„Hátrányos helyzetű” oktatás
A hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű tanulók minőségi és inkluzív oktatása mindig is nagy kihívást jelentett a pedagógusok számára. Jelen írásunkban azt próbáljuk körüljárni, hogy az elmúlt esztendőkben mutatkozott-e némi előrelépés ezen a téren.

Amikor az oktatásügyben a hátrányos helyzetű megjelölést használják, elsősorban olyan tanulókra vonatkoztatják azt, akik alacsony szocioökonómiai státuszú családból jönnek. Tóth László nyugalmazott egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének a munkatársa ekképpen foglalta össze a hátrányos helyzetű tanulók jellemzőit:
Mint megfogalmazta, jellemző ezekre a családokra, hogy a szülők nevelési ismeretei nagyon hiányosak, a gyerekeknek gyakran nélkülözniük kell a szülői szeretetet, gondoskodást és odafigyelést:
Szegregálás vagy integrálás?
Tény, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek minél hamarább szeretnének kikerülni az iskolából; a korai családalapítás pedig még fenn is tartja a hátrányos helyzetet. Mindezt tekintetbe véve egyértelmű, hogy a hátrányos helyzetű tanulók komoly nehézségekkel találkozhatnak az iskolai munka során, az oktatási–nevelési folyamatban. S hogy a szempontjukból ez az iskolai munka szegregált vagy integrált módon valósuljon-e meg? Forró Éva, a zselízi alapiskolában tevékenykedő gyógypedagógus szerint ez a jelenlegi oktatáspolitikánk egyik fontos, kényes kérdése:
Forró Éva tizennyolc éven át a zselízi Speciális Alapiskolában tevékenykedett; az ott szerzett tapasztalataival együtt állítja, hogy a szegregált oktatásnak is van előnye, ugyanis sok esetben áthidalhatatlan a szakadék a mélyszegénységből jövő gyermekek és középosztálybeli társaik között.
– részletezte.
A speciális alapiskolák
Az eredeti szándék szerint az állam által működtetett speciális alapiskolák, vagyis az eltérő tantervű alapfokú oktatási intézmények arra hivatottak, hogy érdemben segítsék a perifériára szorult közösségekből való, hátrányos helyzetű gyerekek fejlődését. A mentálisan sérült tanulókat az intelligenciahányadosuk alapján három típusba sorolják: az A variáns (enyhe értelmi fogyatékos) az 50–70 közti IQ-val rendelkezőket foglalja magába. Ők sok esetben az alapiskolák általános osztályaiba vannak integrálva; s képesek is megtanulni írni, olvasni, számolni. A B variáns (középsúlyos értelmi fogyatékos) kategóriájába a 35 és 50 közti IQ-val bíró tanulók tartoznak, míg a C variánsba (súlyos értelmi fogyatékos) a 35 IQ alatti gyerekeket sorolják. A törvény kimondja, hogy mindenki oktatható, s bár arról konkrétan nem rendelkezik, hogy pontosan kik azok, akiknek kötelező a speciális iskolát látogatniuk, íratlan szabály, hogy a B és a C variáns esetében egyértelműen ez az ildomos…
– fűzte hozzá Forró Éva, aki szerint további előny, hogy integrációval a normál gyerekek a gyakorlatban is találkoznak a mássággal, s megtanulhatják segíteni a korlátokkal küzdő gyengébb társaikat.
A szülők felelőssége
S hogy mi várható el a szülőtől? Hiába áll rendelkezésre egy pszichológiai és gyógypedagógiai szakvélemény arról, hogy a 70 alatti intelligenciahányadossal bíró gyermek további képzésének a speciális iskolában kellene folytatódnia, a szülő ezt megvétózhatja.
A Zselízen dolgozó gyógypedagógus szerint a jogok emlegetésén felül gyakran elmarad a kötelességteljesítés.
A szociálisan hátrányos helyzetű roma tanulók
– írja Dagmar Kopčanová, a pozsonyi Gyermekpszichológiai és Patopszichológiai Kutatóintézet munkatársa, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy az elmúlt évekre vonatkozó kutatások szerint a szociálisan hátrányos helyzetű gyerekeknek csupán 5-6%-a látogat óvodát. Azzal, hogy kötelezővé vált az óvodai nevelés, jelentős változás állhat be a gyerekek iskolára történő felkészülésük tekintetében.
A Romák oktatása című kiadványban megjelent kutatás is azt támasztja alá, hogy az óvodát látogató gyerekek mentális képességei jelentősen javultak az óvodába nem járó gyerekek képességeivel szemben.
Kopčanová arra is rávilágított, hogy Szlovákiában a roma és nem roma gyermekek teljesítményében mutatkozó különbségek a szociális–kulturális környezet biztosította ingerekkel függenek össze, és nem a gyermekek etnikai származásával.
A civil szervezetek szerepe
Babindák Ernő a csatai Lakatos Menyhért Tanodában főleg hátrányos helyzetű roma gyermekekkel foglalkozik. A kiváló íróról, Lakatos Menyhértről elnevezett tanoda működéséért a csatai Romane Jile polgári társulás felel, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház mellett működő, 2012-ben megalakult Református Cigánymisszió támogatásával, együttműködve az oroszkai református gyülekezettel. A tanulás mellett különféle zenés, játékos és sporttal kapcsolatos programokkal is várják a diákokat.
– mondja Babindák Ernő, aki a Lakatos Menyhért által sugárzott életérzést próbálja a gyerekekben elültetni bízva abban, hogy a fiatalok nem csupán az esetleges ének- és tánctudásukra, hanem arra is büszkék lehetnek, hogy a tanulásban is eredményesek tudnak lenni.
A tanoda vezetője szerint a hátrányos helyzetű roma tanulók oktatásában számos aspektust kell szem előtt tartani, így sok más mellett a gyermek egészségi állapotát, teherbíró képességét, érzelmi életét, valamint az intellektuális, a pszichés és a motivációs tényezőket:
A szociális munkások hiánya
Babindák Ernő is belátja, hogy kellő politikai akarat nélkül nem lehet változást elérni, erre pedig neki is kevés befolyása van. Mint megfogalmazta, egy isteni cselekedettel, a szeretet kinyilvánításával mégis el lehet kezdeni a problémamegoldást, a nem odafigyelés kiküszöbölését, a másság elfogadását és a tolerancia gyakorlását.
– tette hozzá.
Megoldásként azt látná, ha minden iskolában tevékenykedhetne egy szociális munkás, aki nemcsak a gyerekekkel, hanem összehangoltan a szülőkkel és a pedagógusokkal is foglalkozhatna:
Mint mondja, ezáltal a többségi társadalom elé lehetne tárni a cigányságra jellemző érték- és normarendszert, s a cigány tanulók is egy egészséges identitástudatot kaphatnának.
„Együtt sikerülni fog”
A csatai Romane Jile polgári társulás 2021 szeptemberében indította el azt a 22 hónapig tartó projektet, amelynek keretei között – a csatai Baross Gábor Alapiskolával, a kéméndi Petőfi Sándor Alapiskolával, a párkányi Ady Endre Alapiskolával, valamint a farnadi, a zselízi, a sárói és a nagyölvedi oktatási intézményekkel szorosan együttműködve – próbálják oktatni, fejleszteni a hátrányos helyzetű, főleg roma tanulókat, iskolánként hármat-hármat. Az Együtt sikerülni fog elnevezésű program fő célja a marginalizált, különösen a roma közösségek tagjai műveltségi szintjének emelése.
– foglalta össze Babindák Ernő hangot adva örömének, hogy cigány és nem cigány mentorok is bekapcsolódtak a programba.
Rendszertelen iskolalátogatás
Goga Ilona a sárói alapiskola pedagógusaként szintén csatlakozott a projekt mentorai közé. Elmondása szerint az intézményükben az elmúlt években egyre kevesebb a hátrányos helyzetű gyerek; egyre több szülő dolgozik, így javul a gyerekek szociális helyzete is:
Véleménye szerint a legjobb, leghatékonyabb megoldás az asszisztensek oktatásba történő bevonása lenne, ugyanis a szakos pedagógusnak nem jut elég ideje arra, hogy minden gyermekkel külön foglalkozzon.
Az ún. roma iskolák
Akárhogy is, a szociálisan hátrányos helyzetű roma gyerekek megfelelő segítség és fejlődésösztönzés nélkül a jelenlegi oktatási rendszerben nem képesek sikeresen bekapcsolódni az oktatási folyamatba. Számos példa bizonyítja, hogy a speciális alapiskolák sem jelentenek megoldást. Ezekben az intézményekben léteznek olyan osztályok, ahol hat különböző évfolyam tanulói vannak összevonva, mindannyian sajátos nevelési igényű gyerekek. Nem véletlen, hogy ha egy standard családba beleszületik egy mentálisan sérült, magyar anyanyelvű autista gyermek, nem adják a speciális iskolába. Ezt a döntést az a tény is erősítheti, hogy – bár erről senki sem szívesen beszél – a régiónk speciális alapiskolái mára már roma iskolákká váltak. S lássuk be, valahol érthető is, hogy a szülő a hétéves gyerekét nem olyan iskolába szeretné beíratni, ahol hat évfolyam tanulója van egyszerre, s például egy olyan 14 éves viselkedészavaros gyerek az egyik osztálytársa, akin már nikotinfüggőség tünetei mutatkoznak. De akkor mit tegyen? Költözzön egy nagyobb városba azzal a reménnyel, hogy ott talán nem csupán papíron működik az oktatásügy?
Hol a megoldás?
– mondja Forró Éva.
De mi lehet a megoldás? Miként lehetne elérni, hogy a szülő motivált legyen abban, hogy gyermeke iskolába járjon, netán továbbtanuljon? Vannak, akik a különböző szociális juttatások folyósítását szakiskola-elvégzéshez kötnék. E felvetés szerint amennyiben a tanuló – látogasson akár standard, akár speciális alapiskolát – nem végez el egy inasiskolát vagy szakiskolát, tehát ha nem szerez valamilyen szakmát, abban az esetben a szülőnek kötelezően vissza kellene fizetnie a családi pótlék egy bizonyos hányadát. Mások abban látnák a megoldást, ha a hátrányos helyzetű gyermekeket már kiskorukban kiemelnék közegükből, míg olyanok is vannak, akik inkább a szülők edukálására helyeznék a hangsúlyt.
A baj tehát az, hogy holott a bársonyszékekben ülő döntéshozók javaslatai sokszor valóban jól hangzanak, nem ritkán viszont nem a valós helyzetre reflektálnak. Ha pedig ismerik is a pedagógustársadalom kihívásait, nem feltétlenül érdekük azok alakítása. Ahogy azt Forró Éva is megfogalmazta, ez egy olyan méhkaptár, amibe a politikus nem szívesen nyúl bele…
Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/18-as számában.
