A Bodrogköz büszkesége ismét virágzik - KÉPGALÉRIA
Kisgéres határában teljes pompájában virágzik a NATURA 2000 egyik védett növénye, a magyar kökörcsin.

Tudományos neve, Pulsatilla flavescens a bókoló, harang alakú virágaira utal (pulsare jelentése: harangozni).
A kökörcsin a legszebb tavaszi virágok egyike, számos faja ismert: leány-, mezei-, tátogó-, őszi-, hegyi kökörcsin.
Ezek kizárólag a Kárpát-medencében fordulnak elő, Magyarországon 5 fajtáját tartják számon: a leány-, a fekete, a hegyi, a magyar és a tátogó kökörcsint. A magyar kökörcsin a mezei kökörcsin alfaja. Valamennyi faj védett növény, eszmei értékük Magyarországon, ahol leginkább a Nyírségben fordulnak elő, 100 ezer forint.
Az évelő növény virágzáskor mintegy 8-30 cm magas, virágai a tőkocsány végén egyesével helyezkednek el, gömbölydedek, kissé nyitottak, 6 szirmuk kifelé ívelt. A szirmok külső felülete lilás, míg a belső a világoszöldtől a sárgászöldig terjed. Porzói hosszabbak a lepelleveleknél. Egy tő virágainak száma általában 3-5, de a fejlettebb töveken akár 20 virágot is számolhatunk. A selymesen borzas virágok elvirágzás után termést hoznak, ez az aszmag.
Valamikor a növényt gyógynövényként is alkalmazták emésztési panaszok, szem- és bőrbetegségek gyógyítására, de a migrénes fejfájást is eredményesen csillapította. Ma felhasználásuk, védett mivoltuk miatt, szigorúan tilos!
A magyar kökörcsin szereti a sovány homoktalajt, napos vagy félárnyékos, viszonylag meleg termőhelyeket. Helyét Kisgéresben is tábla jelzi.
