Tovább folytatódik a keresztények és az alaviták mészárlása Szíriában
Folyamatosak az etnikai és vallási alapú „tisztogatások” Szíriában az Aszad rezsim elüldözését és a különböző érdekek mentén tevékenykedő fegyveres csoportok eluralkodását követően, az áldozatok többnyire keresztények, alaviták és más kisebbségi csoportok képviselői. Egy alaviták lakta szíriai régióban már meghaladta a négyezret az ott lemészárolt áldozatok száma – számolt be saját forrásokra hivatkozva a foxnews.com.

A „fejlett nyugat” hétköznapi politikacsinálásának tipikus jelenségeként ismerheti a hírfogyasztó közönség, amikor egy nagyobb baleset, természeti szerencsétlenség vagy más hasonló szomorú történés idején kormányzati (vagy akár ellenzéki) vezető politikusok vonulnak a helyszínre, azonnal bűnöst (vagy bűnbakot) keresve, s annak megtalálását ígérve, akár akkor is, ha történetesen egy egyáltalán vagy alig befolyásolható szerencsétlenségről van szó. Másrészt előfordulhat, hogy történetesen ugyanezek a politikusok „diszkréten hallgatnak” az olyan akár jelentősebb kihatású, de „távoli” (és így a választóközönség számára kevésbé „érdekes”) történésekről, amelyek megtörténtében akár jóval konkrétabb felelősségük is lehet, mint például egy kétségkívül tragikus, ám nehezen előre látható balesetben.
Nem egy hasonlóan szomorú példa mellett ilyen a fősodrú sajtóban alig említésre kerülő szíriai helyzet is, amely az Aszad-rezsim tavaly decemberi elüldözésekor nagyon is „közel volt” most viszont meglehetősen „távol van.”
Talán még nem merült teljesen a feledés homályába, hogy alig két hónapja a nyugati politika és a fősodrú sajtó a szíriai események mentén az Aszad-rezsim bukásának üdvözlésétől volt hangos. Az ott azóta zajló eseményekről, a hivatalos jelentésekben „járulékos veszteségekként” megfogalmazott, a valóságban emberéletek ezreit jelentő geopolitikai következményekről viszont alig hallani.
Apropó valóság, vissza a tényekhez. A Fox Newsnak egy jelenleg Európában élő, de a szíriai közösségével napi kapcsolatban lévő személy nyilatkozott, részletesen beszámolva az ott zajló – különböző fegyveres csoportok eluralkodását követően kezdődött – többnyire a különböző helyi kisebbségek ellen elkövetett tömeges mészárlásokról.
A Szíria egyes régióiban élő és túlélni próbáló egyének és csoportok által a közösségi médiában megosztott beszámolók és videók is megdöbbentő helyzetről számolnak be.
Bár távolról sem kizárólagosan, több forrás az egyik legerősebb csoportnak tartott Hayat Tahrir al-Sham (HTS) az al-Kaida egy alágának tartott, korábbi al-Nuszra front tevékenységéről számol be. Egyébként erről a csoportról (is) számos olyan állítás is megjelent, miszerint azt korábban, az Aszad rezsim ellen folytatott polgárháború során, különböző hatalmak finanszírozták, egyebek mellett az Obama- és Biden-kormányzat idején a CIA is.
Bár ezeknek az állításoknak a valóságalapja azok természetéből adódóan nem bizonyítható, a megtörtént események és a sejthető geopolitikai érdekek alapján távolról sem tűnnek elképzelhetetlennek. Akár ezt is alátámaszthatják azok a nemrégiben megjelent közlések, melyek szerint Donald Trump első kormányzata idején állítólag leállította az amerikai központi hírszerző ügynökség helyi programjának finanszírozását. Ezt a hozzáállást mutatja Marco Rubio jelenlegi amerikai külügyminiszter vezette tárca kiadott állásfoglalás is, amely határozottan elítélte a Nyugat-Szíriában dzsihádista csoportok által elkövetett mészárlásokat és azok felelősségre vonására szólította fel a helyi ideiglenes hatóságokat.
A kilátások tekintetében árnyaló, de akár mértékadó közlés is lehet a közismert és több témában bennfentes ismeretekkel rendelkezőnek tartott amerikai újságíró Tucker Carlson minap közzétett bejelentése is, miszerint: az Aszad rezsim ellen folytatott polgárháború során a Szíriában élő keresztények aránya az eredeti tíz százalékról két százalékra csökkent és a volt elnök elüldözése után a megmaradt keresztények újabb gyilkolás célpontjai lettek.