Tessék mondani, ez már a tavaszi offenzíva?
Növekszik az orosz katonai aktivitás a frontvonalon, egyre intenzívebbek a támadó hadműveletek.

Erről a CNN amerikai hírtelevízió számolt be, ukrán katonák közösségi médiabeli információira és a kijevi vezérkar állásfoglalásaira hivatkozva, valamint saját értesülései alapján.
Olekszandr Szirszkij, az ukrán hadsereg főparancsnoka szerint az északkelet-ukrajnai frontszakaszon megkezdődött az orosz tavaszi offenzíva. A főparancsnok szavait a Kyiv Independent idézi. Korábban Volodimir Zelenszkij ukrán államfő figyelmeztetett, Moszkva új támadássorozatra készül Harkiv és Szumi térségében.
A CNN szakértői egyelőre óvatosabbak, az amerikai médium szerint
de hát a harctéri realitás másként látszik a lövészárokból, és másként egy légkondicionált hangszigetelt stúdióból...
Egy, a CNN-nek név nélkül nyilatkozó ukrán felderítőtiszt azt mondtam a pokrovszki frontszakaszon az elmúlt 10 napban az orosz fegyveres erők ismét aktívabbá váltak, és további élőerőt és járműveket szállítanak a jövőbeli támadásokhoz. A várost az orosz erők hónapok óta ostromolják, és a városközponttól néhány kilométerre kerültek. E sorok írója egy korábbi, februári cikkében tévesen valószínűsítette a város várható korai elestét, hisz az ukránok azóta is derekasan tartják a jelentős logisztikai csomópontot, áthelyezve a katonai készletek nagy részét. Sőt, Sevcsenko térségében tegnapi információk szerint ellenlökést is megkíséreltek.
A napokban a brit védelmi minisztérium elemzése kiemelte, például a Pokrovszktól délnyugatra, a Dnyiprói régiót tamadó orosz erők "csak" mintegy 45 kilométerrel vannak előrébb, mint egy évvel ezelőtt. Arra is rámutatnak, Oroszország előretörési üteme hat hónapja folyamatosan csökken, a tavaly novemberi mintegy 730 négyzetkilométerről a múlt hónapban mindössze 143 négyzetkilométerre. S bár Londonból ez kevésnek tűnhet, nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy a lassú előrenyomulás is előrenyomulás... Azért a Temze partján is vannak józan hangok, Nick Reynolds, a londoni Royal United Services Institute munkatársa, a szárazföldi hadviselés szakértője szerint
Ugyanezt fogalmazta meg egy lapunknak adott korábban interjújában Robert C. Castel ozraeli biztonságpolitikai elemző.
Reynolds szerint még a gyenge orosz offenzívák ellen is kell védekezni, ami viszont lehetővé teszi az ukrán védelmi pozíciók jobb feltérképezését, célpontokat biztosítva tüzérségi vagy siklóbomba-támadásokhoz.
Az sem a háború gyors, tárgyalóasztal melletti lezárást vetíti elő, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök április 9-én kijelentette, hogy Ukrajna nagy fegyvercsomag vásárlása iránt érdeklődik az Egyesült Államoktól, valószínűleg egy jövőbeni ásványügylet keretein belül, az ukrán erőfeszítések részeként, hogy olyan biztonsági garanciákat szerezzenek, amelyek elriasztanák a jövőbeni orosz inváziót.
Az ukrán elnök szerint 30-50 milliárd dollár értékben vásárolnának légvédelmi és más fegyverrendszereket, "akár az Egyesült Államoknak fizetett közvetlen kifizetéssel, akár az esetleges amerikai-ukrán ásványianyag-ügylet által létrehozott alapon keresztül."
John Healy brit védelmi miniszter is azok közé tartozik, akik úgy vélik: "Nagyobb nyomást kell gyakorolnunk Vlagyimir Putyin orosz elnökre, hogy vessen véget a háborúnak, és fokoznunk kell támogatásunkat Ukrajnának, mind a harcban, mind a békéért folytatott erőfeszítésekben." A miniszter a "tettrekészek koalíciója" védelmi minisztereinek tanácskozásán beszélt Brüsszelben. Pénteken mintegy 50 ország képviselői gyűlnek össze a NATO-nál, hogy további katonai támogatást szerezzenek Ukrajna számára. Ezt az ülést az Egyesült Királyság és Németország fogja vezetni. Az amerikai védelmi miniszter, Pete Hegseth részvétele nem várható.