A hatékony közoktatás záloga a fáklyavivő pedagógus
Idén harmincöt éves a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, és 30. évfordulója lesz a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Országos Találkozójának, a rozsnyói közoktatási konferenciának. A szervezet nemcsak a jubileumi ünnepségekre készül, hanem komoly, Kárpát-medence-szerte futó projektekben is részt vesz. A cél egy olyan erős pedagógusgárda kinevelése, amely erősíteni tudja a felvidéki magyar oktatást, gyakorlati és elméleti tudását szakértőként meg tudja osztani más pedagóguskollégákkal, a legkorszerűbb módszerekkel, emberséges hozzáállással tud és akar gyermeket nevelni. A téli szünetben az SZMPSZ szervezésében több pedagógus utazott el tanulni, fejlődni távoli tájakra.

A Pedagógusszövetség berkeiben jelenleg két Erasmus+ projekt fut. Az egyik a digitalizációt, a másik a felnőttképzést célozza meg. Az Innovatív Pedagógiai Műhely partnereként az OktOpusz Kárpát-medencei oktatásszakmai műhely fejlesztése és működtetése című pályázatra különböző szakterületekről számos felvidéki tanár jelentkezett.
A cél egy olyan Kárpát-medencei szakmai közösség létrehozása, amely képes támogatást nyújtani a határon túli minőségi magyar nyelvű oktatáshoz. A korábbi konzorciumhoz – amelyet az Innovatív Pedagógiai Műhely, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete alkotott, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete is csatlakozott partnerként.
A felvidéki tanárok Pécsen végezték el a harmincórás, a magyar állam által akkreditált képzést személyiségfejlesztés és önismeret témában. A minőségi, gyermekbarát oktatás záloga ugyanis a jól képzett, lelkileg is stabil pedagógus.
– Az SZMPSZ 25 fős csapata már két harmincórás képzésen van túl. Az iskolai gyakorlatban is hatékonyan tevékenykedő, motivált, fejlődni kívánó pedagógusgárdát küldtünk erre a projektre. Fontos számunkra, hogy itthon is legyenek olyan szakembereink, akik képesek előadások, workshopok, szakmai tréningek elméleti és gyakorlati kidolgozására és megvalósítására. Így a jövőben támaszkodhatunk a hazai erőforrásainkra is. Tavasszal a Felvidéken gyűlnek majd össze az OktOpuszos pedagógusok tapasztalatcserére. Örülünk ennek a projektnek, mert bár sok a kihívás és a megoldandó feladat az oktatás háza táján, ehhez elengedhetetlen a felkészült, tenni akaró, lelkes pedagógus – magyarázza Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke, aki éppen Szabadkán tartózkodott a másik, digitalizációs Erasmus+ projekt szakmai csapatával.
A 2024. április 1-jén európai uniós támogatással indult Erasmus+ program hét ország oktatási és köznevelési szakembereit fogja össze. Ősszel a Felvidékre és Erdélybe, januárban pedig Szabadkára látogattak a konzorciumi tagok küldöttségei, hogy megismerjék a helyi iskolarendszer sajátosságait és együtt keressék a megoldásokat a 21. századi kihívásokra.
Az Oktatási Hivatal által támogatott projekt tréningekkel, műhelyfoglalkozásokkal biztosítja a tudásbővítést, a pedagógusok digitális kompetenciáinak gyarapítását.
– Átalakulóban van a szlovákiai közoktatás, és nem tudni még, hogy az iskolahálózatok optimalizálására vonatkozó törekvések miként és mennyiben befolyásolják majd a magyar iskolahálózat jövőjét a Felvidéken. A Pedagógusszövetség azonban tervszerűen végzi teendőit, most éppen a Szakma Sztár verseny felvidéki elődöntőinek szervezésén dolgozik, amelyre idén majdnem kétszer annyi szakközépiskolás jelentkezett, mint tavaly, és ez nagy siker – zárta Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke.
Megjelent a Magyar7 2025/2.számában.