Trump vámjai: Zuhanásnak indultak a részvények értékei, de még az arany árfolyama is csökkent
Az amerikai elnök, Donald Trump szó szerint káoszt okozott a pénzügyi piacon. Az általa meghirdetett „felszabadulás napja”, amelyen bejelentette, hogy vámot vet ki szinte minden országra, a befektetők számára valószínűleg egy globális kereskedelmi háború kezdetét jelentette.

A káoszt talán a legjobban a fekete arany, azaz az olaj árfolyamesése mutatja. Az olaj ugyanis megbízható mutatója a világgazdasági aktivitásnak. Amikor a gazdaságok növekednek, az olaj iránti kereslet is emelkedik, így az ára is feljebb kúszik. A befektetők várakozásai azonban Trump vámjai után teljesen az ellenkező irányba mozdultak.
Az olaj ára az elmúlt napokban közel 7 százalékot zuhant, hasonló ütemben esett az Európába irányuló földgáz ára is.
Úgy tűnik azonban, hogy a piacon jelenleg szinte minden rosszul teljesít. Meglepő módon ugyanis az arany ára is jelentősen visszaesett, holott a közelgő válságok idején általában erősödni szokott. Az aranyra sokan úgy tekintenek, mint az egyik legjobb értékmegőrzőre, és amire a nehéz időkben lehet számítani.
Az elmúlt héten azonban az arany értéke is közel három százalékot esett, de szinte az összes kulcsfontosságú nyersanyag ára hasonló visszaesést produkált.
A pánik azonban nem áll meg a pénzügyi piacon. Soha nem látott zuhanásról számoltak be világszerte a tőzsdék is. A visszaesés Japánban kezdődött, ahol a helyi Nikkei index több mint 4 százalékot veszített értékéből. Az európai piacok sem teljesítenek sokkal jobban, a német DAX index 2 százalékkal gyengült, míg a francia tőzsde több mint 3 százalékot veszített.
Még rosszabb hírek érkeztek az Egyesült Államokból. Az amerikai tőzsdék fő indexei már a nyitás előtt, az úgynevezett előpiaci kereskedés során jelentős veszteségeket mutattak. Az USA 500 legnagyobb vállalatát tömörítő S&P 500 index közel 4 százalékot esett, míg a technológiai szektor Nasdaq indexe több mint 4,5 százalékkal zuhant.
A jelenlegi helyzetből viszont profitálnak az Egyesült Államok fő kereskedelmi partnereinek valutái. Az euró az elmúlt napokban több mint 2,3 százalékkal erősödött a dollárral szemben, míg a brit font 1,3 százalékkal emelkedett.
A kriptovaluták is gyengültek, de kevésbé, mint a nyersanyagok vagy a részvények. A Bitcoin például egy csütörtöki mérés szerint mindössze 1 százalékot veszített az értékéből.