Madárles tábor élményszerű foglalkozásokkal, Búcson - KÉPEKKEL
Bár április 23-25-én szünetel a szokványos tanítás a búcsi Katona Mihály Alapiskolában, ám annak százhúsz tanulója élményszerű műsorok során gyarapítja tudását. A szerda reggeltől péntek délig tartó XVIII. Madárles táborban a madarak megfigyelésén és az élvezetes előadásokon kívül tengerbiológiai, meteorológiai és kézműves foglalkozásokra, valamint tanulmányútra, szemétszedésre, csillaglesre és a Jókai Mór-emlékév alkalmából Jókai-kert készítésére is sor kerül(t) – tájékoztatta portálunkat Győző Andrea iskolaigazgató.

„Tudvalevő, hogy a 19. század elején református lelkészként Búcson szolgált a földrajztudósként is elismert Katona Mihály (Szatmárnémeti, 1764. október 9 - Búcs, 1822. május 9.), akinek a nevét viseli az iskolánk. Mivel a földrajz-angol nyelv szakos, budapesti tanárnő, Lukács Ágnes Katona Mihály életét, pályáját is kutatta, ráirányította a figyelmünket az ő munkásságára. Elhatározta, hogy felkutatja a leszármazottait, s megtalálta a Kunszentmártonban élő névrokonát, az amatőr ornitológus Katona Mihályt. Közel két évtizeddel ezelőtt mindketten eljöttek az iskolánkba, ahol a ma már 81 éves Misi bácsi tartott egy érdekes előadást a madarakról. Akkor még megbízott igazgatóként meghívtam őt olyan céllal, hogy majd tartson ún. Madárles tábort is a tanulóinknak. Szívesen tett eleget a kérésünknek, s ekképp egy újabb, immár hagyományossá vált rendezvénnyel gazdagodtunk“ – idézte fel a kezdeteket az intézmény igazgatója.
Hozzátette: bár ezeket a táboraikat minden tavasszal elsősorban a saját tanulóiknak tartják, de további érdeklődők is csatlakozhatnak hozzájuk.
– említette beszélgetőtársam.
Azt is elmondta, hogy ez a három nap nem csak a madarak megfigyeléséről szól, hanem a jelenkor igényeihez igazodva, a programba további élményszerű foglalkozásokat is beiktattak, melyek a természeti kincseinkhez kapcsolódnak.
A gyerekek úgy nevezhettek be e táborba, hogy prezentációt vagy rajzot kellett készíteniük, esetleg verset vagy mesét is írhattak az év madaráról, hüllőjéről, növényéről... A három legsikeresebb munkát felolvasták a tábor megnyitóján. Aztán a budapesti Kids for the Oceans Egyesület tagjainak vezetésével folyt a Merülj velünk! elnevezésű, tengerbiológiai foglalkozás, amely során meghallgatták a korallzátonyokról és a globális felmelegedés problémaköréről szóló előadást, majd VR-szemüvegeken át kémlelhették az óceánok mélyét, kezükbe vehették a szakemberek által magukkal hozott preparátumokat, tengeri csillagokat, növényeket...“ – ecsetelte a szerdai foglalkozásokat.
Kimelte: a Jókai Mór-emlékév keretében a gyerekek Jókai hajdani kertjével ismerkedtek meg a világhálón összegyűjtött információk segítségével, majd azok alapján a fabrikáló műhelyükben többféle projekteket készítenek, melyeket pénteken mutatnak be egymásnak.
Csütörtökön reggel pedig a kiválasztott gyerekek egy iskolai busszal tanulmányútra mentek az Ipoly-Duna torkolatához, Gúgh János, a Szlovákiai Madártani Intézet munkatársa és Sándor Csaba vezetésével.
„Gúgh János közreműködésére szinte a kezdetektől számíthatunk: minden évben máshová viszi el a diákjainkat. Most az Ipoly-Duna torkolatot választottuk úticélul, ahol délelőtt nézelődhetnek. Azután egy előadást tart nekik a Köbölkút melletti „párizsi mocsarak“ intézetük által végzendő revitalizációjáról. Az idő alatt a többi felső tagozatos meghallgatja két meteorológus, Leelőssy Ádám és Tordai Ágoston, az ELTE Meteorológiai Tanszéke oktatóinak Hordozható műszerek és tanuló algoritmusok az időjárás-előrejelzés szolgálatában című előadását. Székely Sándor, a Pro Vértes Természetvédelmi Közalapítvány munkatársa pedig Egerészölyv-fióka sikeres felnevelése és visszaszoktatása a természetbe címmel tart egy másik, érdekesnek ígérkező előadást“ – magyarázta a továbbiakban.
Azt is megtudtam, hogy a diákönkormányzatuk tagjai alkalmi szabadulószobává alakítják át a tornatermet, ahonnan az általuk készített kérdések helyes megválaszolása után juthatnak ki a 6-9. évfolyam tanulói. Eközben az ifjabbak kézműves foglalkozásokon bizonyíthatják kézügyességüket, valamint Bucz Veronika, a Duna Menti Múzeum zoológusa vezetésével a Gondolkodó madarak - az okos varjak szokásai című gyakorlati foglalkozáson vehetnek részt.
Este pedig hangulatos csillaglesre kerül sor a focipályán, Kovács Károly amatőr csillagász vezetésével. A péntek déli táborzárás előtt még Székely Sándor a baglyok gyerekkoráról, Kovács Károly Helyünk az univerzumban címmel tart előadást. Jövőre pedig folytatás következik…” – árulta el végül Győző Andrea.