Több mint fél év kihagyás után újra becsengetnek néhány középiskolában
A Covid-automata értelmében a rózsaszín besorolású járásokban már kinyithatnak a középiskolák is. A jövő hétfőtől, május 3-tól ebbe a kategóriába kerül a Dunaszerdahelyi és a Komáromi járás is, vagyis a legmagyarabb régióinkban újraindulhat a jelenléti oktatás a gimnáziumokban és szakközépiskolákban. Az érintett oktatási intézmények már teljes gőzzel készülnek az újranyitásra. Az első napok az adaptációról, vagyis a visszaszokásról fognak szólni, a diákoknak nem kell attól tartaniuk, hogy dolgozatírás és feleltetés vár rájuk.

„Május 3-án felvételi lesz az iskolánkban, ezért diákjaink csak kedden, május 4-én ülnek vissza az iskolapadokba, mert a felvételikor rendkívül szigorú közegészségügyi előírásokat kell betartani. A felvételiztetést úgy oldjuk meg, hogy a 120 jelentkezőt 13 osztályba osztjuk szét, 8-9 diák lesz egy-egy osztályban. Sem a felvételiző diákoknak, sem pedig az iskola diákjainak nem lesz szükségük negatív teszteredményre, mivel a rózsaszín és piros járásokban erre, a rendelet értelmében, nincs szükség”– tájékoztatja portálunkat Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója.
A negyedikes diákok számára tulajdonképen már véget ért a tanítás, május 19-én megkapják az átlagolt jegyeket, és eldönthetik, hogy elfogadják-e azokat vagy sem.
Ha értettségi nem is lesz, a ballagást szeretnék megtartani június 30-án, bízva abban, hogy addigra a járványhelyzet ezt megengedi.
Az iskola 42 pedagógusa közül 37-en már megkapták a koronavírus elleni védőoltást, a többiek egészségi okok miatt nem vették még fel az oltást, de ezt a közeljövőben pótolják.
Andruskó Imre fel van készülve arra is, hogy a diákok visszatértével együtt járhat, hogy esetleg egy-egy osztály karanténba kerül. Elég, ha csupán egy diák pozitív az osztályban, s akkor az egész osztályra karantén vár. Az ilyen helyzetek minimalizálása érdekében fokozottan odafigyelnek a szigorú szabályok betartására, a fertőtlenítésre.
A diákok többet lesznek a szabad levegőn is, a nagy udvar ezt lehetővé is teszi. A szájmaszkot nemcsak az osztályteremben, hanem a szabadban is viselik, hiszen az 5 méteres távolság betartatása gyakorlatilag lehetetlen.
– avat bele abba, mi vár a visszatérő diákokra a következő napokban.
Ami pedig a jövőt illeti, bíznak abban, hogy szeptember 2-án elindulhat a rendes tanév. Ha a járvány ezt mégis keresztülhúzná, fel vannak készülve az online oktatásra, még ha az nem is olyan effektív, mint a jelenléti. Legnagyobb hátránya, hogy a diákok nincsenek közösségben, ami pszichésen igencsak megviseli őket.
„Ha kimaradnak a fontos pillanatok, mint a szalagavató, a ballagás vagy az érettségi, de ilyen a diáknap is, akkor valami végleg elveszett, azt már pótolni nem lehet. Ezért is fontos, hogy a diák iskolába járjon” – teszi hozzá az igazgató.
Szabó László, a dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola és a Középfokú Sportiskola iskola igazgatója portálunknak elmondta, nagyon várják már a nyitást, hiszen az elmúlt hónapok online oktatása bizonyította, a személyes találkozást semmivel sem lehet pótolni. Teljes mértékben felkészültek a diákok fogadásra.
– meséli.
A több mint 400 diákot oktató intézményben is változik némileg a tanítás menete. Nem lesz nyolc tanítási óra, hanem délután egy órakor befejeződik az oktatás. A nevelési tantárgyakat csökkentették, a testnevelés órák elmaradnak, a sportiskolában sem lesz edzés. Remélik, idővel ezek megtartására lesz mód.
S hogy mi a helyzet a gyakorlati oktatással? Lehet azt pótolni, vagy csak részben?
Az igazgató szerint a farmergazdálkodás szakra járók vállalatoknál dolgoznak, vagyis terepen. Úgy fest, hogy a szabadban végzendő munkafolyamatokra fogadni fogják őket, ehhez azonban valószínűleg negatív teszteredményre is szükség lesz.
– tudjuk meg tőle.
Az iskolában egyébként megyei oltóközpont is működik, és a tanárok döntő többsége is megkapta már a koronavírus elleni védőoltást.