Aki „selyés” akar lenni, nyílt napra kell annak menni…! – KÉPEKKEL
A komáromi Selye János Gimnázium igazgatósága és tantestülete november 19-20-án a Király püspök utcai épületében nyílt napokon fogadta – várja az alapiskolák 9. osztályos tanulóit a szüleikkel és/vagy a kísérő pedagógusokkal együtt. Ottjártamkor nagy érdeklődés mutatkozott a keddi kétszer másfél órás program iránt, de akik azokról lemaradtak, szerdán reggel 8 órától – akár előzetes regisztráció nélkül is – részt vehetnek a folytatáson. A részletekről Andruskó Imre direktorral beszélgettem.

Az iskolaigazgatótól megtudtam: „Az általam irányított intézmény négy- és nyolcéves tagozatának jelenlegi 23 osztályában 517 diák tanul. Közülük összességében 120 fiatal más járásból érkezett. A feletteseink a 2025/26-os tanévre vonatkozólag engedélyezték, hogy a négyéves tagozat tervezett 4 osztályába 120 végzős alapiskolást vehetünk fel, ami tízzel több a tavaly engedélyezett létszámnál. A nyolcosztályos tagozattal kapcsolatban még nem kaptuk meg a hivatalos döntést, de valószínű az, hogy 1 prímós osztályt nyithatunk 17-18 diákkal. Számukra majd februárban tartunk nyílt napot”.
Mint mondta: a nyílt napjaik minden tanévben a már jól bevált forgatókönyv alapján folynak. A kétnapos programra szóló meghívókat a postafordultával visszaküldendő lapokkal együtt, e tanévben is idejében elküldték az alapiskolákba. Ez utóbbiakban arra várták a választ, hogy egy-egy intézményből melyik időpontban hány tanuló és kísérő érkezik. A hozzávetőleges létszám iránt azért is érdeklődtek, mert valamennyi kilencedikest meglepték egy ajándékcsomaggal, amely az „öregdiákok baráti körével” közösen kiadott, 2025-ös évi, mutatós falinaptárukat, továbbá az intézménnyel, a felvételi vizsgával és a jövendő óraszámokkal kapcsolatos tudnivalókról tájékoztató brosúrát, valamint egy marcelházi cég jóvoltából chipset tartalmazott.
„Ma nyolc, majd tíz órától a helyetteseimmel és a diákparlament tagjaival együtt fogadtuk az érdeklődőket, akiknek az egyenként másfél órás együttlétünk első részében bemutattuk intézményünk múltját és jelenét, valamint tájékoztattuk őket a gimnáziumban folyó oktatásról, az új érettségi vizsgákról, az iskolán kívüli tevékenység különböző formáiról, továbbá a főiskolai - egyetemi továbbtanulás lehetőségeiről. A második részében pedig a diákok megismerkedhettek az iskolaépülettel, óralátogatásokon vehettek részt, miközben az aulában maradt szülők és pedagógusok kötetlen beszélgetés során kaphattak választ a konkrét kérdéseikre" – fejtette ki.
Például kérdéseket tehettek fel az iskolai étkeztetéssel, a diákok közeli Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola kollégiumában biztosítható elszállásolásával, a felvételi vizsga nélküli bejutással, a szakköreikkel, a tehetséggondozással, a náluk folyó pezsgő diákélettel, a külföldi tanulmányi kirándulásokkal, a nemzetközi projektjeikkel, a partneriskolai kapcsolataikkal, az ösztöndíj-lehetőségeikkel… kapcsolatban is.
Nehéz csak egy-két „becsalit” kiemelni a nagymúltú alma mater nyújtotta lehetőségek közül.
„Vannak, akiknek legjobban az az osztályunk keltette fel az érdeklődését, ahol emelt óraszámban a matematika és fizika oktatására fókuszálunk, míg másokat leginkább a nyelvoktatás érdekelt, hiszen a gimiben a kötelező angol nyelven kívül a másik nyelvet, azaz a németet vagy a spanyolt is emelt óraszámban oktatjuk. További erősségünk a félszáz szakkörünk, a különféle sportköröktől kezdve a Gimisz Diákszínpadig, amely éppen december 3-án tartja azt a Pomádé című produkció bemutatóját, amiben 30 évvel ezelőtt az azóta sikeres színművésszé vált Szvrcsek Anita csillogtatta meg a tehetségét. A mai nyílt napra már a gyermekével érkezett egy anyuka, aki szintén fellépett az akkori előadásban…” – nyilatkozta a direktor.
Hangsúlyozta, hogy náluk a reál és humán érdeklődésű ifik is megtalálhatják a számításukat.
„Persze, nincs százszázalékos hatásfokkal működő iskola, s mindegyik más-más téren tudja felmutatni a legjobb paramétereket. De azok összesítése után kijelenthető, hogy a „Selye-gimi“ a legjobb hazai intézmények közé tartozik. A szülőknek azt is elmondtam, hogy ha a későbbiekben bármilyen hiányossággal szembesülnek, azt jelezzék nekünk, s biztosan lépünk majd az ügyben” – magyarázta az igazgató, akitől végül azt is megtudtam, hogy a felvételi vizsgák első körét a mindkét tagozatra jelentkezők számára április 30-án, második körét pedig május 5-én tartják, de a vizsgaeredményeket csak május 16-én tehetik közzé. Minderről további információkat az alapiskolai nevelési tanácsadók is nyújtanak, valamint azok a www.sjg.sk honlapukon is megtalálhatók.
Az egyik csapat távozásakor egy szülőt és két kilencedikes diákot is mikrofonvégre kaptam.
„Az ide készülő lányomat kísértem el a nyílt napra, ahol teljesültek az előzetes elvárásaim. Nagyon jó volt Andruskó igazgató úr vetítéssel egybekötött, sokrétű előadása és az egyik helyettese, Édes Erzsébet is hasznos információkkal látott el minket. A kérdéseinkre készségesen válaszoltak, nem voltak tabutémák. A lányom azt mondta: ma olyan sok élményben volt része, hogy időbe telik, amíg azokat feldolgozza” – mondta el az egyik apuka, Szabó Gergely.
„Nekem nagyon tetszett a nyílt nap programja. Szimpatikussak voltak a tanárok, a diákok, és családiasnak tűntek a tantermek, főleg a III.D. Én mindenképp ebbe a gimibe szeretnék járni, sikeresen leérettségizni, majd jogásznak tanulni" - nyilatkozta Kartali János. Az általa elmondottakat a szintén jogásznak készülő Both Mátyás ezzel egészítette ki: „Teljes mértékben egyetértek a barátom által mondottakkal. Mindenki nagyon kedvesnek, a környezet pedig vonzónak tűnt, ahol szívesen töltenék el négy évet, gazdagodnék szép élményekkel. Remélem, hogy ez mindkettőnknek sikerül…”.
