Minden osztályba és óvodába jut asszisztens! Új korszak kezdődik az oktatásügyben?
Talán megérjük, hogy minden rászoruló, speciális igényű tanuló iskolai haladását asszisztens segítheti a jövőben. Legalábbis erre engednek következtetni Branislav Gröhling oktatási tárcavezető szavai. Mai sajtótájékoztatóján ismertette a speciális igényű tanulók oktatását támogató reformtervezetet, amit tárcaközi egyeztetésre bocsátanak.

Az eddigi „asszisztens-elosztó” rendszer nem bizonyult hatékonynak, és elegendő pénz sem állt rendelkezésre hozzá az állami költségvetésből. Az asszisztensek száma ezért limitált és a tárca uniós alapokból biztosítja hozzá az anyagiakat. Ebben változás lesz a jövőben.
– festette fel a jövőképet Gröhling.
Az asszisztensek a tervezet szerint már az óvodákban is jelen lesznek. Mi több, a támogató csapat egy tagja is segíti a haladást az óvodákban. Az iskolai támogató csapat tagja lehet az iskolai pszichológus, az iskolai speciális pedagógus, a szociális pedagógus, az iskolai logopédus vagy a gyógypedagógus. Ez a változás a speciális iskolákra is vonatkozik, hangoztatta Svetlana Síthová, az inklúzióért, a nemzetiségi oktatásért és az élethosszig való tanulásért felelős államtitkár.
Nagyságtól függően az iskolák szakembereket – logopédusokat, gyógypedagógusokat, pszichológusokat és fizioterapeutákat – is kapnának. Ha egy iskolának 100 fölött van a tanulói létszáma, automatikusan járna neki egy félállású szakember vagy speciális pedagógus.
Síthová megemlítette, hogy már jövőre az ideális vagy legalább feles forgatókönyv szerint szeretnének haladni, hogy ne nagyon terheljék meg az állami költségvetést. Eleinte az asszisztensek költségeit még az Európai Bizottság állná, a következő iskolaévben már 50:50 százalék arányban osztozna rajtuk az állam és a bizottság és a 2026-ot megelőző utolsó évben pedig ez az arány 70:30-ra változna.
A törvénytervezet része a támogató intézkedések katalógusa is, mely tartalmazza a szociális-patológiai jelenségek elleni prevenciót, a szellemi egészség támogatását és a biztonságos mozgást a kibertérben.
A tervezet azon gyermekek igényeire is gondol, akik csak ideiglenes, rövidtávú támogatásra szorulnak a tanulás során, például trauma érte őket.
Jelenleg az iskolák asszisztenshiánnyal küszködnek. Nincs még elegendő forrás arra, hogy egy-egy tanintézmény annyi asszisztenst foglalkoztasson, amennyire igény van.
A másik két asszisztens pedig a többi rászoruló gyermek oktatásában segítkezik. Ha többen lennének, több idejük jutna egy-egy gyermekre, ők pedig jobban haladnának a tanulásban” – tudjuk meg Zalka Lóránttól, a bősi Amade László Alapiskola igazgatóhelyettesétől.
Mint elmondta, igyekeznek minden speciális igényű gyermeket felvenni, de azért a komolyabb egészségi problémákkal küszködők esetében alaposan át kell gondolni, hogy biztosítani tudják-e számára a szükséges feltételeket és a külön asszisztenst. Éppen ezért örömmel fogadnák, ha a törvény több asszisztens biztosítana, hiszen különleges bánásmódot igénylő diákból egyre több van. S ki tudja, mit hoz a jövő...
A bősi magyar iskolában különben nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a diákok elfogadják és befogadják maguk közé azokat, akik kicsit mások, mint ők, eltérnek az átlagtól. A legtöbb speciális igényű gyermek idővel szépen integrálódik az adott osztályközösségbe.