Az írásbeli vizsgákra március 11-15-én is a korábbi években megszokott módon kerül sor. Azok a magyar tannyelvű középiskolákban kedden a magyar nyelvvel és irodalommal kezdődtek, ma pedig a kötelező idegen nyelvvel folytatódnak. Az idén mintegy 1600 diák tesz írásbeli vizsgát magyarból is, amit én nagyon kevésnek tartok. Ugyanis ez a szám a több mint 41 ezer idei szlovákiai érettségizőnek még 4 százalékát sem jelenti, miközben Szlovákiában a magyar nemzetiségű lakosság aránya ennek több mint duplája, vagyis 8,5 százalék. Sajnálatos, hogy míg az alapiskolák első osztályába beíratott gyerekek száma általában eléri a 6-6,5 százalékot, az érettségi vizsgáig már sokkal kevesebben jutnak el”
– mondta el a Ma7-nek Andruskó Imre direktor.
A mai kötelező idegen nyelvű írásbelivel kapcsolatban hozzátette, hogy Szlovákiában a diákok 99 százaléka angol nyelvből érettségizik. A fennmaradó egy százalék német, orosz, francia, spanyol, mindössze egyetlen középiskolás pedig olasz nyelvből ad számot a tudásáról.
Miután pár évvel ezelőtt országos viszonylatban fő idegen nyelvként az angol vezették be, a Selye János Gimnáziumban az összes, vagyis 108 idei érettségizőnk ebből a nyelvből tesz ma vizsgát. Egyébként most ennyi érettségiző, mint nálunk, egyetlen másik hazai középiskolában sincs”
– jegyezte meg.
Azt is elárulta, hogy az írásbeli vizsgák négy napján reggel háromnegyed hétkor Vetter Jánossal, a helyi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola, valamint Madarász Róberttel, a Marianum Egyházi Iskolaközpont igazgatójával együtt indultak - indulnak Érsekújvárba, ahonnan elhozzák az aznapi teszteket tartalmazó dobozokat. A vizsgázók mindig a fejlécek kitöltése után kezdenek bele a tesztek kitöltésébe, délután pedig az adott nyelvből esszét írnak. A magyar nyelv és irodalom teszt 64 feladatot tartalmazott, s annak kitöltéséhez 100 perc állt rendelkezésükre.
Kedden fél négykor fejezték be a munkát, ma, szerdán pedig már kettőkor végeznek. Aki csütörtökön nem érettségizik az általa választott matematikából, az odahaza készülhet a pénteki szlovák nyelv és irodalom írásbelijére, ami majd fél háromkor ér véget. Míg a szlovák középiskolákban az írásbelizés csütörtökön befejeződik, a kisebbségi tannyelvű iskolákban erre csak pénteken délután kerül sor”
– magyarázta a továbbiakban.
Azt sem titkolta, hogy a magyar írásbeli témái közül sokadmagával együtt hiányolta a 200 évvel ezelőtt született Jókai Mórral kapcsolatos témát, ami akár az élete, munkássága vagy az egyik kiválasztott regénye is lehetett volna… Továbbá arról is szólt, hogy a magyar írásbelire a Nyitrai Tanügyi Hivatalból magyarul is tudó tanfelügyelők érkeztek hozzájuk.
Ketten jöttek az iskolánkba, s beültek két általuk kiválasztott tanterembe, ahol a vizsgák folytak. A 108 érettségizőnket 8 tanterembe osztottuk szét, közülük az egészségügyi problémákkal (pl.: diszlexiával) küszködő 3 integrált diákunk egy külön terembe került, s másoknál több időt kap(ott) a feladatok elvégzésére. A látogatóink nagyon korrektül viselkedtek, de nem is találhattak volna semmi kivetnivalót, hiszen pontosan betartottuk a vizsgák betervezett menetrendjét, forgatókönyvét és a megkövetelt lépéseket. Ez nagy mértékben köszönhető Fonód Tibor igazgató-helyettesnek, aki gimnáziumunk érettségi vizsgabiztosa, s úgy az előkészületek, mint a vizsgák során minden részletre odafigyel(t)”
– ecsetelte a további részleteket.
Végül elmondta, hogy az iskolák az írásbeli vizsgák eredményét online módon május 2-án, papír formában pedig május 15-én kapják majd meg.
Mivel nálunk a ballagás május 15-én, a szóbeli érettségi vizsga első időpontja pedig május 26-án lesz, ezért a végzősök időben értesülnek az eredményükről. Aki pedig komoly okból kifolyólag nem vehet részt az e heti írásbeli vizsgákon, az kihasználhatja vagy az április eleji vagy a szeptemberi pótterminust. Nos, a mi érettségizőink eddig teljes létszámban megjelentek az írásbelin. Ha pedig valakinek nem sikerül jól teljesítenie a jelenlegi vizsgán, s erről májusban értesül, szeptember első hetében javíthat. Függetlenül az írásbelije eredményétől, a szóbeli vizsgán részt vehet, de érettségi bizonyítványt csak mindkét vizsgaforma teljesítése után kaphat”
– nyilatkozta az Érsekújvárból időközben visszatért Andruskó Imre.
A zsérei Varga Máté Lariontól megtudtam, hogy mivel az írásbeli előtt sok magnéziumot fogyasztott, eléggé nyugodtan állt az e heti kihívások elé.
A magyar tesztben különböző nehézségi fokú, betöltögetős és olyan feladatok is voltak, amelyekre a megadott válaszok közül kellett kiválasztani a helyeset. Mivel Jókai Mór-emlékév van, reménykedtünk egy vele kapcsolatos esszétémában, de ez nem jött be. Ahelyett a kibernetzaklatásról vitacikket, a világjárványok árnyairól szónoki beszédet, a mai modern irodalmi művekről pedig értekezést írhattunk. Én a többséggel együtt elmélkedést írtam arról, hogy ha választhatnék, hová s melyik korba utaznék vissza az időben. Legjobban a magyar írásbelitől tartottam, mert zoboralji srácként szlovákul aránylag jól tudok, s a mai angol vizsga kapcsán is bízom az elegendő tudásomban. Miután leérettségizem, vagy Brünnben, vagy Pozsonyban szeretnék gépész-, esetleg elektromérnöknek tanulni. Emiatt szóbelizni matematikából, mint ötödik tantárgyból fogok, de írásbelizni nem”
– mondta el.
A dunaszerdahelyi születésű, de már Komáromban élő Lelkes Gábor nem túl izgulós diák, bár hiszi, hogy némi adrenalintöbblet ilyenkor a javára válhat. A túlzott stresszelés helyett az alapos felkészülést és azt tartja fontosnak, hogy amikor teljesíteni kell, akkor teljes gőzzel a kapott feladatra fókuszáljon.
A magyar tesztfeladatokat jól állították össze, azok érdekes témákat öleltek fel. Utólag azonban kiderült, hogy az arab számmal kapcsolatos kérdés esetében a négy megadott válasz egyike sem volt jó (talán nyomdahiba miatt), ezért várjuk az oktatási tárca reakcióját. Az esszé kapcsán az elbeszélés - elmélkedés műfajban biztos voltam, ezért én is az ahhoz párosuló „időutazást” választottam. Legjobban a szlovák írásbelitől tartok, de a mai angoltól nem félek, hiszen abból már emelt fokú nyelvvizsgát tettem. Matekból is fogok írásbelizni, mert közgazdásznak szeretnék tanulni Budapesten, Pozsonyban vagy Hollandiában”
– fejtette ki.
A mai vizsgakezdés előtt két „időutazó” komáromi lánnyal is elbeszélgettem. Szombath Zsófia elárulta, hogy mivel a magyar írásbelire sokat készült, attól nem félt, legjobban pedig a szlovák vizsgától tart.
A magyar tesztkérdések számomra nem voltak nehezek, de a fogalmazás témái közül csak a harmadik, vagyis az időutazásról való elmélkedés nyerte el a tetszésemet. Bízom abban, hogy jól sikerült! A mai angol vizsgától nem tartok, mert ez a nyelv nekem jól megy. A szlovák írásbeli kapcsán pedig leginkább a szerencsében bízom. A remélhetőleg sikeres érettségim után a győri Széchenyi István Egyetem vendéglátás és turizmus szakára készülök”
– nyilatkozta.
Majd a barátnője, Szoboszlai Dorka is válaszolt a kérdéseimre:
Fontos, nagy dolognak tartom az érettségi vizsgát, de csak kisebb vizsgadrukk volt bennem. A magyar tesztkérdésekkel én is elégedett voltam, s mivel szeretek elmélkedni, szintén a harmadik esszétémát választottam. Azt írtam, hogy a kétezres évek elejére mennék vissza, ami a szüleim elbeszéléseiből is elég ismerős számomra. Korábbra azért nem „időutaznék”, mert a teljesen ismeretlentől félek…Mivel az angol nyelvet kedvelem és elég jól megy nekem, attól nem nagyon tartok, ám a szlovák fogalmazástól félek, hátha éppen nem találom majd a megfelelő kifejezéseket. Én is magyar nyelven tanulnék tovább a győri „Széchenyi” kommunikációs és menedzsment vagy mérnöki szakán."
Valamennyi írásbelizőnek az olvasóink nevében is sok sikert és jóadag szerencsét kívánunk!