Klímaváltozás és mamutfenyők – komoly szakszövegek az idei magyar nyelv és irodalmi tesztelésen
Az alapiskolák végzős tanulói, valamint a nyolcéves gimnáziumok negyedikesei (kvarta) március 22-én és 23-án abszolválják a Tesztelés9 felmérést. A magyar tannyelvű iskolák tanulói szerdán matematikából, valamint magyar nyelv és irodalomból mérettettek meg, csütörtökön szlovák nyelv és irodalomból írnak. A matematikateszt alaposan igénybe vette a diákok gondolkodását, a magyar írásbelinél túlbonyolított kémiai ábra és duplán megcsavart kérdések ijesztették meg a tanulókat.

Az idei matematikatesztek feladványait gyakorló pedagógusok is roppant nehéznek, időigényesnek ítélték meg.
– ezekkel a szavakkal jöttek ki az osztályteremből a Nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskola kilencedikes tanulói.
Az iskola matematikusai szerint igényes feladatokat tartalmazott az idei teszt, leginkább a szövegértésre irányultak a feladatok. Vegyes minőségű példákat tartalmazott a teszt: tizedes törtek, euróban való számolás, térfogatszámítás is volt a feladványok között.
A teszt arányos nehézségűnek tűnik az előző évek feladványaival összevetve, de a gyakorló pedagógusok szerint is nehézkesen fér bele a diák a kiszabott kilencven percbe, ha minden feladatot gondosan végig akar számolni.
A magyar nyelv és irodalom tesztelés A feladatlapja első ránézésre megijesztette a diákokat. Magyar-szakos tanárokban is meghökkenést váltott ki az üvegházhatásról és a klímaváltozásról szóló, komoly szakkifejezésekkel, kémiai ábrákkal és vegyületekkel tarkított ábra és szöveg.
Már rögtön az első kérdés dupla csavart és kétértelműséget tartalmazott, nem beszélve arról, hogy a feladatok megoldása magas szintű szakmai tudást igényelt. Még a legjobb szövegértőknek is fejfájást okozott ez a szöveg. A következő nehézséget Peter Wohlleben: A fák titkos élete című, mamutfenyőkről szóló szakszövege okozta a diákoknak, ebben az esetben a kérdésekre adható jó feleletet csak egy árnyalatnyi különbség választotta el a negatív válaszadástól.
A tesztkérdések leginkább a szövegértelmezési és analizáló képességeket vették célba, ezúttal is inkább csavaros észjárásra és elemzőkészségre volt szükség a megoldásnál, mint komolyabb szintű tárgyi vagy irodalmi tudásra.
Tavaly a diákok egy releváns és arányosan jól megoldható magyar tesztet kaptak, az idén ehhez képest nehezebb összeállítás „jutott nekik.” A magyar nyelv és irodalom teszt megoldására 70 perc állt a diákok rendelkezésére.