Két magyar első osztály lesz Szencen!
A koronavírus-járvány miatt az iskolák zárva vannak, és digitális oktatás zajlik. Nincs ez másképp a Szenczi Molnár Albert Alapiskolában sem. Matus Mónika, az intézmény igazgatója ennek kapcsán elmondta, hogy pedagógusaik minden tudásukat bevetve, rengeteg ötlettel, de ugyanakkor realitásérzékkel igyekeztek megszervezni az online oktatást.

Mivel a kezdetektől látták, hogy ez különleges helyzet, új órarenddel indítottak, napi három órával, a fő tantárgyakra helyezve a hangsúlyt. Az alap az edupage volt, hiszen mindenki rendelkezett belépési kóddal, ami biztonságos az adatvédelem szempontjából.
Senkinek sem könnyű az online tanítás, mondja Matus Mónika. A pedagógusoknak olyan oktatást kellett gyorsan elsajátítaniuk, amivel eddig nem találkoztak. Ennek ellenére profi módon végzik a munkájukat, a tananyagkészítéstől az online oktatásig mindent megtanultak, hogy a lehető leghatékonyabbak legyenek. A saját eszközeiket, a saját internetüket használják a munkára. Egy tananyag elkészítése ugyanis 2-3 órát is igénybe vehet, s ugyanennyi idő kell a napi javításra. Eközben a tanároknak is van családjuk, ugyanúgy főzniük, mosniuk, bevásárolniuk kell, illetve foglalkozni a gyerekeikkel, mint másoknak. Ugyanakkor a szülők helyzete sem egyszerű. Belezökkentek egy stresszel telített helyzetbe, idegeskednek a munkájuk megtartása miatt, ráadásul a gyerekek érdekében meg kellett tanulniuk az iskolai platformok használatát, és segíteniük kell a tanulásban. Eközben lehet, hogy műszakokban, és csak este érnek haza.
Hogyan vélekednek az online oktatásról a szülők és a gyerekek? Matus Mónika kifejti, hogy
Ugyanakkor nagyon nehéz helyzetben vannak azok a szülők, akik szerényebb anyagi körülményeik miatt nem tudják az online oktatást biztosítani a gyerekeiknek, csak a távoktatás valamelyik formáját.
A szenci alapiskolában ezért a feladatokat az eszközhasználat és internet-hozzáférés szerint is differenciálták: a zöld szintű feladatokat a teljes internet-hozzáféréssel és számítógéppel rendelkező diákoknak készítették, a sárga szintűeket az okostelefonnal és internethasználattal rendelkezőknek, a piros szintűeket a csak mobiltelefonnal rendelkezők számára.
Három családnak a városi rendőrség viszi el a kinyomtatott piros szintű feladatlapokat hetente. Szintén nehéz helyzetben vannak azok a szülők, akik például az egyészségügyben dolgoznak, és a gyermekeik önállóan vagy más felügyelete alatt tartózkodnak otthon. Nincsenek könnyű helyzetben azok sem, akik otthoni távmunkát végeznek, és meg kell osztozni a számítógépen a gyerekeikkel.
Matus Mónika kiemelte,
Hogyan segít az iskola a gyerekeknek feldolgozni és megérteni a járvány lényegét? A gyerekek először örültek, mert szünidőnek gondolták az otthoni lét időszakát. A tanulás előbb kötelesség volt a számukra, majd napi rutin lett. A legnagyobb negatívuma az iskola bezárásának a szociális interakció hiánya mindkét oldalon. A gyerekeknek egyre inkább hiányzik az iskola légköre, a társaik, a pedagógusok. Ugyanakkor a pedagógusoknak sem könnyű gyerekek nélkül, mondja Matus Mónika, aki szerint az online oktatás előnye a szociális kapcsolat legalább részleges megvalósulása.
– mondja az igazgató. – Tanuljanak meg a gyerekek egyedül tanulni, és segítséget csak akkor kérjenek, ha elakadnak. Tanuljanak meg nem csalni, és becsülettel dolgozni.
Végül szóba kerülnek az idei beíratások is. Szencen az első osztályba való beíratás fegyelmezetten zajlott: 20 kisdiákot az edupage elektronikus jelentkezőlapján keresztül, a többieket pdf-ből nyomtatott jelentkezőlapon, illetve az iskola bejáratánál kihelyezett nyomtatványokat használva íratták be a szülők. Az iskola mindenkinek visszajelzett sms-ben és e-mailben, hogy a jelentkezést megkapták. A beíratási határozat kiadásához mindkét szülő aláírására és az anyakönyvi kivonatra is szükség lesz, ezt május végéig a titkárság nyitvatartási idején pótolhatják a szülők. A Rákóczi Szövetség által felajánlott iskolatáskákat is a titkárságon lehet átvenni aláírás ellenében.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/18. számában.