2025. március 28., 09:19

Rektor bácsi örök

Félreértés ne essék, én a „rektor bácsi” alatt minden hajdanvolt és mai tanítót, pedagógust értek (nőt és férfit egyaránt), akinek a munkája megfizethetetlen, akinek az emlékét sok hajdanvolt diák a szívében őrzi még akkor is, ha szinte mindenkivel előfordult tanulmányai során (akár az alap-, akár a középiskolában) hogy egy-egy pedagógusban diákként bizony, finoman fogalmazva is, emberére akadt.

pelsoci-elemistak-1931-ben
Galéria
+5 kép a galériában
Pelsőci elemisták 1931-ben
Fotó: Pro Patria Pelsőciensis

Hogy milyen okból? Ki tudja azt már; talán rossz volt a csillagok állása, mondhatnánk nemes egyszerűséggel. Egy azonban bizonyos, az idő remek kozmetikus, kisimítja a ráncokat, a gyűrődéseket, s a legtöbb esetben marad az iskola hosszan tartó időszaka (a „tanarakkal” együtt) örökre szóló szép emléknek, amelyben a hozzánk közel álló, szeretett, tisztelt pedagógusok különös fényt kapnak. S ez a fény átvilágít az éveken… Emlékük még akkor is élő, ha ők maguk már nem élnek, s mi is lassan megöregszünk.

valamikor-a-80-as-evekben-a-pozsonyi-duna-utcai-alapiskolaban
Valamikor a 80-as években a pozsonyi Duna utcai alapiskolában
Fotó:  Gyökeres György

Sok mindent az iskolának, a pedagógusoknak köszönhetünk, még akkor is, ha nem tudatosítjuk. Talán a legmeghatározóbb emlék az első nap az iskolában, találkozás az osztálytársakkal és vele, a Tanítóval. Édesanyám mesélte, két ember tartotta vissza a sírástól első nap az iskolában: a tanító néni, és újdonsült padtársa. Az első megnyugtató kedvességével, a másik gondtalan vidámságával terelte el a figyelmét, s így elmaradt a sírás anyuka után. Apám egyetlen emléke az iskola első napjáról az, hogy az egyik osztálytársát az anyukája kénytelen volt fakanállal megfenyegetni, mert egyszerűen nem akart otthonról elindulni az iskolába, s a helyszínről is el akart iszkolni.

S az én élményem? Várakozással teli nap…

De visszatérve a mindenkori rektor bácsihoz, az örök tanítóhoz… Móricz Zsigmond egyik novellájában egy olyan tanítónak állít emléket, aki a korabeli falusi kisiskolában a kisdiákok értelmi szintjének megfelelően próbálja felkelteni a figyelmet egy-egy tudnivaló iránt. Nevezetesen arról van szó, hogy közérthetően szeretné elmagyarázni a falusi, vagy tanyasi gyerekeknek, ki is volt Kolumbusz Kristóf, és hogyan fedezte fel Amerikát. Az írás könnyeket fakasztó, csak az ember nem tudja, hogy a meghatottságtól, vagy a nevetéstől sírjon-e. Legszívesebben az egészet ide másolnám, de erre nincs lehetőség, így csak egy-két idézettel jelezném az írás hangulatát.

Ti négyemeletes nagy iskola-palotákba jártok, szörnyű sok tudományt játszva megtanulni. Mi egy régen lerombolt zsúpfödeles falusi kis házban, régen elhantolt öreg rektor bácsinktól, négy-öt év alatt csak egy kis írást-olvasást, meg számvetést tanultunk. Azt is milyen nagykeserves, erős munkával!”,

vezeti be a témát Móricz.

Móricz Zsigmond
Fotó:  Wikipedia, Fortepan

A mai modern, digitális technikával felszerelt iskolák (ahol a megtanulható tudnivalók határa maga a csillagos ég), már egyáltalán nem összehasonlíthatóak a hajdanvolt zsúpfedeles tanintézményekkel. Mégis… A mindenkori pedagógus igyekezete, hogy a lehetőségek függvényében a legtöbbet nyújtsa, minden korban tiszteletre méltó. Így volt ez Móricz korában is, amikor a rektor bácsi Kolumbusz felfedezése iránt próbálta felkelteni a kis nebulók érdeklődését, a gyerekek értelmi szintje, és a helyi nyelvjárás mentén.

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy ország, úgy híjták, hogy Spanyolviaszk ország. Vót ott egy szegény ember, úgy híjták, hogy Kolompos Kristóf. Ez a Kolompos már gyerek korában szeretett hajókázást játszani, ha eső esett az utcán, papírcsónakkal lábolt a vízbe. Sokat felfenekelte miatta az anyja. Hanem hát a pulya megnő. Ember lett belőle. Még akkor is nagyon szeretett a tengeren hajókázni. Hát egyszer kapja-fogja magát, kedve szottyant, oszt aszondja, hogy ő felfedezi Amerikát. Fel ám! ha olyan szegény ember nem vóna, mint a templom egere. De vót hajója? Nem baj. Gondolt egyet. Elment a királyhoz, oszt aszondja neki: – Felséges királyom, életem-halálom – én fel akarom fedezni Amerikát, de nincsen hajóm. Gyalog meg nem tudok átmenni a tengeren. – Ha csak e kell – aszondja a király –, egyet se búsulj. Lesz hajó. De hány kell? – Kéne vagy három, uram király, mert az út soká tart, ennivalót is kék vinni magunkkal. Hát a király adott három hajót. Azt megrakták üveggalárissal, hogy legyen mit adni a vadaknak. Ágyút is tettek a hajóra, hogy majd avval ijesztgessék a vörösbőrűeket.”

Így indul a történet, s közben a novellát olvasó ember szinte maga előtt látja a sok kis tanyasi nebulót, amint fényes szemmel, érdeklődve hallgatják, mi is lesz a „mese” vége. Persze mi már tudjuk: Amerika felfedezése, 1492. október 12. Rektor bácsi azonban nem árulja el a dátumot, minek is terhelni a kis kobakokat… A történet végét is „egyszerűre” fogja, hogy könnyebb legyen megjegyezni. S itt lesz igazán könnyes a mindenkori olvasó szeme a sírástól s egyben a nevetéstől is.

No jó. Elindultak. Mentek, mendegéltek a három hajóval. Négy napig meg se álltak. Mindig mentek. Akkor aztán estére földet vettek észre. – No itt megháljunk – aszondja Kolompos –, reggelre aztán majd kiszállunk a partra. Úgy is vót. A parton egy vörösbőrű ember ácsorgott. Megszólítja Kolompos. – Adj’ isten, atyafi! Mondja csak, nem Amerika-e’? – De b’zon, hogy a. Hogyne vóna, mikor a. Tán kend az a Kolumbus? – Én ám! – Teringettét! Hászen akkor fel vagyunk fedezve.”

Rektor bácsi felfedeztette Kolompos Kristóffal Amerikát, a mai pedagógusnak meg már annyi a felfedeztetni valója, hogy csak kapkodja a fejét, hogy beleférjen a meghatározott időkeretbe, és mindenre jusson idő. S nemcsak oktatásra, nevelésre is a mai bonyolult világban, amikor ha kell, (lásd Covid) távúton is megoldható a tananyag átadása...

valamikor-a-80-as-evekben-a-pozsonyi-duna-utcai-alapiskolaban__0
Valamikor a 80-as években a pozsonyi Duna utcai alapiskolában
Fotó:  Gyökeres György

De nézzünk még egy kicsit a múltba. Gyerekkoromban sokat tartózkodtam nagyszüleimnél, akik nagyon gyakran emlegették szülőfalujukat, a gömöri Pelsőcöt, és nagyon sokat beszéltek a hajdanvolt református iskola tanítóiról, (akikkel nagyapám felnőttként még levelezett is). Feltűnt az a határtalan tisztelet, amellyel emlegették őket. Nagyanyám még azt is elmesélte, „tanítóné asszony” milyen előkelő mozdulattal ült le a harmóniumhoz, milyen szépen játszott, s a gyerekek milyen örömmel énekeltek. Nem is olyan régen egy régi fénykép érkezett villámpostán a pelsőci Kardos László helytörténésztől. Az iskolások és tanítóik néznek vissza ránk a képről, 1930-ból. Nagyapám, nagyanyám már nem élnek, nem tudjuk közösen megnézni a képet. Anyámmal tippelgetünk, melyik kisfiú lehet a nagyapám, hétévesen? Csak sejtjük… És pár év múlva újra háború… Nincs továbbtanulás… Apai, anyai nagyszüleim örök bánata volt, hogy nem tanulhattak tovább…

kobolkuti-vegzosok-1964-ben
Köbölkúti végzősök 1964-ben
Fotó:  Lacza Gergely

Mint fentebb már említettem, nekem minden pedagógus egyben újfajta, modern „rektor bácsi” is, akinek a munkája, teljesítménye egzakt módon talán nem is mérhető le még ebben a modern világban sem, de beépül a diákok tudásába, lelkébe, s később egyik-másik pedagógus alakja a szép emlékek között is helyet kap. Ezért is felelősségteljes hivatás a pedagógusi szakma. Na persze csak az menjen tanítónak, aki ilyet szeret, s akkor bizonyára őt is szeretet övezi majd. Még halála után is. Mert „rektor bácsi” örök.

valamikor-a-80-as-evekben-a-pozsonyi-duna-utcai-alapiskolaban_
Valamikor a 80-as években a pozsonyi Duna utcai alapiskolában
Fotó:  Gyökeres György
pelsoci-elemistak-1931-ben
Galéria
+5 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.