Forradalmi projektnapot tartottak a Nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskolában
Nemzeti ünnepünk alkalmából a felvidéki régiókban már március 14-én megkezdődtek az emlékünnepségek és koszorúzások. Az iskolák többsége is ezen a napon tartja megemlékezéseit, ünnepi műsorait. A mátyusföldi Nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskolában március 15-ei projektnappal készültek a tanárok tanítványaiknak, megemlékezve az iskola névadójáról, a szabadságharc hősvértanújáról is.

Március 14-én, a nemzeti ünnep előnapján is zajlanak már az események a Felvidéken. A Mátyusföldön több iskola és önkormányzat is erre a napra tervezte be az emlékünnepséget, koszorúzást.
A Nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskolában az oktatói-nevelői munka egyik alapköve a nemzetiségi hagyományokra való építkezés. A március 15-ei események felelevenítésére minden évben nagy hangsúlyt fektetnek.
Az utóbbi években már nem készülnek nagyszabású, több órás ünnepi műsorokkal, fellépésekkel – ezek előkészítése ugyanis igencsak nagy próbatétel mind tanárnak, mind diáknak – fontosabbnak tartják a belső körű, családias hangulatú megemlékezést és az élménypedagógiai elemek beépítését az események felelevenítése során. Kisebb ünnepi műsort azonban mindig készítenek, ezzel örvendeztetik meg a koszorúzásra érkező vendégeket és a falubeli érdeklődőket is. A feladat általában a felső tagozatos diákokra hárul, a kisebbek tőlük tanulják meg folyamatosan az emlékezés fontosságát.
Ez az emléknap a névadó pap miatt is fontos az iskola életében. A 19. század első felének egyik kiemelkedő egyénisége volt Nagymácséd egykori katolikus papja Mészáros Dávid, aki a magyar szabadságharc és forradalom leverése után az elsők közt vált a megtorlás áldozatává. Életével a haladás mellett való kiállásával megérdemli nemcsak a jelen, de a jövő generációinak tiszteletét.
A március 14-ei projektnapra az intézmény tanárai az egész hét folyamán készülődtek. A kisebbek kreatív játékokkal társasjátékkal, kézműves feladatokkal szereztek tudást a márciusi eseményekről, a nagyobbakat ünnepi kvízek, Szabadítsátok ki Táncsics Mihályt szabadulószoba és forradalmi keresztrejtvények, bingo várta. A nap folyamán közösen alakították ki az iskola díszítését és ünnepi arculatát is.
Narancsík Szilvia, az iskola igazgatója felhívta a diákok figyelmét, hogy az iskola névadója miatt is fontos ez a megemlékezés az intézményben. Mivel a faluban nagy jelentősége van a keresztény hitnek, a diákok ezúttal ünnepi szentmisén is részt vettek.
A március 15-ei forradalomra hirdetett szentmisét Szlovák Marian atya celebrálta. Az atya a megbocsájtás és a felebarátok, ellenségek iránti felemelő kegyelem fontosságát hangsúlyozta igehirdetésében.
A március 15-ei események felelevenítéséhez az időjárás is csatlakozott, a nagymácsédi kopjafa megkoszorúzása előtt ugyanis eleredt az eső, ezzel is korhűvé vált a megemlékezés. Az ünnepi koszorúzáson az iskola, a helyi Csemadok és a szülői tanács mellett a helyi önkormányzat nevében Kosnáč Dagmar és Martos Angelika koszorúzott. Ünnepi koszorút helyezett el a Magyar Szövetség párt Nagyszombat megyei képviselője, a párt korábbi elnöke, Forró Krisztián és a Csemadok Galántai Területi Választmányának elnökségi tagja, a Magyar Szövetség Galántai járási elnöke, Zupko Tamás is. A koszorúzás után az általános iskola diákjai előadták ünnepi megemlékező összeállításukat.
A nagymácsédi alapiskola 2002-ben vette fel Mészáros Dávid nevét.
