A digitális oktatás kihívásai
A központi válságstáb döntése alapján az új koronavírus terjedésének korlátozása érdekében ugyan március 16-ától zárva vannak az oktatási intézmények épületei, a tanítás mégsem szünetel.

A pedagógusoknak hamar át kellett állniuk a távoktatásra, megtalálva azt az oktatási módszert, aminek segítségével eljuttathatják a különböző tananyagrészeket, magyarázatokat, feladatokat a – megfelelő digitális eszközökkel nem mindig rendelkező – tanulók számára. A virtuális oktatási folyamat persze úgy működik a legjobban, ha a tanulótól visszajelzés is érkezik... Vannak pedagógusok, akik már korábban is használták a távoktatást elősegítő digitális eszközöket, a legtöbben azonban most ismerkednek velük.
A pedagógusok a legtöbb esetben a Facebook különböző platformjait, a Messengert és az EduPage-et hívják segítségül. Az utóbbi használatában már van némi gyakorlata a pedagógustársadalomnak, hiszen a legtöbb alapiskola esetében ezt az alkalmazást használva vezetik az elektronikus osztálykönyvet.
– fogalmazta meg az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola igazgatója, Bóna Zsolt, aki abban bízik, hogy hamarosan minden visszatér a régi kerékvágásba, hiszen – ahogy azt lapunknak is elmondta – a személyes kontaktuson alapuló oktatás hatékonyságával a távoktatás nem veheti fel a versenyt.
A farnadi pedagógusok elsősorban a Messengeren és az EduPage-en tartják a kapcsolatot a tanulókkal és a szülőkkel. Néhányan videón vagy hangfájlon keresztül feleltetnek, olvastatnak, videokvízeket használnak, de igyekeznek kihasználni a világháló egyéb lehetőségeit is. Alkalmazzák többek között a Wordwallt, a www.gyakorolj.hu-t, a Nemzeti Köznevelési Portált, az OkosDobozt, a YouTube-ot, de ismerkednek más oktatási felületekkel, a Redmentával, a GoogleForms-szal, valamint a Zoommal, aminek segítségével online tanórákat is lehetséges tartani. Így tesznek a régió más iskoláiban, Léván és Zselízen is.
– mondta a lévai Juhász Gyula Alapiskola igazgatója, Andruska Csilla.
– fogalmazta meg Pólya Zsolt, a farnadi alapiskola igazgatója, aki a YouTube-videók és az OkosDoboz nevű alkalmazás mellett a Colorado Egyetem szimulációit is használja. Mint mondta, a munka nagy részét mégis inkább az EduPage-et használva végezné el:
Azt is tudatosítani kell, hogy mivel nem minden család rendelkezik számítógéppel, okostelefonnal, táblagéppel, így nem is tudnak hozzáférni a virtuális tananyaghoz.
Kinyomtatott formában ugyan bárkihez el lehet juttatni az adott feladatokat, ezzel viszont korántsem oldódik meg a távoktatás. A nagysallói iskolavezető, Tóth Gábor is erre mutatott rá:
A nagysallói tanulók jelentős része szociálisan hátrányos helyzetű családból származik,
így esetükben sem adottak a távoktatás megfelelő körülményei. Ehhez járul még hozzá, hogy sokszor maguk a szülők sem tudnak mit kezdeni a digitális világgal, így segíteni sem tudnak a gyerekeknek; főleg az alsó tagozatosok esetében jelent ez gondot.
– tette hozzá a nagysallói intézményvezető hangsúlyozva az alkalmazott módszerek és az oktatási formák tárházának bőségét.
Az új koronavírus tehát feladta a leckét a pedagógusoknak is, akik a lehető leghasznosabban igyekeznek kihasználni a virtuális tér adta lehetőségeket, s ők is csak bízni tudnak abban, amint azt Andruska Csilla is megfogalmazta, hogy ezek az embert próbáló kihívások helyes irányba terelik majd azt az „elcsúszott” értékrendet, ami jellemzi a fogyasztói társadalmat...