Közel másfél évszázad után újra lesz Kassán magyar református oktatási intézmény
Az oktatási minisztérium engedélyezte, hogy szeptembertől megkezdődhet az óvodai nevelés a Kassai Magyar Református Óvodában.

A Kassai Magyar Református Egyházközség a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programba bekapcsolódva vásárolta meg és alakíttatta át a Kassa központjában, a Tajovský utca 10. alatt található épületet. Orémus Zoltán, a helyi református gyülekezet lelkésze, az Abaúj-tornai Református Egyházmegye esperese elárulja, nem volt egyszerű feladat a megfelelő ingatlan megtalálása. Zöldmezős beruházásban nem is gondolkodtak, hiszen az új óvoda nemcsak a városközponttól, hanem a gyülekezet templomától is távol esett volna. Hosszas keresés után rábukkantak erre a házra, amelyet végül megvásároltak. Az épületben korábban adminisztratív munka folyt, az ennek megfelelően kialakított belső térben számos átalakításra volt szükség.
A kisebb helyiségekből kialakítottak két nagyobb csoportszobát, a hozzájuk tartozó öltözőket, mosdókat, illetve a mai követelményeknek és elvárásoknak megfelelő további szükséges helyiségeket. Az átalakítási munkálatok tavaly ősz elején készültek el, októberben átadták az épületet, majd megkezdődött az engedélyeztetés folyamata. A használatba vételhez szükséges különféle engedélyek beszerzése után a városnak, illetve az oktatási minisztériumnak is áldását kellett adnia a dologra. A koronavírus-járvány jócskán rányomta a bélyegét az engedélyezési folyamatra, amely emiatt jócskán elhúzódott. További késlekedést okozott, hogy a város – arra hivatkozva, hogy az általa fenntartott magyar óvodát nemrég bővítették – nem azonnal, hanem csak négy év múlva engedélyezte volna a református óvoda megnyitását.
– mondja Orémus Zoltán.
Hozzáteszi, időközben kiderült, hogy a kibővített magyar óvoda kapacitása megtelt, s a helyzet arra késztette a város vezetését, hogy átértékelje az álláspontját, és megadja az engedélyt. Ezt az egyházközség továbbította az oktatási minisztériumba, és hamarosan a szaktárca is engedélyt adott az óvoda megnyitására.
Erre a tervek szerint szeptemberben kerül sor. A maximum 38 fős létszámú, családias jellegű óvodában magyar nyelven, keresztyén szellemben folyik majd a nevelő-oktató munka.
Kassán a református gyülekezet 1644-ben alakult I. Rákóczi György erdélyi fejedelem jóvoltából. Ekkor egy ígéretes iskola is létesült négy tanítóval, míg például Sárospatakon ekkor csak két tanár tanított. Az intézmény az ellenreformáció idején leépült, de négy osztállyal megmaradt 1873-ig, akkor megszűnt. Az azóta eltelt 147 évben nem volt református oktatási intézmény a városban. Ez szeptembertől megváltozik.
Annak kapcsán, hogy milyen többletet tud adni ez az intézmény a városi óvodához képest, az esperes rámutat, már magával a nevével, hogy ez egy református magyar óvoda, a küldetése is körülírható.
– A reformátust értsük úgy, hogy keresztyén, vagyis a gyermekek szintjén nem jelenik majd meg a felekezeti különbség. Keresztyén szellemiségben folyik majd a nevelés, nyilván a Biblia, a hit, a krisztusi szeretet alappillérei lesznek az oktatásnak. Az lesz a magyar kultúra is, de hozzá kell tennem, hogy ebbe belekerül a keresztyén énekkultúra is.
Orémus Zoltán azt is elmondja, szoros kapcsolatot terveznek az egyházközség életével; a gyerekek nemcsak a református, de a római katolikus templomban is ékesíthetik a gyülekezeti alkalmat egy-egy ünnep alkalmával.
Az esperes rámutat, hogy a reformációval egy időben indult az oktatás, a nép nevelése, felemelése is, s abban az időben egymás mellett, kéz a kézben járt a felvilágosult gondolkodás és Isten igéje. Az azóta eltelt évszázadok során generációk nőttek fel úgy, hogy egymás mellett állt az iskola és a templom. Kassán ez egy időre megszakadt, de most újjá-éled.
(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2020/34. számában)
