Tomáš Drucker: Megfelelő szakembereket képző, "robusztus" szakközépiskolákra van szükség
Hogy halad a középiskolai hálózat optimalizálása? Erről tartottak ma sajtóértekezletet az oktatási minisztériumban. Tomáš Drucker tárcavezető azzal kezdte, hogy háromnegyed éve az volt kérdés, hogyan változtassuk meg az oktatást, hogy piacképes fiatalokat képezzünk.

Mint elmondta, látták, a kis középiskolák nehéz helyzetben vannak, nehezen tudnak versenyezni a nagyokkal. A modernizáció, az optimalizáció éppen ezért elengedhetetlen. Az optimalizációt nem redukciónak, hanem előrelépésnek tekintjük, hogy a küszködő középiskolák helyzetét megoldjuk, hangsúlyozta. Ezért fogtak össze a megyékkel, a munkaadókkal. Eddig 62 projekt felelt meg azoknak a kritériumoknak, amelyeket meghatároztak.
Drucker szerint a fenntartók, vagyis a megyék nagyon felelősségteljesen álltak hozzá a feladathoz, de nem mindenütt sikerült egyezségre jutni az iskolák összevonását illetően. Megjegyezte, ahol nem ideális a kommunikáció a fenntartókkal, ott igyekezni kell ezt rendbe hozni.
Pozitív példaként Trencsén megyét hozta fel, ahol az optimalizáció megvalósult.
Jaroslav Baška, Trencsén megye elnöke arról beszélt, hogy az optimalizációs folyamat elején 65 középiskolájuk volt, most 38. A munkaerőpiac megerősítése volt a cél, két gimnáziumot megszüntettek, középiskolákat vontak össze.
Nagyon jónak nevezte az együttműködést a munkaadókkal és azok szövetségeivel, valamint a szülőkkel is. A lényeg, hogy olyan szakembereket képezzenek a megyében, akikre szükség van, szögezte le.
Mint elmondta, a szülők is harcba szálltak az iskolák megmaradáséért, meg kellett velük érteni, hogy miért hozták az összevonásra vonatkozó döntéseket. A legtöbb diák egyébként Trencsén megyében vesz részt duális képzésben.
Baška megemlítette a kollégiumok rekonstrukciójának, esetleg újabbak építésének szükségességét is.
A munkáltatók és az ipari szövetségek képviselői valamennyien a nagy iskolák mellett tették le voksukat. Nem rejtették véka alá, nekik jól képzett munkaerőre van szükségük.
Mário Lelovský, a munkaadók országos tanácsának elnöke elmondta, számukra nagyon fontos a magasan képzett jövendő munkaerő. Statisztikákat készítettek például arról, hogy mit tanulnak a diákok, mennyit utaznak az iskolába, mennyi képzett munkaerőre van szükség.
Ezekből az derül ki, hogy az optimalizálást követően egyetlen diák sem fog többet utazni, mint 40 kilométert és 20 százalékuk még kevesebbet fog utazni, mint most.
Hangoztatta: a nagyobb, összevont iskolában jobb lehetőségeik lesznek, hiszen az INEKO felmérések is azt mutatták, a 150 alatti diáklétszámmal működő iskolák rosszabb eredményeket produkálnak, mint a nagyobbak.
Azt az eredményt szűrték le, hogy egy iskolának legalább 300 diákja kell legyen ahhoz, hogy a megfelelő minőségű szakképzést biztosítani tudja.
Andrej Lasz, az ipari egyesületek szövetségének főtitkára azt hangsúlyozta, a legfontosabb, hogy a diákok jó iskolában tanuljanak. Az iskolákat is folyton modernizálni kell, ugyanúgy ahogy az ipari vállalatoknál is állandó a fejlődés. Elmondta azt is, a munkaadók részéről évek óta igény volt arra, hogy a középiskolákat optimalizálják, és örvendetes, hogy ez elkezdődött.
Megemlítette azt is, hogy 2023-ban száz év óta először kevesebb mint 50 ezer gyermek született Szlovákiában, vagyis a jövőben demográfiai bumm nem várható, épp ellenkezőleg. Ehhez kell alkalmazkodni. A kevesebb gyereket nagyobb, jól felszerelt, modernizált iskolákban kell összpontosítani.
Nem konkrét számokhoz, hanem a minőséghez ragaszkodunk, hangzott el Slavomír Partila oktatási államtitkár részéről. Az optimalizálás során nincs kitűzött konkrét szám, amennyire szűkíteni szeretnék a hálózatot. Érzékenyen állnak a témához, minden iskolának esélyt adnak, hogy megmaradhasson, egy másikkal közösen.
Újságírói felvetésre, miszerint a kisebb iskolák mellett szól, hogy családiasabb a légkörük és személyesebb a hozzáállás a diákokhoz, az oktatási miniszter úgy reagált, az individuális hozzáállás nemcsak a kis iskolában szükséges, hanem nagyobbak esetében is. Szerinte a kis iskola, ahol mindenkit ismerünk, még nem plusz, hanem a személyes hozzáállás minden gyermekhez jelent igazi értéket.
Állandóan újítani kell, a kis iskola ebben, vagyis a fejlődésben, a nagyokkal nem tud lépést tartani. Ő is megemlítette, hogy az eredmények azt mutatják, minél kisebb iskola, annál rosszabb eredmények.
A cél a minőség javítása, ezért van szükség robusztusabb középiskolákra.
A sajtóértekezletre rezonál a Magyar Szövetség ma íródott levele, amelyben azt kérik az oktatási minisztertől, hogy egy évvel, 2026 márciusáig, tolja ki a magyar középiskolai hálózat optimalizálásnak megvalósítását.