A tehetséggondozásról Gombaszögön: bemutatkozott a Mathias Corvinus Collegium
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Alapítvány működését mutatta be pénteken délután a Gombaszögi Nyári Táborban Lánczi Péter, az MCC általános főigazgató-helyettese.

A ma7 médiacsalád szervezésében, a Tóth Károly sátorban megvalósuló beszélgetést kollégánk, Pomichal Krisztián vezette. Az eszmecsere központjában a Kárpát-medencei tehetséggondozás lehetőségei, illetve az MCC jelenlegi programjai és jövőbeli tervei álltak.
Egyedülálló tehetséggondozási programjának lényege, hogy a hagyományos közoktatást, egyetemi oktatást kiegészítő, magas szintű képzést nyújt nem csupán egy területet érintően, hanem interdiszciplináris jelleggel.
Lánczi Péter szerint tévhit, hogy a tehetség egy biológiai adottság, ez attól több mindenből tevődik össze, de nyilvánvalóan van genetikai eredete. Az igazán izgalmas kérdés azonban az, hogy az adatott képességet hogyan képes valaki felhasználni. Megjegyezte: fontos a lexikális tudás és a tanulás, de ezt még ki kell egészíteni más dolgokkal.
– hangsúlyozta Lánczi Péter.
Az intézménynek különböző kurzusai vannak, gyakorlatorientált képzésekkel. Fő programjai közé a Fiatal Tehetség Program, a Középiskolás Program, az Egyetemi Program, illetve a Posztdoktori és Posztgraduális Programok tartoznak.
A Mathias Corvinus Collegium tudásközpontként is működik: képzései mellett mobilitási programokat működtet, széleskörű ösztöndíjprogramokat biztosít a fiataloknak, könyveket ad ki, tudományos írásokat jelentet meg, nemzetközi és hazai konferenciákat, vitafórumokat szervez.
Az MCC a vidéki központjai létrehozásával az épített örökség megóvására is törekszik. Azzal, hogy tehetséggondozó centrumokat hoz létre, felújítja, megóvja a nagy múltú, de sok esetben rossz állapotú, elhanyagolt vagy használaton kívüli épületeket.
Lánczi szerint a hálózat bővülését jól illusztrálja, hogy míg tavaly ilyenkor 11 helyszínen voltak jelen – városonként egy-két képzési központtal – addig idén októberre már 23 helyszínen lesz jelen az MCC, ami kétszeres növekedést jelent alig több mint egy év alatt.
– részletezte Lánczi Péter.
Elmondta, tervben van, hogy az intézmény a Felvidékre is kiterjessze tevékenységét, erről azonban konkrétumokat még nem árult el.
Mint fogalmazott, akár egy klasszikus (általános iskolástól az egyetemig terjedő) MCC-képzés is létrejöhet Felvidéken, de először fel kell mérni, hogy mire van igény itt helyben. A középiskolás képzési programokon már eddig is sok felvidéki diák vett részt, s továbbra is az a cél, hogy a magyarországi és határon túli fiatalokat is megszólítsák a képzésekkel.
Az előadás végén elhangzott, hogy augusztus 5-7 között „Hangot adunk a tehetségnek” címmel egy háromnapos rendezvényen mutatja be tehetséggondozó programjait és közösségi életét, valamint rendez izgalmas közéleti beszélgetéseket és színes könnyűzenei koncerteket Esztergomban a Mathias Corvinus Collegium. Erről több információt az intézet honlapján, valamint itt találnak.