2021. február 6., 09:40

A cserkész járvány idején is cserkész

A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség munkásságát is nagyban befolyásolják a járvány miatt hozott szabályozások. Pedig számukra a személyes találkozó a legfontosabb tényező. A nagymegyeri 23. Számú Arany János Cserkészcsapat vezetőjét, az SZMCS ügyvezető elnökét, Csémi Szilárdot (Kismedve) kérdeztük a háttérmunkákról és a közvetlen cserkésznevelői munkájukról, amelyet a járvány időszakában is végezni tudnak.

Az új vezetőség többsége
Fotó: Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség

Milyen hatással van rátok a vírushelyzet?

A mi helyzetünket is nagyon megnehezítette a vírus, hiszen a cserkészetnek a lényege a gyerekekkel való személyes kapcsolat és a közösségfejlesztés. Ezt az online tér nem tudja visszaadni, mert amikor együtt vagyunk, közösen oldjuk meg a feladatokat, beszélgetünk, játszunk. Minden szeptemberben új, kiscsoportos közösségekbe toborozzuk a cserkészet iránt érdeklődőket (hatévestől tizenkét éves korig, ez településtől és csapatoktól függ), hogy kialakuljon a csapatszellem.

2020 szeptemberében azok az őrsök, amelyek régebben tevékenykednek, meg tudták szervezni a gyerekekkel való on-line foglalkozásokat, mert köztük már biztosított a jó értelemben vett csibészség, így együtt tudtak dolgozni. A többiek kevésbé tudták megvalósítani.

Azt is hozzá kell tenni, hogy a szülők sem díjazzák túlságosan, ha a gyermekük a hétvégét is a képernyő előtt tölti.

A cserkészgyűléseket azonban interneten keresztül megtartottátok. Mennyire volt ez szokatlan?

Azt kell mondanom, hogy eléggé, bár az idősebb cserkészeinkkel (tizenhárom évestől az idősebbekig) ebben a formában sokkal könnyebb volt megtartani a fejtágítóinkat. Mert háttérmunkákból nincs hiány. Vannak elkezdett és új tevékenységeink. Például online konferenciákon vettünk részt, amelyeken különféle témákat vitattunk meg, valamint a szakmai fejlődést is fontosnak tartjuk egy-egy ilyen alkalom során. Mi is most ismerkedtünk meg az új elektronikai eszközökkel, módszerekkel, mert eddig nem volt rájuk szükség. Az őszi cserkészvezetői konferenciánkat is általában többnaposra tervezzük, hiszen szakmai találkozóról van szó, amelyen részt vesznek az ország cserkészvezetői. 2020-ban online szerveztük meg ezt is. Érdekes összeállításokat raktunk fel a honlapunkra, például podcastokat, cikkeket és kisvideókat készítettünk, amelyek segítségül szolgáltak az általános tudás és a háttérmunka, az önfejlesztés bővítésére is. Októberben szintén az online térben tartottuk meg az egyik ernyőszervezetünk, a Magyar Cserkészszövetségek Fórumának ülését, amelyen minden tagszövetség beszámolt az elmúlt félév történéseiről.

Az új alapszabály kialakítása is folyamatban van. Szóval a munka nem állt meg, csak átkerültünk a virtuális világba.

Voltak olyan cserkésztagok, akik már megkapták a vírust?

Igen, de a többség a cserkésznevelésnek köszönhetően rendelkezik egyfajta belső fegyelemmel, és odafigyel a másikra, mert a segítségnyújtás az egyik fontos parancsolatunk.

Úgyhogy akik elkapták a vírust, vagy csak gyanús tüneteket észleltek magukon, felelősségteljesen viselkedtek, otthon maradtak, és gyógyították magukat.

Egyébként szövetségünk már az első hullám alatt kidolgozott egy útmutatót a vírushelyzetre vonatkozóan, amelyet az év folyamán a helyzet változásának tükrében aktualizáltunk. Ez is olyan dokumentum volt, amely a vezetőink munkáját segítette elő.

cserkész
Fotó:  Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség

Milyen érzés a cserkésznek karanténban ülni?

Meghökkentő! Saját tapasztalatról beszélek, ugyanis kontaktszemélyek lévén mi is inkább választottuk az önkéntes karantént. Nagyon furcsa volt, hogy csak az otthoni tevékenységed végzed el, s nem találkozhatsz a barátokkal, ismerősökkel. Nem mehetsz el rendezvényekre, mert eleve nem is szervezheted meg az eseményeket.

Milyen formában tudtok besegíteni az egyháznak, illetve voltatok önkéntesek az országos tesztelésen?

Nagymegyeren az egyik vezetőnk segített a szentmiséket és istentiszteleteket élőben közvetíteni a híveknek, de ilyen műszaki segítséget több helyen is nyújtottunk. Nagyon fontosnak tartjuk emellett az emberekkel folytatott kommunikációt, mert a járványhelyzetben egyre több emberrel találkozunk, akik figyelemre vágynak, és nem tudják kivel megbeszélni a gondjaikat. Nemcsak azt kell szem előtt tartanunk, hogy a családunkért mindent megtegyünk, de nem szabad a magányos embereket sem magukra hagyni. Tudok olyan cserkészekről, akik a lelkisegélyvonalat erősítették, és akadtak olyanok is, akik felkutatták az egyedül élő időseket, és felajánlották nekik a segítséget. Voltak olyan cserkészek, akik egészségügyi dolgozókként részt vettek a szűrésen, de voltak olyanok is, akik az adminisztrációs tevékenységet végezték. A járvány kezdetén sokan közülünk maszkokat varrtak, vagy éppen bevásárlást végeztek az időseknek, szórólapokat hordtak szét, ha kellett, információkat fordítottak magyar nyelvre. Mi a feleségemmel egy idős hölgynek szerzünk be használati cikkeket mind a mai napig.

Milyen terveitek vannak az idei évre?

Gőzerővel tervezzük a programjainkat, folyamatosan dolgozunk a különböző szakmai oldalak létrehozásán, amelyek segítik a cserkészcsapataink vezetőit. Ezek az anyagok a nagyközönség számára is elérhetőek, tehát bárki meg tudja nézni a honlapunkon, miről is van szó. Online cserkész-lelkigyakorlatot is tartunk, de a nevelési módszerünkkel kapcsolatos NéMóKép képzés is lehetőséget biztosít a fejlődésre. Tavaly volt harminc éve, hogy újra megalakult a szervezet, de a nagyszabású programok sajnos elmaradtak. A métabajnokság mellett a vezetőképzéseket is meg szeretnénk tartani a leendő cserkészvezetőknek, mert a nevelői munkának nagyon fontos része a vezető-utánpótlás biztosítása. 4–6 évente rendezzük meg a Szövetségi Nagytáborunkat, amelyre a szövetség minden tagja meghívást kap, s általában a külföldi tagszövetségeink is eljönnek a rendezvényre. Úgy döntöttünk, hogy a legközelebbi 2023-ban lesz (a helyzetre való tekintettel), amelynek a szervezését már idén ősszel el kell kezdenünk. Sajnos a szervezet csak pályázati forrásokból tud gazdálkodni, de a tavalyi évben ezzel sem jártunk nagy sikerrel. Minden támogatásnak örülünk!                                    

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/5. számában.

cserkész
Fotó:  Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.