Valami bűzlik az oktatásügyben. A kilencedikesek is megkapják a feketelevest?
A botrányosra sikeredett 2022-es írásbeli érettségi vizsga után, a Szabványosított Oktatásügyi Mérések Nemzeti Intézet (NÚCEM) a Tesztelés9 felmérésre készülő kilencedikesek alá is befűt. Az igazgatóknak kiküldött levélből szinte teljes bizonyossággal kiolvasható, hogy a diákok a 2021-es teszteket kapják majd meg április elején. Úgy tűnik, az intézetben ismét nem hajlandóak figyelembe venni a pandémia miatt megnyomorított tanéveket. Végül is az igazgatónő feje is csak egyszer hullhat le.

Április hatodikán és hetedikén Szlovákiában ismét sor kerül a kilencedikesek és a nyolcéves gimnáziumok negyedikes tanulóinak Tesztelés9 elnevezésű felmérésére. Azt a felmérést ugyanúgy a NÚCEM koordinálja és szervezi, mint az írásbeli érettségi Monitor tesztjeit. A felvidéki magyar iskolások magyar nyelvből, szlovák nyelvből és matematikából tesznek vizsgát.
Olyan vizsgát, amelynek az eredményeit esetlegesen, de nem szükségszerűen bekérhetik azok a középiskolák, ahová a diákok már közel egy hónapja beadták a jelentkezési lapjaikat.
A NÚCEM dolgozói az oktatásügyi minisztériummal karöltve közel két héttel ezelőtt „verték ki a biztosítékot” az érettségizőknél, a tanároknál és a szülőknél is, mikor az ígért, a pandémia miatti lemaradást figyelembe vevő könnyített tesztek helyett a maturánsok egy az egyben a 2020-as teszteket kapták meg. Az angol nyelv tesztje például felért volna egy magas szintű nyelvvizsga kérdéseivel. Olyan, ma már egyetemista diákok is a fejüket csóválták, akiknek 2020-ban ugyanezt a tesztet kellett volna megírniuk. Nem voltak benne biztosak, hogy teljes képzésük ellenére is sikert értek volna el, és sajnálták a fiatalabb diákokat, akiknek a pandémia miatt két évnyi szedett-vedett, tessék-lássék online oktatás jutott. A tesztek azonban nem reflektáltak az online oktatás időszakára, Branislav Gröhling, oktatásügyi miniszter ígéretei füstként szálltak fel a levegőbe. A fiaskó következtében lehullott a NUCEM igazgatónőjének, Romana Kanovskának a feje.
A hírek szerint Kanovská maga döntött úgy, hogy elhagyja a posztját, az oktatásügyi miniszter mindössze megerősítette ezt a döntést.
Romana Kanovskának március végén kellene távoznia a NÚCEM vezetői székéből, sikerült azonban még ráborítani az asztalt a Tesztelés9-re készülő diákokra és tanáraikra is. Március 28-án az igazgatók egy levelet kaptak a NÚCEM-től, miszerint nem kell csodálkozni azon, hogy a Tesztelés9 tesztcsomagjainak előlapjain a T9 2021-es szám szerepel majd. Ez azt jelentheti, hogy a 2022-ben Tesztelés9-et író diákoknak a 2021-es teszteket szánják. Mindenki kíváncsian várja, vajon a kilencedikesek esetében is érkezik-e a fekete leves. Sokan joggal teszik fel a kérdést, mit is csináltak az elmúlt egy-két évben a NUCEM és a minisztérium dolgozói, ha még egy előlapot vagy egy új, a távoktatási normákat, az esetleges lemaradásokat figyelembe vevő tesztet sem tudtak elkészíteni.
– jegyzi meg Oláh Hajnalka, a Galántai Kodály Zoltán Alapiskola igazgatója, aki nem nagyon tud reménykedni abban, hogy a kilencedikesek releváns teszteket kapnak majd. Osztja más tanárok véleményét is, miszerint a Tesztelés9 feladatai sokszor méltánytalanul csavarosak, nem azt akarják felmérni, mit tud a diák, hanem bebizonyítani, mit nem. Ezzel a tanárok és diákok is motiválatlanná válnak. Tartanak attól is az iskolák, milyen szintre sikerült feltornázni a kilencedikeseket a pandémia után.
A Tesztelés9-nél a Monitor teszttel ellentétben nincs megadva, hogy a sikerhez hány százalékot kell elérnie a diáknak. Úgy tűnik a NUCEM intézetnél sem igazán törik össze magukat, hogy aktualizálják a teszteket. Végül is, ugyanazt az igazgatót nem lehet kétszer meneszteni rögtön egymás után.