Boldog gyermekkor, fejlődő lélek – óvópedagógusok találkoztak Búcson
Március 21-én Búcson, a Vintop Karkó Pincészet konferenciatermében rendezték meg a XXIII. Országos Óvodapedagógiai Konferenciát, amely a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és az Óvodapedagógusok Országos Társulása együttműködésében valósult meg. A „Boldog gyermekkor, fejlődő lélek – Új utak és hagyományos értékek” mottó köré szőtt rendezvény a 21. századi óvodai nevelés kihívásaira keresett válaszokat.

Az esemény már a nyitány pillanataiban magával ragadta a résztvevőket: Fejes Tímea gyógypedagógus, a Kokas Klára Agape Zene-Életöröm Alapítvány képzési igazgatója öröméneklésre hívta a jelenlévőket, amely egyszerre volt megható és lélekemelő kezdet. A konferenciát Kerekes Beáta, az Óvodapedagógusok Országos Társulásának elnöke, a rendezvény főszervezője nyitotta meg, majd Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke – aki személyesen nem tudott jelen lenni – üzenetben köszönte meg az óvodapedagógusok áldozatos munkáját. Gondolatait Vörös Mária, az SZMPSZ alelnöke tolmácsolta:
„Kedves Kollégák! Az Önök munkája sokszor csendes, észrevétlen marad a világ számára. Nem kapnak érte hangos tapsot, nem állnak a reflektorfényben. De ha jól végzik hivatásukat, akkor ennek a munkának az eredménye mégis ott lesz minden egyes gyermek szívében. Ott lesz a felnövekő generációkban, akiknek adtak valamit, amit tovább vihetnek.
Köszöntőt mondott továbbá Tóth László, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Felvidékért felelős főosztályvezetője, aki hangsúlyozta az anyanyelvi óvodai nevelés kulcsfontosságát a magyar közösségek jövője szempontjából.
A szakmai program során Molnár Katalin, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karának docense a 250 évvel ezelőtt született Brunszvik Teréz pedagógiai örökségének jelenkori relevanciáját vizsgálta a fenntarthatóság tükrében; míg Strédl Terézia pszichológus a gyermekek egyéni fejlődésének támogatására hívta fel a figyelmet. Fejes Tímea bemutatta a Kokas-módszer lélekre gyakorolt hatását, Pálfi Sándor, a Debreceni Egyetem tanára pedig a kisgyermekkori fejlődés harmóniájáról tartott izgalmas előadást. Az óvodapedagógusok így a fenntarthatóság elveitől kezdve a gyermekek érzelmi fejlődésének támogatásáig számos olyan módszert és szemléletet ismerhettek meg, amelyek akár azonnal alkalmazhatók a mindennapi óvodai nevelésben.
A konferencia egyik fénypontja a Vankó Terike-díj átadása volt, amelyet idén Zacharov Erika, a somorjai Duna utcai óvoda vezetője vehetett át, elismerésül a felvidéki óvodákért végzett kimagasló munkájáért. A szakmai napot örömtánc zárta Balázs Lilla néptáncoktató vezetésével, amely szimbolikusan is megerősítette az óvodapedagógusok közösségének erejét.
A XXIII. Országos Óvodapedagógiai Konferencia több volt, mint szakmai találkozó: inspirációt, megerősítést és közösségi élményt nyújtott mindazoknak, akik elhivatottan dolgoznak a legkisebbek jövőjéért. Akik együtt gondolkodva formálják a jövő óvodáit, és akik korszerű pedagógiai elvek mentén igyekeznek áthidalni a jelenkor kihívásait.
(Forrás: Olláry Ildikó)