2024. július 18., 16:09

Véres amerikai kampány

Hol vannak már azok az idők, amikor a Secret Service igazgatója azért szorult, mert az ügynökök prostituáltakkal hetyegtek a szolgálati úton. Azért egy merénylőt nem észrevenni, akire még fel is hívják a figyelmet, egészen más kategória.

Donald Trump fülkötés
Donald Trump, ahogy korábban még nem láthattuk
Fotó: TASR/AP

Donald Trump volt amerikai elnök és jelenlegi elnökjelölt ellen egy Pennsylvania állambeli választási gyűlésen merényletet követtek el július 13-án.

merénylet Trump ellen
A lövések utáni első másodpercek
Fotó:  TASR/AP

Az Egyesült Államok 46 elnöke közül Abraham Lincoln, James A. Garfield, William McKinley és John F. Kennedy vesztette életét merénylet során. Theodore Roosevelt és Ronald Reagan pedig sérülésekkel ugyan, de túlélte az ellene irányuló merényletet. Ezeken felül tucatnyi, szerencsére sikertelen merényletkísérlet történt amerikai elnökök sérelmére. Ezek túlnyomó részét még előkészületi fázisban sikerült elhárítani, egy részükről nem is tudunk. Voltak azonban az elnökök ellen irányuló merényleteknek súlyos sérültjei, olyan is előfordult, hogy az elnöknek szánt golyó mást ölt meg. Valószínűleg a Fehér Ház egyik lakója sem vágyik erre a listára.

trump merénylet rajz
A Donald Trump elleni merénylet helyzetrajza
Fotó:  TASR/AP

Butler megyéről és az azonos nevű településről térségünkben legfeljebb az amerikanisztika szakos hallgatók hallottak, közép-európai szemmel nézve nincs ott semmi jelentős. A 20 éves, büntetlen előéletű  Thomas Matthew Crooks szürke terepszínű ruházatban jutott fel egy épület tetejére, mintegy 130 méterre a színpadtól, ahol Trump beszédet mondott. Ekkora távolságról képzett lövésznek nem okozhatott volna gondot halálos sérülést okozni célpontjának. A merénylet és lapzártánk között eltelt időszakban több száz cikk jelent meg a merényletről az amerikai sajtóban. Vannak olyan vélekedések is, melyek szerint a volt elnök csak annak köszönheti életét, hogy a lövés leadásának pillanatában, a szónoklás és a gesztikulálás hevében éppen elfordította a fejét. Ellenkező esetben a lövedék nem „csak” a jobb fülét, hanem a koponyáját érte volna, az agyba hatolva. A merényletben egy férfi életét vesztette, két személy súlyosan megsebesült, a támadóval a rendvédelmi szervek a helyszínen végeztek.

Trump vasárnap elhagyhatta a kórházat, és kedden, kötéssel a fülén meg is jelent Milwaukee-ban, a Republikánis Párt elnökjelölt-választó gyűlésén, egy kötéssel a fülén. Hívei ujjongva fogadták, öklüket a magasba tartva. E gesztus közepette rángatták le a Secret Service ügynökei a sérült Trumpot a pulpitusról. A gesztus valószínűleg jó időre bevonul az amerikai politikatörténetbe. 

Donald Trump az amerikai republikánus párt elnökjelöltet választó gyűlésén
Donald Trump az amerikai republikánus párt elnökjelöltet választó gyűlésén
Fotó:  TASR/AP
Alapos és gyors vizsgálatot ígért Joe Biden

Alapos és gyors vizsgálatot ígért a Donald Trump volt elnök elleni merénylettel kapcsolatban Joe Biden amerikai elnök vasárnapi sajtónyilatkozatában, és arra kért mindenkit, ne bocsátkozzon feltételezésekbe a támadás indítékát és a merénylő kötődéseit illetően.

Biden elmondta, elrendelte, hogy független vizsgálatban tárják fel, mi vezetett a pennsylvaniai kampánygyűlésen elkövetett merénylethez. A vizsgálat eredményét nyilvánosságra fogják hozni - tette hozzá.

trump merenylet
A Donald Trump elleni merénylet helyszíne
Fotó:  TASR/AP
Trump: szürreális élmény volt

Szürreális élménynek nevezte Donald Trump, a Republikánus Párt várható elnökjelöltje egy vasárnapi lapinterjúban, hogy életben maradt az ellene megkísérelt merénylet után.

Nekem most nem itt kellene lennem, halottnak kéne lennem. Nagyon szürreális érzés"

- jelentette ki Trump a New York Post című lap újságírójának nyilatkozva.

A volt elnök elmondta: ha beszéde közben, a lövés pillanatában éppen nem fordította volna kicsit jobbra a fejét, hogy rápillantson a kivetítőre, akkor most halott lenne.

"Csak a véletlennek vagy Isten kegyelmének köszönhetem az életem" - tette hozzá.

Trump megjegyezte: sokan mondják neki, hogy emblematikus lett a sebesülése után készült fénykép, amelyen kihívóan az öklét rázza a tömeg felé fordulva. "Igazuk van, az egy jelképes fotó, és én mégsem vagyok halott. Általában az embernek meg kell halnia ahhoz, hogy egy róla készült fénykép emblematikussá váljon" - fejtegette.
Trump merénylet
A támadót mesterlövészek ártalmatlanították
Fotó:  TASR/AP
Belbiztonsági miniszter: csődöt mondott a biztonság

Csődöt mondott a biztonság a Donald Trump volt elnök elleni merényletnél a pennsylvaniai Butlerben - jelentette ki hétfőn Alejandro Mayorkas amerikai belbiztonsági miniszter.

Ilyen jellegű incidens nem történhet meg"

- hangoztatta Mayorkas a CNN hírtelevíziónak adott nyilatkozatában. "Amikor pedig azt mondom, hogy ilyesmi nem történhet meg, akkor egy kudarcról beszélünk" - tette hozzá arra a kérdésre válaszolva, hogy a minisztériuma ellenőrzése alá tartozó, a hivatalban levő és volt elnökök védelmét ellátó Titkosszolgálat (Secret Service) kudarcát teszi-e felelőssé azért, hogy a merénylet megtörténhetett.

Mayorkas független és alapos vizsgálatot ígért annak feltárására, hogy helyi idő szerint szombaton miként történhetett meg a merényletkísérlet Trump ellen a pennsylvaniai kampányrendezvényen. A vizsgálat eredményei alapján javaslatokat is fognak tenni jövőbeni biztonsági intézkedésekre.

Iráni fenyegetés miatt megerősítették Donald Trump védelmét

Titkosszolgálat (Secret Service) iráni fenyegetés miatt már a szombati merényletkísérlet előtt megerősítette Donald Trump volt elnök védelmét - közölte kedden két amerikai tisztségviselő.

Az illetékesek arról számoltak be, hogy amint Joe Biden amerikai elnök kormányzata tudomást szerzett a fenyegetésről, tájékoztatták a hivatalban levő és volt elnökök védelmét ellátó Titkosszolgálat vezető tisztségviselőit, a Trump testőrségét vezető ügynököt, valamint a volt elnök kampánycsapatát is további eszközöket mozgósítva Trump védelmére.

"Mint ahogy azt már többször is elmondtuk, évek óta nyomon követünk a volt Trump-kormányzat tisztségviselőivel szembeni iráni fenyegetéseket, amelyek egészen az utóbbi adminisztráció idejéig nyúlnak vissza" - ismertette Adrienne Watson, a washingtoni Nemzetbiztonsági Tanács titkára. "Ezek a fenyegetések Irán azon törekvéséből fakadnak, hogy bosszút álljon Kászem Szulejmáni megöléséért. Ezt legmagasabb fokú nemzetbiztonsági és belbiztonsági ügynek tekintjük" - tette hozzá Watson.

Watson ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egyelőre nem látnak összefüggést az iráni fenyegetés és a pennsylvaniai Butlerben tartott kampánygyűlésen történtek között.

Az amerikai belbiztonsági minisztérium vizsgálatot indított a Titkosszolgálatnál

Vizsgálatot indított az amerikai belbiztonsági minisztérium szerdán az elnökök védelméért felelős Titkosszolgálatnál (Secret Service) a Donald Trump elleni merényletkísérlettel kapcsolatban.

A belbiztonsági minisztérium szerdán kiadott közleménye szerint az eljárás célja, hogy áttekintse Donald Trump július 13-i kampányeseményének biztosítását és a Titkosszolgálat erre vonatkozó eljárásrendjét.

Kimberly Cheatle, a Titkosszolgálat igazgatója kedden a CNN-nek adott interjúban elismerte, hogy az általa irányított hatóság viselt átfogó felelősséget az esemény biztosításában, annak tervezését és kivitelezését illetően, ugyanakkor hozzátette, hogy a különböző rendvédelmi szervek között felosztották a "felelősségi területeket".

A szövetségi illetékes cáfolta, hogy erőforrásokat irányítottak volna át más kiemelt, szintén Pennsylvania államban tartott rendezvények miatt Donald Trump választási gyűléséről.

Szombaton, Donald Trump Butlerben tartott nagygyűlésével egy időben onnan mintegy 50 kilométerre, Pittsburgh-ben választási eseményt tartott Jill Biden, az elnök felesége, míg Kamala Harris alelnök, az állam keleti nagyvárosában Philadelphiában mondott kampánybeszédet.

Kimberly Cheatle, egy másik interjúban azt mondta, hogy biztonsági kockázatok körébe sorolták azt az épületet, amelynek a tetején a támadó elrejtőzött, de az a döntés született, hogy miután az épület legmagasabb pontja "ferde tető", az épületet belülről biztosítják.   

A támadó egy egy-, és részben kétszintes üzemi épület tetejére jutott fel, ami légvonalban mintegy 130 méterre volt a pódiumtól, ahol Donald Trump beszédet mondott.

Az eddigi nyomozás megállapította, hogy Thomas Matthew Crooks jelenlétét helyi rendőrök észlelték, és gyanús körülményként jelezték, valamint felvételek jelentek meg arról is, hogy a közönségből is többeknek feltűnt a támadó jelenléte, akik jelezték ezt a hatóságoknak, ennek ellenére Crooks több lövést is leadhatott, megölve egy embert és megsebesítve többeket, köztük magát Trumpot is.

Abban a kivételes helyzetben vagyunk, hogy most az egyszer nem mi kullogunk Amerika után. Egy politikai merénylet kommunikációjáról és társadalmi feldolgozásáról most éppen Szlovákiának vannak releváns tapasztalatai.

Nyilván most hosszas vizsgálat kezdődik, melyet a kampány árnyékában mindkét oldal nagyítóval fog nézni. Az elkövető már nem tehet vallomást, így a környezetétől és a digitális lábnyomából szerzett információk alapján próbálnak majd következtetni az indítékára.

Addig is, amíg releváns információk birtokába jutunk, csak azt tudjuk megismételni, amit a Robert Fico ellen elkövetett merénylet idején mondtunk: ilyesminek nem szabad megtörténni, sem Szlovákiában, sem az Egyesült Államokban, de még Ugandában sem.

A cikk rövidebb változata megjelent a MAGYAR7 29. számában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.