Trollok a távoktatásban
A koronavírus-járvány kezdeti időszakában a legtöbb oktatási intézmény távoktatásra rendezkedett be és a pedagógusok a világhálón igyekeztek eljuttatni a tananyagot a tanulókhoz.

Hogy ez mennyire volt hatékony, arról megoszlanak a vélemények, arról nem is szólva, hogy számtalan esetben egyszerűen műszakilag volt megoldhatatlan ez a feladat, miután az ország egyes térségeiben még lassú az internet, illetve a szociálisan nehezebb helyzetű családok nem is rendelkeznek számítógéppel.
Ennek az új oktatási formának a kiértékelése nyilván megtörténik idővel és ez alapján sokat javulhat majd a tanár és a tanulók közötti digitális kommunikáció is.
A rendszerbe általában úgy tudtak bejutni, hogy a tanulóktól valamilyen módon megszerezték a belépési adatokat. Ráadásul nem érték be annyival, hogy behatoltak a rendszerbe és megzavarták a tanítást, hanem sok esetben rögzítették a trollkodásukat és különböző videómegosztókon (Youtube, TikTok) a világhálón is közzétették mindezt. A trollok rendszerint álnév alatt „tevékenykedtek” és idővel eltüntették a felvételeket, nehogy a bűnüldöző szervek lecsaphassanak rájuk.
Az idnes.cz portálnak sikerült kapcsolatba lépnie az egyik trollal, aki azzal védekezett, hogy ezekkel az akciókkal csak a rendszer sebezhetőségére akartak rámutatni és végül a tanároktól állítólag még elnézést is kértek. A vulgáris beszólások nem tőlük erednek, maguk a tanulók követték el azokat. A világhálóra feltöltött videókról pedig azt állította, hogy azokat illetéktelenek megszerezték és ők helyezték el ott.
Az efféle esetek valóban rávilágítanak a sebezhető biztonságra, de arra is, hogy a pedagógusok még nem rendelkeznek elegendő tapasztalattal ezen a téren, a tanulók pedig igen gyakran felelőtlenek.