A felnőtté válás első igazi nagy próbája – a szóbeli érettségik iránt érdeklődtünk
Ismét főszerephez jutottak a zöld abrosszal leterített asztalok a középiskolákban és gimnáziumokban. A héten elkezdődtek és egészen június 9-ig tartanak a szóbeli érettségi vizsgák, a végzős diákok számot adnak megszerzett tudásukról. A jó érettségi bizonyítvány sokuk számára biztos belépő lesz az egyetemre. Másokat pedig vár a nagybetűs élet, az elhelyezkedés, az első munkahely kihívásai.

A koronavírusos időkben, amikor az érettségi vizsgákat átmenetileg eltörölték, felerősödtek azok a hangok, melyek vitatták, szükség van-e egyáltalán még az efféle megmérettetésre. Különösen, ha amúgy is rendszeresen, a dolgozatokban számot adnak a diákok a tudásukról. Lehet, hogy a távolabbi jövőben a „jól bejáratott rendszert” módosítják, 21. századivá alakítják vagy végképp eltörlik.
A záróvizsgák mellett szól, hogy a felnőttkorba ért fiatal először ekkor kell, hogy kiálljon magáért, hogy kivágja a rezet az érettségiztető bizottság előtt. Ez afféle főpróba, amit az élete során még számos hasonló követ.
Az érettségi tulajdonképpen a képzeletbeli pont a középiskolai tanulmányok végén. Ha jól sikerül, életre szóló élmény is lehet. A legtöbb fiatal számára egyúttal a felnőttkor kezdetét is jelenti. Két gimnázium igazgatójánál érdeklődtünk szóbelikről.
Idén két osztály, 45 diák tesz érettségi vizsgát a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnáziumban. Valkai Anett, az iskola igazgatója arról tájékoztat, nehézségeket nem tapasztaltak, sokkal inkább azt, hogy a végzősök nagyon jól teljesítettek.
– újságolja, nem kis elégedettséggel a hangjában.
Beszámol arról is, hogy végzőseik 98 százaléka továbbtanul, többségük szlovákiai egyetemeken, elsősorban a pozsonyi Comenius Egyetemen, a műszaki egyetemen és a közgazdasági egyetemen. Sokan Nyitrára, a Konstantin Filozófus Egyetemre készülnek, néhányan Magyarországon – a Széchenyi Egyetemen, a budapesti ELTÉN és a debreceni orvosegyetemen – folytatják tanulmányaikat. Két diák pedig jelezte, hogy Prágában készül továbbtanulni. Öten érettségiztek történelemből, ők a jogi pályát választották.
Szóba kerül az is, hogy az elmúlt két évben jelentősen megnövekedett az érdeklődés a Vámbéry gimnázium iránt, túljelentkezés van.
– fűzi hozzá az iskolavezető.
A szepsi Salkaházi Sára Iskolaközpontban jelenleg 265 gyermek oktásáráról és neveléséről gondoskodnak. Végzős gimnazistái már túl vannak az érettségin, hétfőn és kedden estek át a nagy megmérettetésen.
– tudjuk meg Nagy Istvántól, az iskolaközpont igazgatójától.
Mivel egyházi intézményről van szó, külön hangsúlyt fektetnek ez egyházi ünnepek megtartására, a lelkiségre, rendszeres a templomba járás, de például a csíksomlyói búcsúra is elzarándokolnak. Éppen két hete szentelték fel az iskolakápolnát.
Nagy István elmondja, a mostani diákok már kevésbé szorongtak, mint a tavalyiak, akik közvetlenül a Covid-után sok kétséggel érettségiztek, hiszen ők már számítottak arra, hogy a záróvizsga idén nem marad el. Habár nekik is másfél év online oktatásban volt részük, de sokat készültek az érettségire.
– válaszolja arra a kérdésünkre, mi a vonzáskörzetük.