2025. március 10., 15:32

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége a középiskolák racionalizálásáról

Az alábbi hírünkben a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének az állásfoglalását teljes terjedelmében közöljük.

iskola, középiskola, osztály, tanterem
Illusztrációs felvétel
Fotó: TASR

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége felhívással fordul a szlovákiai magyar óvodák, alapiskolák, gimnáziumok és középiskolák igazgatói, pedagógusai, a szülők és intézményfenntartók felé a szlovákiai magyar iskolahálózat észszerűsítése és optimalizációja érdekében.

Célunk, hogy felelősségünk tudatában a lehető legátfogóbb, megfontolt egyeztetés mentén, mérlegelve a döntés következményeit, eltekintve az önös érdekektől és érzelmi  megnyilvánulásoktól átgondolt és vállalható döntések szülessenek iskolahálózatunk, iskoláink  jövőjéről.

Előzmények

Az SZMPSZ fennállása óta figyelemmel kísérjük a szlovákiai magyarság demográfiai mutatóinak változását, a magyar iskolába járó gyermekek számának alakulását. Ezek a számok a társadalmi, politikai, a világban végbemenő változásokra reagálnak, a foglalkoztatás és társadalmi mobilitás, a gazdasági mozgásokra válaszolva  alakulnak.

Míg a 20. században a család és a társadalom legnagyobb értéke a gyermek volt, mára ez a szempont a gazdasági jólétre irányul, nem tagadva  a gyermek, mint legfontosabb érték jelentőségét.

A 20. század elején minden  magyarlakta településen volt iskola, ahol a tanulók száma össztársadalmi viszonyban leképezte a magyarság  számának százalékos arányát, ehhez tervezték az iskolaépületeket is. 

Napjainkban a meglévő  iskolahálózat nem tükrözi a gyermekek számának csökkenését, a többségi lakossághoz viszonyított szükséges változását.

A diáklétszám fogyatkozása okozza, hogy intézményeink fenntartása, az ezzel járó a magas költségek kigazdálkodása a helyi önkormányzatok számára egyre nagyobb gondot jelent, beleértve a minőségi iskola feltételeit megcélzó beruházásokat is. Egyes települések iskolaépületei nemcsak költségesek, de a célnak nem megfelelően kihasználatlanok is.

 

Tervezés, jövőkép

Ezért észszerű döntéseket hozva kell a magyar iskolahálózatot átmenteni a jövőbe, reagálva a társadalmi és gazdasági kihívásokra, demográfiai mutatókra.

Ha a magyar közösség nem lép fel józanul mérlegelve a helyi állapotokat, nem ad jó megoldásokat a kihívásokra, ha az önös érdekek felülírják  a megfontolt mérlegeléseken, összefogáson alapuló döntéseket, a közösség  sokat vagy mindent  elveszíthet.

A jó válasz a közösségek összefogása, közös elhatározás a szemléletváltásra, ahol szükségszerű, magyar  iskolaközpontok vagy klaszterek – fenntartói közösségek kialakítása, és ahol ez nem indokolt, célszerű a meglévő iskolák megtartása.

Az SZMPSZ ezen oknál fogva és a magyar iskolák jövője érdekében az életképes, önálló intézmények fenntartása mellett pártfogolja azokat a hatékony megoldásokat, melyek a saját arculattal és jogalanyisággal rendelkező magyar iskolák közösségének kialakítását szorgalmazzák az iskolaközpontok  vagy fenntartói közösségek létrehozásával, ezáltal  garanciát adva a megmaradásra, a minőségre és hatékonyságra.

Minden régió, egyben a szlovákiai magyar közösség felelőssége az anyanyelvben, művelődésben, hagyományokban való gondolkodás megőrzése, aminek jövőjét az átgondolt, észszerű, önigazgatással bíró iskolahálózat biztosítja.

Napjaink egyik legfontosabb döntése helyben születik meg a magyar iskolák megmaradásáról.

A kérdés:

képesek leszünk-e felülemelkedni az esetleges, szűklátókörű érdekeken vagy egyrészt a fenntartható, önálló, intézmények megtartásával,  másrészt  korszerű oktatási központok kialakításával a magyar iskola és művelődés jövője alapjainak építői, megalkotói leszünk.

Az SZMPSZ erre biztat, ezeket a megoldásokat, mint a magyar iskola jövőjébe való beruházást tartja a leginkább járható útnak.

TÁJÉKOZTATÁS

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége a kezdeményezője annak a 6 pontos ajánlásnak, melyet az oktatási miniszter  nemzetiségi tanácsa 2025 februárjában tartott ülésén elfogadott, és melynek címzettje  a Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma.

Tekintettel az iskolák és iskolai intézmények hálózata optimalizálásának szükségességére  és azzal a céllal, hogy minden diák számára igazságos és minőségi oktatási rendszert biztosítsunk, miközben az iskolák és iskolai intézmények hálózatának optimalizálásakor figyelembe vesszük a nemzetiségi iskolák sajátosságait, a regionális különbségeket és egyéb minőségi tényezőket, megőrizve az oktatás minőségét és elérhetőségét minden diák számára, az oktatási miniszter nemzetiségi tanácsa a következőket ajánlja a  Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériumának:

  1. A kulturális, nyelvi, történelmi és regionális sajátosságok figyelembevétele érdekében: Az iskolák hálózatának optimalizálásakor a Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma biztosítja, hogy a nemzetiségi kisebbségek nyelvén oktató iskolákat ne érhesse negatív megkülönböztetés. Figyelembe veszik nemcsak  nyelvi és kulturális igényeiket, de az egyes régiók sajátosságait is, annak demográfiai összetételét,  földrajzi elérhetőségét és lakosságának szocioökonómiai feltételeit.
  2. A létszám alapú kritériumoktól való  eltekintést indokolja: Az iskolák megtartásáról vagy átszervezéséről való döntéskor ne kizárólag a tanulók létszáma legyen a fő tényező, de olyan minőségi szempontok is, mint az iskola jelentősége az adott közösség számára, a nemzeti identitás és a helyi hagyományok támogatásában betöltött szerepe, valamint a tanulóknak az anyanyelven történő oktatáshoz való hozzáférése.
  3. Inkluzív döntéshozatali folyamat érdekében: Az optimalizálási folyamatokat az érintett közösségekkel, különösen a nemzetiségi kisebbségek képviselőivel, a regionális önkormányzatokkal, az oktatási szakértőkkel és az érintett iskolák képviselőivel együttműködve kell megvalósítani. A cél a konszenzus elérése és olyan megoldások megtalálása, amelyek tiszteletben tartják a lakosság szükségleteit és kulturális, művelődési értékeit.
  4. A regionális oktatási rendszer támogatása biztosítását figyelembe véve: A Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma biztosítja, hogy az optimalizáció során vegyék figyelembe az oktatáshoz való hozzáférés lehetőségét a kevésbé fejlett vagy földrajzilag elszigetelt régiókban. Az iskolák megtartása ezeken a területeken kulcsfontosságú a régiók fejlődése,  a társadalmi és oktatási egyenlőtlenségek felszámolása érdekében.
  5. Anyagi és szakmai képesítés bebiztosítása érdekében: A megfelelő pénzügyi és szakmai források biztosítása a nemzetiségi iskolák és iskolai intézmények számára, különösen a speciális igényekkel rendelkező régiókban, ami elengedhetetlen feltétele az oktatás minőségének és elérhetőségének biztosításához.
  6. Az optimalizáció hatásainak nyomon követése és kiértékelése megköveteli: A Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma rendszeresen elemezze az iskolák hálózatának optimalizálása által az oktatás minőségére és annak elérhetőségére gyakorolt hatásait a nemzetiségi és regionális iskolákban. Az elemzés alapján foganatosítson hatékony intézkedéseket a negatív következmények elhárítására.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.