2025. április 29., 17:50

Zöld jövő a konyhában és a kozmetikában – két ERASMUS+ projekt diákok szemével

Két, a környezettudatos szemléletformálást előtérbe helyező ERASMUS+ projektben is aktívan részt vett a dunaszerdahelyi Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola. Az egyik program a Veszprémi SZC „SÉF” Vendéglátás-Turizmus Technikum és Szakképző Iskolával közösen zajlott le Magyarországon, míg a másik partnerségben a németországi CEREDU intézménnyel valósult meg Bayreuthban. A diákok a gasztronómia, turizmus, illetve a biokozmetikumok világában mélyedtek el, mindezt zöld fókuszú megközelítéssel.

Saját készítésű kozmetikumok
Galéria
+23 kép a galériában
Saját készítésű kozmetikumok
Fotó: Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola

Zöld hét a Balaton partján

A veszprémi projekthét során a diákok a festői Szentgál községben, a Bakony-Cinca vendégházban szálltak meg. A programok a SÉF iskola 25 éves jubileumához kapcsolódó rendezvénysorozatba is illeszkedtek. A hét folyamán a diákok bepillantást nyerhettek a bio borászat világába a balatonfüredi Gyukli Pincészetben, részt vettek egy WizzAir pályaorientációs workshopon, és megismerkedtek a „zero waste” gasztronómiai irányzat alapjaival is, amelyet „Enikővel MENTESEN” tartott – Enikő gluténérzékenységéből kiindulva mutatta be az egészséges, allergénmentes étkezés lehetőségeit.

Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola
Fotó:  Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola

Különösen emlékezetes élményt jelentett a vakfűszerkóstoló, a barista bemutató és a helyi gasztrotúra, amely a Vivace Étterem hulladékmentes működését is bemutatta. Előtte Zakar Zelinda tanárnő Magyarország turisztikai látványosságairól tartott szemléletes tanórát. Az interaktív városnézés és turisztikai játékok mellett a projekthét csúcspontját a csütörtöki jubileumi gála és állófogadás jelentette, ahol Mayer Gyula, az iskola alapítója és Végh Dávid jelenlegi igazgató emlékeztek meg az elmúlt 25 évről. A projektet záró pincérfutóversenyen a dunaszerdahelyi diáklányok elnyerték a „Legelegánsabban öltözött pincér” különdíjat. A hét zárásaként Csizmazia Mária projektkoordinátor is elismerésben részesült a rendezvény színvonalas lebonyolításáért.

Természetes szépség – biokozmetikumok és kreatív tárolók

A németországi Bayreuthban zajló másik ERASMUS+ projekt keretében a diákok saját kezűleg készítettek samponokat, dezodorokat, szappanokat, arckrémeket és ajakbalzsamokat – kizárólag természetes alapanyagokból. A rozmaring, kamilla, levendula és teafaolaj használatával nemcsak bőrbarát, hanem környezetkímélő termékeket alkottak. A programot Anna Müller és Gabi Wenz biológusok vezették, akik nemcsak az alapanyagok természetes tulajdonságait mutatták be, hanem tudatos vásárlásra és környezetkímélő életmódra is nevelték a résztvevőket.

Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola
Fotó:  Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola

A bioszépségápolás mellett kreatív tárolók is készültek kerámiából, hulladékmentes fodrászati koncepció jegyében Blanka Barth kerámiaművész segítségével. A különböző technikákkal – buborékfestés, csipkeminta, pecsételés, díszített tégelyeket bio festékekkel és mázakkal dekorálták. A workshopokat biológus szakemberek vezették, és a résztvevők nemcsak alkottak, hanem szemléletformáló tudást is kaptak a fenntartható életmódról.

Közös cél: tudatos jövő

Mindkét projekt rámutatott: a környezettudatosság nemcsak tananyag, hanem életforma is lehet. A dunaszerdahelyi iskola hosszú távú nemzetközi partnerségei és elkötelezettsége a zöld gondolkodás mellett példaértékű. A diákok új ismeretekkel, gyakorlati tapasztalatokkal és életre szóló élményekkel tértek haza – a fenntartható jövő jegyében.

22
Galéria
+23 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.