Elnöki védnökség a magyar – szlovák Cseregyerek program felett
Sikeresen zárult a felvidéki, magyar – szlovák Cseregyerek program rendhagyó, harmadik évada. A magyar-szlovák ajkú gyermekpárosok idén online platformok segítségével teljesítették a szervezők által adott feladatokat. A Cseregyerek program felett Zuzana Čaputová köztársasági elnök vállalt védnökséget.

– hangsúlyozta Végh Orsolya, a Cseregyerek program megálmodója. Elmondta, a köztársasági elnök irodáját a munktársa, Kiss Arnold szólította meg, és az esélytelenek nyugalmával várták az iroda által meghozott döntést. Kellemesen meglepődtek, mikor megérkezett a levél, hogy a köztársasági elnök nyitott a kezdeményezésre és elvállalta a feladatot.
A projekt értelmében
szlovákiai magyar gyerekeknek nyílik lehetőségük két hetet szlovák családnál tölteni és a vendéglátó gyermek osztályában szlovák iskolát látogatni. Cserébe -fakultatív megegyezés alapján - a nyári szünetben a magyar család látja vendégül a szlovák gyermeket.
A magyar és a szlovák gyerekpárok kiválasztásánál a fő szempont az életkor és a közös érdeklődési kör. Így biztosítja a program a lehető legjobb feltételeket a kezdeti akadályok leküzdésére.
A Cseregyerek program harmadik évadának koncepcióját a koronavírus járvány miatt a szervezőknek újra kellett gondolniuk. A tavasz folyamán úgy döntöttek, nem hagyják ki a szezont, de nem is a hagyományos úton szervezik meg a magyar-szlovák gyerekek találkozóját.
Idén a cseregyerek program online valósult meg. A szlovák-magyar gyerekpárok szórakoztató kihívások teljesítésével ismerkedhettek meg jobban egymással és fejleszthették nyelvtudásukat.
Orsi elárulta, nagyon sok kreatív ötlettel állt elő a program egyik mentora, Lucia Molnár Stainská, nyelvész, aki a szlovák-magyar kétnyelvűség egyik legjobb ismerője. A kihívások eredményeit a gyerekek online küldték el a szervezőbizottságnak, amely értékelte az eredményeket.
A rendhagyó online programra 52 gyermek jelentkezett, voltak jelentkezők például Zólyomból, Zsolnáról, Nagybiccséről, de akár Léváról is, 24 párosból 20 teljesítette a kihívást.
Ez a számadat Orsi szerint nagy siker, hiszen a feladatokat nagyrészt júniusban dolgozták ki a gyerekek, amikor ugye más iskolai kötelességek is szerepet játszottak az életükben. A program megálmodója rendkívül elégedett, mint mondja, az online platformok segítségével sokkal több gyereket tudtak bekapcsolni a projektbe, valamint a diákok olyan magas szinten oldották meg az egyes feladatokat, hogy még komoly szakemberek is elcsodálkoztak az ifjú generáció ötletei és leleményessége felett.
Az első feladat keretén belül a párosok a szlovák-magyar nyelvben megegyező szavakat, az úgynevezett hamis barátokat kutatták.
A második feladatban a „testvér“ ajánlása alapján magyar,illetve szlovák zeneszámokat dolgoztak fel videófelvételekben.
A harmadik kihívás a magyar és szlovák mesék világába kalauzolta a gyerekeket, az utolsó,
negyedik feladatban pedig nyelvi segédeszközöket kellett legyártaniuk a párosoknak és azt kutatniuk, miért nehéz megtanulni magyar ajkú diákként a szlovák nyelvet.
Orsi elmondta, a kiértékelés és a program zárása során kiderült, hogy a gyerekek az első két feladatot érezték leginkább magukénak.
A nyelvtanulás és a többnyelvűség témában nagy tudással rendelkező Orsi azt tanácsolja a szülőknek a nyelvtanulással kapcsolatban, találják meg azokat az érdekes tartalmakat, amelyek motiválják a gyermeket.
- mondja Orsi, aki csapatával együtt számos magyar és szlovák diák számára teremtett már szerencsés és barátságos szituációt a cseregyerek program elindításával.