A bátkaiak bevették az elnöki palotát - KÉPEKKEL
A bátkai alapiskolások nemrég Pozsonyban jártak, s nem is akárhol, Zuzana Čaputová köztársasági elnök hívta őket vendégsége. Történt ugyanis, hogy a bátkaiak lehetőséget kaptak arra, ők rajzolják meg a köztársasági elnök idei karácsonyi üdvözlőlapjait. A bátkaiak 21 képpel neveztek be, közülük a kilencedikes Bari Kevin rajzait ki is választották, így könnyen lehet, hogy az idén az kerül III. Károly király vagy Ferenc pápa asztalára.

A Bátkai Alapiskola és Óvoda (a két intézmény 2021-ben egyesült) a Balogvölgy egyetlen teljes szervezettségű iskolája (ha a jóval délebbre fekvő rimaszécsit nem számítjuk ide), ahová 13 település gyerekei járnak. Ez mintegy 500 főt jelent (ebből 65 óvodás). Ahogy Sebők Csilla igazgató látogatásomkor elárulja, 20 éve, amikor megválasztották igazgatónőnek, 365 diákjuk volt.
Mivel a diákok többsége meglehetősen rossz anyagi körülmények között él, különösen fontos, mit tud nekik nyújtani az óvoda és az iskola, de a napi oktatás és kapcsolattartás mellett nagy gondot fordítanak a tehetséggondozásra is. Mind a kultúra, mind a sport területén mindig akadtak/akadnak kiemelkedő képességű diákjaik, a kérdés csak az, hogy mennyire hiszi el a diák/szülő, s mennyire tartja fontosnak akár a diák, akár a szülő a tehetsége kibontakoztatását. „Sokszor érzem azt, hogy a lelkesedés csak addig tart ki, amíg a gyerek ki nem lép az iskola kapuján, aztán átlép egy másik világba, a tehetségét pedig sutba dobja” – mondja az igazgatónő.
Mivel Mács József immár kiemelt nemzeti értéknek számít, reménykednek benne, hogy nemsokára az iskola is felveheti a nevét. A napi oktatás mellett az iskola számos regionális kulturális- és sportrendezvénynek is helyet biztosít, így a minap rendezték meg az alapiskolás kosárlabdacsapatok körzeti fordulóját, ahogy a Dobré slovo országos szlovák szavalóverseny regionális fordulóját is.
Így is mintegy hetvenen jöttek el, a Várgedei Alapiskola kivételével a régió összes teljes szervezettségű alapiskolája képviseltette magát. Sebők Csilla azt is örömmel újságolja, hogy az évek során a régió legjobb szlovák szakemberei, tanárok, színházi rendezők, írók (Marta Hlušiková, Ľubomír Šárik, Milana Jutková, Marián Lacko) fogadták el meghívásukat a zsűribe, amely emelte a verseny színvonalát.
Pár hete Füleken, az Apropó által szervezett Barangoló Fesztiválon is bemutatkozhattak. Az iskola nem egy tehetséges diákot engedett útjára az elmúlt években, akik közül a tehetséges nagybalogi fotós Kresnye András vagy a balogújfalusi Ruszó Tibor neve, aki megnyerte az X-Faktort, nem ismeretlen olvasóink előtt sem. S itt álljunk meg egy szóra, hisz nem elég tehetségesnek lenni, azt megfelelően kezelni sem egyszerű feladat – teszi hozzá Sebők Csilla, aki szerint sokszor a szülőkkel nem is olyan könnyű elfogadtatni, hogy a gyerekük tehetségével megfelelően kell tudni bánni, s ez néha a nehezebb feladat.
A tehetség mindössze a boldogulás tíz százalékát jelenti, a maradék 90 az akaraton, a kapcsolatokon és nem utolsósorban a szerencsén múlik. Ruszó Tibor tehetségét az iskola gyorsan felfedezte, többször megnyerte a helyi Ki mit tud? mellett a gesztetei Csillag születik tehetségkutató versenyt is, s innen jutott el az X-Faktorig, ahol szintén nem talált legyőzőre. De nem biztos, hogy Tibi a legszerencsésebben dolgozta fel a hirtelen jött sikert, s hiába könyörögtek neki, még az alapiskolát sem fejezte be.
Az iskola Zuzana Čaputová köztársasági elnök irodájától a szlovák Állami Tanfelügyelet besztercebányai irodájának ajánlására a gyetvai és a pályini iskola mellett kapott felkérést, mint az inklúzión belüli kiválasztott mintaiskola, hogy készítsenek képzőművészeti alkotásokat képeslapokra. Az egész iskola hetekig rajzolt, s a házi válogató után 15 diák 21 rajza került a köztársasági elnöki iroda válogatóbizottsága elé.
Az aggodalom egyébként tényleg jogos volt, Kevin képei egy rendkívül tehetséges fiatalember alkotásai, nem véletlen, hogy azok egyikét kiválasztották az elnökasszony karácsonyi üdvözleteire. „Kevin rajzain angyalok, koboldok, démonok dominálnak” – árulja el Gyurán Ágnes tanárnő, igazgató-helyettes, aki az elmúlt hónapokban próbálta Kevin útját egyengetni. Kevin szeretné konzervatóriumban folytatni, de kérdés, lesz-e hozzá elegendő bátorsága kilépni a megszokott környezetéből.
Mindenesetre Zuzana Čaputová nagyon biztatta a folytatásra. Igen rossz télies időben két autóval indultak útnak a pozsonyi kiértékelésre és fogadásra, amelyet a köztársasági elnök jelenlétében rendeztek a Grassalkovich Palotában. A hat kiválasztott gyerek közül egyet nem engedtek el a szülei, de a többi öt számára kivételes élményt jelentett a pozsonyi út, hisz először jártak ilyen nagy városban, McDonald’sban étkeztek, s még villamost is láttak.
A kis küldöttséget elkísérte Hencz Péter polgármester is, s mint Sebők Csilla megjegyezte, kiemelkedően jó a kapcsolatuk a polgármesterrel és az önkormányzattal is, akik szívügyüknek tekintik az iskolát. A verseny véget ért, a munka viszont nem áll meg, hisz várja a gyerekeket az iskolában is működő Heuréka tehetségképző, ahogy a februárban esedékes Ferenczy István Képzőművészeti Versenyre (FIKIV) is beküldik az alkotásaikat. „Több tíz rajz gyűlt össze a pályázatra, van miből válogatniuk” – mondja Gyurán Ágnes.
A szervezet Légy lámpás! címmel havonta tart ismeretterjesztő előadásokat a rimaszombati Csillagházban, ahogy a Pósa Lajos életművét bemutató alkalmi kiállításuk járja a magyarlakta településeket. Ehhez csatlakozott a Pósa bácsi Szerkesztősége című előadás-sorozat, amelyet az alkotók, Pósa Judit, Gyurán Ágnes, valamint Páko Mária gitárművész járják a kisiskolákat, s versek, dalok, feladatsorok, rejtvények segítségével mutatják be az Én Újságom című gyereklapot, valamint a kor gyerekköltészetét. Gyurán Ágnes – aki egyébként Pósa Lajos szépunokahúga –, büszkén újságolja, hogy szabadidejükben, vagyis szabadságuk rovására gyakorlatilag már egész Felvidéket bejárták, Komáromtól a keleti végekig. Idei utolsó útjuk Bátkába vezetett, ahol a diákok szintén érdeklődve fogadták Pósa Lajos kései tisztelőit.