ÖKO-LOGIKA: alistáli, érsekkétyi és almágyi diákcsapat a dobogón – KÉPEKKEL
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége társszervezőkkel együtt április 29-én a komáromi Jókai Mór Alapiskolában tartotta meg a VI. ÖKO-LOGIKA környezetvédelmi csapatverseny döntőjét. A felvidéki viadal írásbeli és szóbeli fordulóból állt, s délután került sor annak kiértékelésre és az eredményhirdetésre. Az alistáli Corvin Mátyás Alapiskola csapata, vagyis Bohus Gergely, Marczell Csaba és Szabó András győzött, felkészítő pedagógusuk Hegyi Andrea volt.

„Ezen a versenyen a tudás nem önmagáért, hanem a világ jobb megértéséért mérettetik meg. Külön köszönöm a Jókai Mór Alapiskola vezetőségének, hogy ismét otthont adtak ennek a nívós vetélkedőnek, mely egyszerre hivatott kifürkészni a természet titkos törvényszerűségeit, és megerősíteni bennünk a bolygónk iránti felelősségérzetet. Hiszen a világ legősibb történetei nem könyvlapokon, hanem mohos fatörzsek kérgén, kanyargó folyómedrek ívében és viharverte sziklafalak repedéseiben születtek. A nagybetűs TERMÉSZET írta őket évmilliókon át – hogy mi, emberek megérthessük belőlük mindazt, amit a Földanya üzen“ – fogalmazott mai köszöntőjében Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke.
Hangsúlyozta, hogy „ezekben a történetekben rejlik a válasz arra is, miként őrizhetjük meg azt a törékeny egyensúlyt, amelyet a modern világ sodrása napról napra próbára tesz. Korunk kihívásai ugyanis nem kímélik sem a távoli esőerdőket, sem a közeli réteket.
A klímaváltozás egyre hangosabban szól hozzánk; miközben a fajok eltűnése, a vízkészletek megfogyatkozása vagy az olyan betegségek fellángolása, mint az állatállományainkat napjainkban is sújtó, ragadós száj- és körömfájás, mind arra intenek: nem mi vagyunk a teremtés urai, mindössze ajándékba kaptuk ezt a kincset“.
Örömmel nyugtázta, hogy a tettre kész, versenyző fiatalok már értik a lényeget, s ők sem közömbösek a természet iránt, „hiszen az eljövendő generációk sorsa nem a távoli jövőben, hanem az itt és mostban dől el“.
Majd e szavakkal fordult a versenyzőkhöz: „Ti nemcsak tudóspalánták vagytok, hanem reményhordozók is, hiszen minden kérdés, amit feltesztek, minden megoldás, amit kerestek, annak a bizonyítéka, hogy az ember képes változni, ha van benne elég alázat, kíváncsiság és figyelem“. Egyúttal háláját fejezte ki a felkészítő pedagógusaiknak, akik ráirányították a figyelmüket a lényegre...
Végül leszögezte: „Az ÖKO-LOGIKA csapatverseny nem pusztán tudáspróba, hanem közös gondolkodás arról, hogyan élhetünk úgy ezen a bolygón, hogy ne kifosztói, hanem társai legyünk annak“. Nekik a sok sikeren kívül „olyan felismeréseket is kívánt, amelyek a tantermek ajtaján is túlmutatnak, s talán egyszer visszaköszönnek még egy felcsendülő madárhangban, virágba boruló faágban vagy kiszáradástól megmentett folyóban“.
Bagita Judit, a verseny fő szervezője a Ma7-nek elmondta:
Az idei zsűriben elnökként Kiss Attila, a monori gimnázium biológia szakos tanára, tagként pedig Szekeres László, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem illetékes dékánja, Varga Andrea, a Selye János Egyetem tanszékvezetője, Pomichal Krisztián, az MCC felvidéki igazgatója és Bajkai János, a Komáromi Városi Hivatal illetékes főosztályvezetője értékelte a csapatok teljesítményét.
„A zsűritagok örültek annak, hogy a tanulók megfogadták a tavalyi verseny végén nekik adott jótanácsokat, s a kiselőadásaik tartalmán kívül annak nyelvtani és stilisztikai oldalára, továbbá arra is odafigyeltek, hogy egységes ruházatban jelenjenek meg a döntőn. Nagyszerű előadásaik tükrözték az azokba fektetett kutatómunkát. Például az alistáli Corvin Mátyás Alapiskola csapata a légszennyezés egészségünkre gyakorolt hatásait tanulmányozta, az Almágyi Alapiskola és Óvoda a helyi gyurgyalagok nyomába eredt, mások a vizeink szennyezéséről és tisztításáról, a válogatott hulladékgyűjtés fontosságáról, a szennyvíztisztító hiánya okozta problémákról, az invazív fákról... és más környezetvédelmi témákról, helyi gondokról tartott előadást“ – magyarázta Bagita Judit.
Hozzátette: az írásbeli teszt biológiai – természetvédelmi kérdéseit pedig egy magyarországi tankönyvből kijelölt fejezetek alapján állították össze számukra.
A legjobb előadást (Vizeink szennyezésa és tisztítása) a Pozsonyi Alapiskola és Gimnázium tanulója, Kállay Angelika tartotta, akit különdíjjal jutalmaztak.
A díjakat, vagyis az okleveleket, könyveket és édességeket az SZMPSZ adományozta. Emléklappal jutalmazták a zsűritagokat, és különféle figyelmességekkel, virággal a helyszínt biztosító alapiskolát, valamint annak a verseny lebonyolításába besegítő pedagógusait és nem utolsó sorban a fő szervezőt is. Jövőre folytatás következik... !
