A „80 nap alatt a Föld körül“ című időszaki kiállítással nyílt meg a turistaidény a füleki várban
Március 15-től a füleki vár ismét megnyitotta kapuit a látogatók előtt. A turistaszezon a „80 nap alatt a Föld körül” című időszaki kiállítással kezdődött, mely különféle egzotikus műtárgyakat mutat be a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum gyűjteményéből, amelyek az 1850 és 1950 közötti időszakból maradtak fenn.

Kínai „gyógyító” kard, japán váza, selyempapírra készült grafikák, indiai kézi legyező és tőr, afrikai fonott kosár, amerikai Kossuth-bankók és sok más érdekesség látható a Bebek-torony ötödik szintjén megnyílt időszaki tárlaton. A bőröndöt formáló vitrinekben eredeti Európán kívüli, egzotikus területekről származó tárgyak találhatók. A tulajdonosok neve sok esetben ismeretlen, viszont felfedik a gömör-kishonti arisztokrácia és polgárság utazási szokásait, valamint világképét.
„A kiállított tárgyak a helyi arisztokrácia külföldi útjairól kerültek ide hozzánk Szlovákiába. Abban az időben divat volt a fiatal arisztokraták körében, hogy utazgattak nemcsak Európába, de különböző orientális vidékekre is. Onnan még akkoriban be lehetett hozni a különböző tárgyi emlékeket, eredeti tárgyakat is, többek között Egyiptomból, Indiából, Japánból” – magyarázta Titton Viktória, a Füleki Vármúzeum igazgatója.
A hullámzó paneleken pedig az akkori gömöri arisztokrácia tagjairól lehet információhoz jutni. Gróf Andrássy Manó a Távol-Keletre tett utazásokat, útjáról útirajzot is kiadott. Maróthy-Gömöry Margit színművésznőt a misztikus keleti vallásfilozófia érdekelte, Gedeon Tihamér vegyészmérnök utazási motivációját pedig a tudományos kutatás és felfedezések határozták meg.
A november közepéig tartó turistaszezonban a többi között tapírcsontokat, almágyi zafírokat, várgedei bronzkincseket, vagy a török hódoltság idejéből fennmaradt tárgyakat is láthatnak a füleki várba érkezők.
„A Bebek-torony további szintjein megtekinthetőek a környék történelmét ismertető tárgyak, melyeket különböző korabeli rekonstrukciók tesznek érdekesebbé. Mint például a Persén feltárt avar – szláv temető egyik férfi sírja, a bronzkori ünnepi női viselet, vagy II. Koháry István utolsó várkapitány korhű öltözéke. A történelmi tárlatot gazdagítja az elmúlt évtizedben zajló régészeti feltárások leletanyaga is. A füleki vár borházában a Füleken fellelhető mesterségeket, és a különböző céhes mesterek eszközeit mutatjuk be. A várhegy sziklájába vájt földalatti folyosón pedig a II. világháború helyi vonatkozású emlékeit nézhetik meg a látogatók” – részletezte Illés Gábor, a Füleki Vármúzeum munkatársa.
Eseményekből sem lesz hiány. Április 21-én rendezik meg a Palóc Húsvét című hagyományos rendezvényt, majd május 17-én a Múzeumok és Galériák Éjszakájára várják a látogatókat, amelyen például a nógrádi régióban talált 16-17. századi éremkincsleletet is kiállítják.