Tesztelés5: Magyar nyelvből 65,3 százalékra teljesítettek a diákok
Megvannak az ötödikesek tesztelésének, „leánykori nevén” a monitornak az eredményei. Matematikából 61 százalékra, szlovák nyelvből és irodalomból 69,2 százalékra teljesítettek a diákok. A magyar iskolák tanulói szlovák nyelv helyett magyar nyelvből és irodalomból írtak tesztet és 65,3 százalékra teljesítettek, tájékoztatott az oktatási minisztérium.

A statisztikai adatokból kitűnik, hogy nagyok a regionális különbségek a diákok teljesítményében.
Matematikából a legsikeresebbnek Pozsony megye ötödikes diákjai bizonyultak, akik 70,6 százalékosra írták meg a tesztet. Ezzel szemben Eperjes megyében csak 53,8 százalékra, Kassa megyében pedig 52,8 százalékra sikerült a tudáspróba.
Járási összehasonlításban még égbekiáltóbbak a különbségek, hiszen míg Pozsony 1-es járásban 77,5 százalékra teljesítettek a diákok, addig Gölnicbányán csupán 36,7 százalékra. A különbség a két járás „teljesítményében” csaknem 41 százaléknyi.
A szlovák nyelv és irodalom területén szintén vezet Pozsony megye, ahol 75,8 százalékos teljesítményt produkáltak az ötödikesek, míg Eperjes megyében csak 62,4, Kassa megyében pedig 62,2 százalékos átlag jött ki.
A legjobban, 81,5 százalékra ennek a tantárgynak az esetében is a Pozsony 1-es járás diákjai teljesítettek. A leggyengébb eredmények, 45,9 százalékosak pedig a Gölnicbányai járásban jöttek ki. A két járás közti különbség 36 százalékos.
Ugyanez a „képlet” lényegében működik a magyar nyelv és irodalom tesztek eredményeinél is. Itt is Pozsony viszi a prímet, a legrosszabb eredményt pedig Besztercebánya megye magyar diákjai hozták. Összesen 2798 diák írt tesztet magyar nyelvből és irodalomból.
Szépen teljesítettek a Tesztelés5-ön a Felvidék egyik legnagyobb magyar oktatási intézményének számító dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola diákjai. Vass Szilvia igazgatóhelyettestől, matematika-fizika szakos tanártól megtudtuk, egyelőre még csak diákokra lebontva kapták meg az eredményeket, az iskola átlaga saját, tehát nem hivatalos számításaik szerint azonban biztató.
– osztja meg velünk az adatokat.
Szintén tegnap kaptak a minisztériumtól egy érdekes összehasonlítást azoknak a gyermekeknek a teljesítményéről, akik idén írtak kilencedikes monitort. Ezek eredményét hasonlították össze az ötödikes tesztjeik eredményével. Vagyis a 2017-ben kapott eredményeket összevetették a 2022-es eredményekkel. Ebből pedig kiderül, melyik tanulónál állt be a javulás a teljesítményben, és ki rontott.
– summázza az igazgatóhelyettes.