Lőttek az érettségiknek! Nehéz elhinni, de másodszor is belelépünk ugyanabba a folyóba
Sokakat hidegzuhanyként ért, hogy megismétlődik a forgatókönyv. Tavaly után idén is elmaradnak az érettségi vizsgák. Már másodszor fordul elő, hogy a középiskolák végzős diákjai nem adnak számot tudásukról. Úgy kerülnek be az egyetemekre és főiskolákra, hogy előtte nem estek át a tűzkeresztségen, nem vizsgáztak.

Több mint negyvenezer fiatal nem mérettetik meg, hanem kap egy ingyenérettségit. Négy- vagy ötévnyi kemény munka kicsúcsosodása és a bizonyítás lehetősége elmarad. Valami megint nem záródik le, mielőtt elkezdődne a nagybetűs felnőtt élet. Nincs kitéve az elmúlt évek végére az a bizonyos pont. Ami után nyithatnák az új fejezetet.
Kissé talán fura, hogy március végén jelenti be az oktatási miniszter az érettségi vizsgák eltörlését. Akkor, amikor a járványhelyzet stabilizálódni, lassacskán javulni látszik. Akkor, amikor az apátiába esett, kapcsolathiányokkal küszködő középiskolások már mindennél jobban vágynak arra, hogy visszaülhessenek az iskolapadokba. Éppen most veszik el tőlük az utolsó motivációt, szalmaszálat, a hitet abban, hogy a tudás hatalom.
Bár több mint egy éve már szürreális világban élünk, ilyen fontos kérdésekben mégis elvárhatók lennének megfontolt, bölcs döntések. Elvégre az utánunk következők jövőjével játszunk, azt kockáztatjuk.
Kiss Lászlót, a dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Magángimnázium igazgatóját nem érte váratlanul a minisztériumi döntés. Valószínűleg azért hozták meg, mert még mindig sok fekete járás van az országban, a járványhelyzet nem javult kellő mértékben. Az írásbeli érettségi pedig a húsvét utáni héten lett volna, vagyis három hét múlva. Ez a dátum pedig már elég közel van.
„Azt már megszokhattuk az elmúlt év során, hogy nagyon sok mindent az utolsó pillanatban jelentenek be, gondoljunk csak az iskolabezárásokra, amit egy vasárnap délután tudtunk meg. Talán ezt akarták elkerülni a mostani bejelentéssel. Egyébként úgy gondolom, hogy a szóbeli érettségit biztonságosan le lehetett volna bonyolítani minden gimnáziumban és középiskolában, tavaly is és idén is. Az érettségi vizsga felkészülés, ugródeszka arra, ami a legtöbb diákra vár, vagyis, hogy ezután még sokszor kell majd vizsgát tennie az egyetemen” – mond véleményt a döntésről.
Felhívja a figyelmet arra is, hogy amiről nem esik szó, azok a felvételi vizsgák. Ezeket még nem törölték el, s enélkül a középiskolák nem vehetnek fel diákokat, illetve csak a kilencedikesek tudásfelmérő tesztelése után. Ezt pedig júniusra halasztották, ami már a felvételik után van, tehát azok eredményéből nem lehet kiindulni a felvételikor.
Felvetődik a kérdés, ha elmarad az érettségi, mi értelme van annak, hogy a negyedikes diákok visszatérjenek az iskolapadokba?
„Iskolánkba a mai napon még nem tértek vissza a végzős osztályok diákjai. Úgy ítéltük meg, hogy ha októbertől már otthon vannak, akkor a húsvéti előtti pár nap iskola már nem oszt és nem szoroz. ”
– válaszolja meg kérdésünket a gimnáziumigazgató.
Az iskola pedagógusai készülnek a visszatérésre, döntő többségük már megkapta a koronavírus elleni vakcina első adagját. De hogy miként fognak tudni tanítani FFP2-es maszkban, az Kiss László szerint nagy kérdés. Nagyon nehézkes ugyanis a kommunikáció, amikor a diák és a tanár nem látja egymás arcát, mimikáját. Ennek ellenére nagyon fontos, hogy végre újra találkozzanak egymással a tanulók és hogy a pedagógusok is hús-vér gyermekeket oktathassanak, s ne csak a monitoron keresztül lássák a diákok arcát.
– summázza véleményét a döntésről Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke.
Véleménye szerint ennél is sokkal fontosabb annak a tudásnak a minősége, amivel érettségi nélkül elhagyják a növendékek az iskolát. Nem tapasztalják meg, milyen az, amikor vizsgát kell tenni, miközben a következő évek során számtalan ilyen alkalom vár rájuk.
– teszi fel a költői kérdést.