Zsigárdon tartották a Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitó Ünnepségét
A mátyusföldi Zsigárd község református templomában tartották a Szlovákiai Magyar Iskolák XXI. Országos Tanévnyitó Ünnepségét. A 2021/2022-es tanév Isten áldásával indul, mottója: „ Az okos ember másnak a példáján és kárán tanul”.

Pedagógusok, egyházi és közjogi méltóságok, köztiszteletben álló személyek, a magyarországi és a felvidéki politikum képviselőinek jelenlétében tartották meg a felvidéki magyar iskolák országos tanévnyitó ünnepségét. Az augusztus 28-án, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Zsigárd falu önkormányzata és a társszervezők szervezésében megrendezésre került rangos rendezvénynek Zsigárd község református temploma adott áldott otthont.
Az ökumenikus Istentisztelet során Szénási Szilárd, református esperes, Varga Róbert, római katolikus plébános és Nagy Olivér, Alsószeli evangélikus lelkésze hirdették Isten igéjét, áldották meg a 2021/2022-es tanévet, valamint a magyar iskolába induló elsős gyermekeket, akik a pedagógus szövetségtől ajándékot, a Rákóczi Szövetségtől iskolatáskát kaptak, valamint a későbbiekben a Rákóczi Szövetség ösztöndíjában is részesülnek, mint minden magyar iskolába beíratott külhoni kis elsős. Szénási Szilárd esperes hálát adott azért, hogy a Felvidék még mindig erős magyar bázis, kihangsúlyozta,
A tanévnyitó ünnepi beszédet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Fekete Irén tartotta meg.
– hangzott el az országos tanévnyitó ünnepség választott mottója. Ezek a gondolatok Erdélyi László Gyulától, Zsigárd híres szülöttjétől származnak, és arra intik a jelenkor emberét, pedagógusát, szülőjét, diákját egyaránt, hogy az évszázados örökség felelősséget is ró ránk. A 21. század más dimenzióba helyezett minden egyes eddigi értéket, éppen ezért az iskolát iránytűnek kell látni, amelyben az oktatás és a nevelés önálló gondolkodásra, alkotó tevékenységre sarkall.
- emelte ki Fekete Irén.
Az országos tanévnyitón résztvevőket és a felvidéki pedagógustársadalmat Lőrinczi Zoltán, nemzetközi és Kárpát-medencei kapcsolatokért felelős államtitkár is köszöntötte. Ünnepi beszédében felhívta a figyelmet a magyar nyelven tanító tanárok felelősségére. A diákokat arra biztatta, találják meg magukban a tehetséget és állítsák azt embertársaik és a magyar célok szolgálatába. Kiemelte,
Az államtitkár a „Jót s jól” mottója köré alkotta meg ünnepi beszédét. Ennek kapcsán a ma7.sk-nak elmondta, ezt az üzenetet nem csak a pedagógusoknak, hanem a magyar nemzet minden tagjának meg kell szívlelni, és ha lehet ez szerint cselekedni és élni.
– magyarázta az államtitkár.
Czimbalmosné Molnár Éva, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Felvidéki Főosztályának vezetője Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának levélben megírt üzenetét tolmácsolta a felvidéki tanévnyitó résztvevői felé.
Az üzenetben a magyar anyanyelvet olyan értékként jelölte meg Potápi, amely összeköti a világ magyarjait.
Az anyanyelv egyben a siker záloga is, hiszen aki nem találja a szavakat, annak gondolatai szétszórtak lesznek.
Az államtitkár megköszönte a pedagógusoknak, hogy kitartóan tesznek a nemzetért.
Az összetartozás és a becsületes küzdés fontosságát Burus-Siklósi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének hangsúlyozta köszöntőjében.
Az országos tanévnyitó sor került a Pedagógus Szolgálati Emlékérmek átadására is.
A rangos elismerést Fekete Irén és Lőrinczi Zoltán adta át a felvidéki pedagógustársadalom kijelölt tagjainak. A pályakezdő pedagógusokat Katona Ilona, a zsigárdi magyar alapiskola nyugalmazott igazgatója köszöntötte szívhez szóló, igaz szavakat tartalmazó ünnepi beszédében.
Nem titkolta a pedagógusi pálya, hivatás nehéz oldalait sem, mint mondta, ezeknek a fiataloknak csakis az igazat szabad elmondani.
– hangsúlyozta a tapasztalt pedagógus, és kitartásra biztatott minden pályáján lépegető és pályáját éppen megkezdő pedagógust.
A tanévnyitó ünnepély a magyar diákokhoz, pedagógusokhoz és szülőkhöz intézett felhívását Pék László, az SZMPSZ egykori elnöke intézte a publikumhoz.
Fel kell tenni a kérdéseket, mit kellene másként, jobban csinálni és a figyelmet saját erőforrásainkra irányítani.
Az eseményt a ma7 médiacsalád élőben közvetítette, az ünnepi alkalom visszanézhető.
