Komáromi egyetemisták látogattak el a zoborvidéki szórványóvodába
Szórványkonferenciát tartottak az oktatási helyzetről és a magyar iskolák, óvodák állapotáról, a közösségek együttműködéséről a zoborvidéki Nagycétényben. A nagycétényi Manócska Óvoda a komáromi Selye János Egyetem gyakorló óvodája lett.

Negyven komáromi egyetemista és az őket kísérő adjunktusok látogattak el szakmai napra és egyeztetésre a nagycétényi Manócska Óvodába. A komáromi Selye János Egyetem gyakorló óvodaként választotta ki a nagycétényi Manócska óvodát. A látogató keretén belül egy ezt jelző táblát is elhelyeztek az magyar kormány támogatásával felépült óvoda falán.
Az egyetemistákkal ismertették az óvoda létrejöttének előzményeit, okait, valamint az óvoda helyét, szerepét a Nyitra-vidéki magyar oktatási rendszerben. Az egyetem részéről egy-egy hallgató tartott beszámolót a zoboraljai magyarság demográfiai helyzetéről, illetve a szórványhelyzet sajátosságairól. Iván András, a Pósfa zenekar brácsása, aki az egyetemistákkal érkezett a Zoborvidékre rögtönzött, élményalapú zenés foglalkozást tartott a Manócska óvoda gyermekeinek.
– árulta el az egyetemistákat kísérő Horváth Kinga dékán. Hozzátette, a Selye János Egyetem Tanárképző Kara folyamatosan bővülő gyakorló iskolai és óvodai hálózattal rendelkezik. Céljuk, hogy az ország minden magyarlakta régiójába gyakorlóiskolájuk működjön.
– folytatta a dékán.
Ladányi Lajos, az óvodát fenntartó Vidéo Alapítvány elnöke példaértékűnek tartotta az egyetemisták szórványvidékhez való hozzáállását és érdeklődését. Szeretné, ha a közeljövőben a fiatalok megmutatnák tehetségüket, ötleteiket, tudásukat és ezt be is építenék a Manócska óvoda mindennapjaiba, szívesen látják őket előadásokra, mintaórákra, gyerekekkel való foglalkozásokra a kötelező szakmai gyakorlaton kívül is. A Manócska Óvoda a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-Európai Tanulmányok Karának is gyakorló óvodája. Ezeknek a szakmai sikereknek nagyon fontos üzenetük és értékük van a szórványban, ahol minden tapasztalat, minden jól elvégzett munka számít- hangsúlyozta Ladányi.
A szakmai napot szórványkonferenciával zárták, amelyen a zoborvidéki pedagógusok, tanárok, iskolabarátok volta jelen és megbeszélték a szórványvidéket, a régiót érintő oktatási kérdéseket, a demográfiai mutatókat és ötleteltek, hogyan lehetne kiépíteni a zoboralji oktatási közösségeket.
A szórványkonferenciáról részletesebben a Magyar7 hetilap következő számába olvashatnak.
