elérése érdekében itt, a Felvidéken, hogy a közösségünk sikeresebb lehessen. Ez persze nem olyan egyszerű, mi viszont elmondhatjuk, hogy ebben a szervezetben a kezdetektől mindenki szóba áll egymással, a Csemadokban az emberek levetkőzték az ideológiai különbségeket, és a kultúrának éltek, azért dolgoztak – fogalmazott az országos titkár, hozzátéve, emellett persze továbbra is elvárás az, hogy a hagyományos rendezvényeinket tartsuk meg, illetve újabbak is megvalósuljanak.

Ezt a kívánalmat mára sikerült túlteljesíteniük, hiszen jelenleg összesen 4-5 ezer rendezvénye van a Csemadoknak országszerte, ebből 24-30 országos szintű, amelyekkel igyekeznek minden igényt kielégíteni.

– Mi küldetésünknek tartjuk azt is, hogy például a komolyzenét is népszerűsítse a Csemadok, ezért a Kadosa Pál Zongoraverseny mellett Galántán a Zenebarátok Társáságával közösen mindig megrendezzük a Kodály Zoltán Nemzetközi Hegedűversenyt is

– mondta az országos titkár, hozzátéve, a Szenci Molnár Albert Napok megszervezésével pedig a magyarság jelentős részét kitevő reformátusok igényeinek igyekeznek megfelelni. De ugyanígy foglalkozik a Csemadok a fiatalokkal is, a Tompa Mihály Országos Verseny például több mint kétezer gyereket megmozgat, Érsekújvárban a Kodály Napok mintájára a Vox Iuventutis országos kórustalálkozón gyermekkórusokat versenyeztetnek, a Duna Menti Tavasz pedig csak a gyerekeknek szól.

Ennek ellenére az alapiskolákból kikerülő fiatalságot nagyon nehezen tudjuk megfogni, de azt hiszem, ez általános probléma, más szervezetek is ezzel küzdenek

– fűzte hozzá Görföl.

Mindemellett a regionális rendezvényeknek is nagy figyelmet szentel a szervezet, sőt némelyik ilyen rendezvényt országos szintűnek minősítette, hogy jobban ráirányítsa a figyelmet, mert az adott régióban nincs nagyobb rendezvény. Ilyen például a Bodrogközi Népművészeti Fesztivál, amely eltörpül mondjuk a bősi járási kulturális ünnepély mellett, ahol jó idő esetén 4-5 ezer ember is megfordul.

– Fontosnak tartjuk azonban, hogy abban a régióban is legyen egy vonzó rendezvény, amire készülhetnek, vagy amiről beszélhetnek az emberek – fűzte hozzá az országos titkár.

A Csemadok legújabb rendezvényeinek egyikeként  A magyar nyelv hetét említette, amelyet idén harmadszor hirdettek meg, s mindig november 13-ától, a magyar nyelv napjától kezdődik, és a Csemadok december 16-án, Kodály Zoltán születésnapján fejezi be. Kodály ugyanis amellett, hogy zeneszerző, nagyon harcias nyelvművelő is volt.
Pozsonyban fogy a magyarság

A Csemadok pozsonyi helyzetére a kihívások kapcsán Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke emlékeztetett.

Pozsony a magyarság szempontjából szórványterületnek számít, összesen 500 tagja van a Csemadoknak, ami a magyarság itteni arányát tekintve nem sok.

Mint mondta, a város hat alapszervezete közül a legtöbb tagja a pozsonypüspökinek van, ahol aránylag még tömbben él a magyarság, de már ott is fogy.

Próbáljuk a hagyományos rendezvényeinket életben tartani, illetve néhány új rendezvényt is megvalósítani. Pozsony viszonylatában három országos szintű rendezvényünk van, a március 15-ei ünnepség, a Szent László-ünnepség és a Városi Kulturális Napok,

ami idén a 38. évadjába lépett, s amelynek elindítója Hornyák István, a Csemadok akkori titkára volt – mondta az elnök asszony.

– Pozsonynak akkor nem volt úgymond járási rendezvénye, így jött az ötlet, hogy ne egyetlen rendezvényt szervezzünk, hanem több kisebb eseményből álló rendezvénysorozatot ősszel, október–november folyamán. Az, hogy ez a mai napig él, a legjobb bizonyítéka annak, hogy életképes rendezvényről van szó, s volt értelme annak idején elindítani – fogalmazott lapunknak még a pozsonyi évfordulós ünnepségen a Városi Kulturális Napok kapcsán Hornyák István. S valóban, mára Pozsony legjelentősebb magyar rendezvénysorozatává nőtte ki magát az esemény.

Résztvevők a Csemadoknak a Pozsonyban a kulturális szervezet múltjáról, jelenéről és jövőjéről tartott beszélgetésen 2024 novemberében
Fotó:  Dunajszky Éva

A Pozsonyi Városi Választmánynak két nemzetközi kapcsolata is van, tudtuk meg Jégh Izabellától. Az egyik a bécsi Európa-Club, amellyel együtt az altenburgi ’56-os megemlékezést szervezi a Csemadok, a másik pedig a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége, amelynek brünni és ostravai egyesületével is tartanak közös találkozókat, illetve ellátogatnak egymás rendezvényeire.

Az anyagi támogatásokat illetően Jégh Izabella elmondta, az országos szintű rendezvényeik közül van, amelyiket évek óta támogat Pozsony mindenkori főpolgármestere is, például azzal, hogy nem kell terembért fizetniük a fővároshoz tartozó épületekben tartott rendezvények után. De gond nélkül és ingyen megkapják rendezvényeikhez a pozsonypüspöki kultúrházat is, ami szintén óriási segítséget jelent.

– A jelenlegi polgármester is rendszeresen eljár közénk, emellett jó a kapcsolatunk a pozsonypüspöki magyar iskolával, (amelynek tanárai és diákjai rendszeresen részt vesznek a rendezvényeinken), illetve az egyházzal is. Vadkerti József és Molnár Tamás katolikus lelkipászorok is aktívan bekapcslódnak a munkánkba, mindenben segítenek, amit kérünk – fűzte hozzá az elnök asszony.

Gyakran éri a Csemadokot az a vád, hogy az idősek szervezete, és viszonylag kevés a fiatal. A beszélgetés során erről is szó esett, s ezzel kapcsolatban az volt a beszélgetőpartnerek általános véleménye, hogy nagyon nehéz megszólítani vagy éppen beszervezni a fiatalokat, mivel nem nagyon akarnak a maguk közegéből kimozdulni.

A gondot az is okozza, hogy a fiatalok kultúra iránti érdeklődését sikerült a tantervekkel szinte teljesen száműzni az iskolákból, ennek következtében a fiatalok nem fogékonyak a kultúrára.

Persze, a megmaradásnak egy ekkora városban objektív okai is vannak, de mindenkinek tudatosítania kellene, hogy a mi gondjainkat más nem fogja megoldani, a mi kultúránkat helyettünk más nem fogja művelni és megóvni. Ez a kultúra a bölcsőtől a koporsóig a mi kultúránk – zárta Görföl Jenő.

Az írás megjelent a Magyar7 2024/45. számában.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.