2025. március 2., 09:14

Több ponton is elszámolta magát az ukrán elnök Washingtonban

Komoly hullámokat váltott ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump legutóbbi találkozója. A Washingtonban megtartott beszélgetésen a két elnök végül szemmel láthatóan barátságtalan hangulatban vált el egymástól, ez pedig jelentősen befolyásolhatja az USA és Ukrajna között megkötni kívánt ritkaföldfémekről szóló szerződés további sorsát. Noha a beszélgetés során Trump kétségkívül megszegte a diplomácia számos szabályát, Zelenszkij több ponton is súlyos hibát vétett, amik végül a találkozó ismert lezárásához vezettek.

Volodimir Zelenszkij
Fotó: TASR/AP

A találkozó során elkövetett tárgyalási hibák az alábbi öt pontban összegezhetők:

1. Zelenszkij nem alkalmazkodott megfelelően Trump kommunikációs stílusához, nem értette meg, hogy a jelenlegi amerikai elnök egy teljesen más típusú vezető, mint Biden. Trump ugyanis olyan vezető, aki rendkívül nagyra értékeli – és sok esetben el is várja – a személyes lojalitás kimutatását. Ennek ellenére az ukrán elnök már a találkozó kezdetén az “I want..” kifejezéssel indított és hosszasan sorolta milyen biztosítékokra lenne szüksége a béke megkötéséhez, miközben elmulasztotta kifejezni a háláját az eddig nyújtott segítségért az USA felé. Mindez láthatóan nem tetszett Trumpnak, aki bár eleinte (különösen a tőle megszokottakhoz képest) jól kezelte a helyzetet, idővel egyre kevésbé mutatott érdeklődést Zelenszkij érvei iránt, aki ennek ellenére tovább folytatta a helyenként kioktató hangnemű monológját.

2. Zelenszkij hibázott, amikor ugyanazt a tárgyalási pozíciót akarta felvenni, amit a korábbi USA-adminisztrációval történő egyeztetéseken folytatott. Trump már a választások előtt is azzal kampányolt, hogy befejezi az orosz-ukrán háborút, illetve leállítja a pénzek kiáramlását az országból és újra Amerikát teszi az első helyre (America first). Ezért amikor Zelenszkij ismét a tőle megszokott retorikát kezdte alkalmazni és Putyin kemény bírálatával próbálta a saját igazsága mellé állítani Trumpot, az éppen az ellenkező hatást váltotta ki. Az ukrán elnök ugyanis figyelmen kívül hagyta, hogy Trump politikája nem a nyílt konfrontációra, hanem a számára – és az USA számára – előnyös alkukra épül, amit az ekkor elhangzó kulcsmondat is megerősít: „Azt akarjátok, hogy szörnyű dolgokat mondjak Putyinról, aztán azt mondjam: Szia, Vlagyimir, mi a helyzet a megegyezéssel?" Trump ezzel egyértelművé tette, hogy a célja egy előnyös béke, “egy jó alku” mihamarabbi kiharcolása, amit egyáltalán nem segítenek az ehhez hasonló kijelentések.

3. Zelenszkij akkor is hibázott, amikor Európa szerepét kezdte hangsúlyozni a békefolyamatokban. Bár európai szemmel ez kétségkívül komoly gesztus volt a kontinens vezetői felé, teljesen szembement a Trump által képviselt retorikával. Annak lényege ugyanis pont az, hogy az európai vezetők helyett, ő az aki végül megoldja majd a konfliktust és megköti a békét az orosz elnökkel. A Zelenszkij által erőltetett álláspont így szöges ellentétben állt Trump eddigi retorikájával, amelyben folyamatosan bírálta Európát, amiért szerinte nem vállal elég felelősséget saját biztonságáért és túlságosan függ az Egyesült Államoktól. Az ukrán elnöknek ehelyett célszerűbb lett volna az ukrán és amerikai érdekek közti kapcsolatok erősítésére helyeznie a hangsúlyt, ügyelve arra, hogy az elhangzottak legalább részben összeegyeztethetők legyenek a Trump által képviselt narratívával.

4. Zelenszkij komoly hibát vétett akkor is, amikor a 2014-2022 közti időszakról kezdett el beszélni az egyeztetés során, azt sugallva, hogy az Egyesült Államok akkoriban nem tett eleget Ukrajna támogatásáért. Az ukrán elnök ezzel ugyanis közvetve Trump első elnökségét is kritizálta (2016-2020 között is Trump volt az USA elnöke), ami láthatóan nem tetszett a jelenlegi amerikai vezetésnek. Trump ugyanis rendre azt hangsúlyozza, hogy Bidentől vagy Obamától eltérően őt sokkal jobban tiszteli az orosz vezetés, ami egyrészt lehetővé teszi a békefolyamatok elindítását és a háború lezárását, másrészt garanciát biztosít arra, hogy Oroszország nem szegi majd meg a vállalt egyezséget. Mindezzel tehát az ukrán elnök Trump személyes imázsát sértette meg a kamerák kereszttüzében, ami után láthatóan már az amerikai elnök is hevesen reagált az elhangzottakra.

5. Végezetül Zelenszkij hibázott – és talán itt a legnagyobbat – amikor úgy vélte, hogy a háborúnak ezen a pontján egyenlő félként tud majd fellépni az USA és Oroszország mellett a konfliktus rendezésében. Bár Ukrajna számára valóban létfontosságú lehet, hogy a saját érdekeit érvényesítse a folyamatban, a nagyhatalmi játszmák könnyen felülírhatják az ukrán elnök elképzeléseit. A jelenlegi helyzet ugyanis inkább afelé halad, hogy míg az oroszok, és az amerikaiak győztesként jöhetnek ki a konfliktusból, Ukrajna könnyen egy újabb geopolitikai alku tárgyává válhat. Noha az előző amerikai vezetés igyekezett ennek ellenkezőjét elhitetni Zelenszkijel, ha az eddig egyre nyilvánvalóbb jelek nem is, ez a találkozó így mindenképp erre figyelmezteti az ukrán elnököt, akinek így nem sok mozgástere marad a konfliktus rendezésében.

Zelenszkij tehát több ponton is elszámította magát a találkozót illetően. Az ukrán elnök amellett, hogy túlságosan ragaszkodott a saját igazához és ezzel összhangban a korábbi évek retorikáját erőltette, nem ismerte fel (vagy nem akarta felismerni), hogy Joe Bidennel ellentétben, Trump teljesen más megközelítést alkalmaz az orosz-ukrán háború kezelését illetően. Az amerikai elnök ugyanis a korábbi vezetéssel ellentétben elsősorban az amerikai érdekek minél szélesebb körű érvényesítésével kíván a konfliktus rendezéséhez állni és inkább azokat a megoldásokat keresi, amelyek számára is kézzelfogható előnyökkel járnak. Trump pedig mindezt amellett, hogy számos hibát vétett és több ponton is megsértette a diplomáciai protokollt, egyértelműen ki is fejezte Zelenszkijnek (“Nem vagy jó helyzetben. Velünk lehetsz jobb helyzetben”), aki a retorikájának megváltoztatása nélkül ennek fényében könnyen amerikai támogatás nélkül találhatja magát.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.