2025. március 25., 12:51

Választási koalíciót kötöttek a cseh kormánypártok

Együtt (Spolu) néven választási koalíciót kötött a három cseh jobboldali kormánypárt. Az őszi képviselőházi választáson való közös indulásról szóló megállapodást a pártelnökök kedden Prágában írták alá.  

Prága
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com

A Polgári Demokratikus Párt (ODS) nevében Petr Fiala kormányfő, a TOP 09 párt nevében Markéta Pekarová Adamová, a Képviselőház elnöke, a kereszténydemokraták (KDU-CSL) nevében pedig Marek Výborný, mezőgazdasági miniszter jegyzi a dokumentumot.

Nyilatkozataik szerint a négy éve kormányzó Spolu koalíció azokat kívánja megszólítani, akiknek aggályaik vannak azzal kapcsolatban, mit hozhat Csehországnak a nemzetközi rend jelenlegi átalakítása.

Azok számára vagyunk itt, akik bíznak abban, hogy hazánk jövője a parlamenti demokráciában, a piacgazdaságban és a demokratikus európai országokkal való szoros együttműködésben van"

- mondta Petr Fiala újságíróknak a megállapodás aláírásakor.

A Spolu természetes partnerének tekinti a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) mozgalmat, s tárgyalni kíván a Kalózpárttal is - mutatott rá a kormányfő.

Kérdésre válaszolva Petr Fiala leszögezte: az ANO mozgalommal, ahogy az előző választások után, úgy most sem szándékoznak együttműködni, mert az Andrej Babiš volt kormányfő vezette tömörülést

felelőtlennek és populistának"

tartja.

A három jobboldali párt négy évvel ezelőtt is - szintén Spolu néven - közösen indult, és 27,79 százalékos eredménnyel megnyerte a voksolást, megelőzve az Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalmat, amely 27,12 százalékkal a második lett. A harmadik helyet a Cseh Kalózpárt - Polgármesterek és Függetlenek (STAN) mozgalom koalíciója foglalta el 15,62 százalékos eredménnyel. Kormányt végül is a két jobboldali koalíció alakított, az öt pártnak együttesen 108 képviselője lett a 200 tagú parlamenti alsóházban. Tavaly októberben az ellenzéki Kalózpárt elhagyta a kormánykoalíciót, és öt képviselője ellenzékbe vonult.

A Spolu koalíció három pártja már korábban megegyezett a választási program legfőbb téziseiről és a közös jelöltek elosztásáról a választási listákon. A három párt közösen fog kampányolni, a személyes kontaktusokra alapozott kampányt azonnal elindítják.

Petr Pavel államfő jelezte, hogy a képviselőházi választásokat nagy valószínűséggel szeptember végére fogja kiírni. A cseh képviselőházi választási rendszer arányos, ezért a stabil kormányzáshoz gyakorlatilag mindig koalíciók alakítására van szükség.

A legutóbbi országos felmérések szerint jelenleg az Andrej Babiš volt kormányfő által vezetett ellenzéki ANO a legesélyesebb a győzelemre, a mozgalom támogatottsága 32-35 százalék között mozog. A Spolu támogatottsága 18-19 százalék, az önállóan induló STAN pedig a szavazatok 11 százalékára számíthat. Az ANO jelenlegi támogatottsága mintegy 80-83 képviselőházi mandátum megszerzésére lenne elég.
 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.